Schválený nákup amerických supermoderních armádních letounů F-35 za 150 miliard korun a jejich výměna za švédské Gripeny s sebou nese kromě finančních a organizačních nároků také požadavky legislativní. Do Česka totiž budou kvůli letounům proudit doslova stohy citlivých dokumentů. Ty sice nejsou utajované podle tuzemských zákonů, ale v zemích původu mají i tak speciální ochranu. A právě s tou dosud česká legislativa nepočítá. Napravit to má urychleně nařízení vlády, které připravilo ministerstvo dopravy.
Doposud existují jen stupně utajení – od nejměkčího Vyhrazené, přes Důvěrné a Tajné až po Přísně tajné. Výsledkem nové úpravy má být ale vznik zcela nové kategorie úředních listin, tedy takzvané dokumenty v oblasti obrany s „omezeným přístupem”. Nebudou utajené, ale chráněné ano.
Vyplývá to ze znění samotného návrhu i důvodové zprávy k němu, které armádní resort v uplynulých dnech poslal do legislativního připomínkového řízení
„Právní úprava reaguje na zvyšující se množství dokumentů a informací předávaných České republice jinými státy v oblasti obrany, přičemž se jedná o informace, které nejsou utajovanými informacemi, ale ve státu původu je jim poskytována právní ochrana před neoprávněným přístupem, resp. uvedené informace jsou poskytovány pouze osobám, které je potřebují k výkonu své funkce, k pracovní nebo jiné obdobné činnosti,” uvádí ministerstvo obrany.
Odkazuje přitom na takzvaný princip „need to know“, v rámci něhož má k příslušnému dokumentu přístup jen omezený okruh úředníků.
Ministerstvo také uvádí, že Česká republika by se nově při přijetí podobných dokumentů zavázala, že bude respektovat přesně takový režim, jakému by daná listina podléhala v zemi svého původu. „Případné poskytnutí takové informace třetí osobě by znamenalo porušení závazku České republiky v souvislosti s předáním takové informace,” poznamenávají zástupci ministerstva obrany vedeného Janou Černochovou (ODS).
Návrh zároveň jasně zmiňuje v souvislosti s novou kategorií úředních dokumentů dva státy původu: USA a Švédsko. A v obou případech ministerstvo potvrzuje, že důvodem jsou nadzvukové stíhačky a jejich provoz. Zatímco švédské Gripeny v české armádě dosluhuji, nákup amerických F-35 aktuálně startuje.
„Stanovuje se, aby návrh nařízení nabyl účinnosti patnáctým dnem po jeho vyhlášení, jelikož v nejbližším období (v tomto roce) by mělo být České republice předáváno větší množství dokumentů od uvedených států, a to zejména v souvislosti s řešenou akvizicí letounů F-35, přičemž Česká republika musí těmto dokumentům zajistit požadovanou ochranu, k čemuž dosud nemá příslušné nástroje,” odůvodňuje návrh ministerstvo obrany.
Jeho úředníci přitom připomínají, že je v této souvislosti nutné upravit příslušné pasáže zákona o archivnictví a spisové službě. „Je proto v naléhavém obecném zájmu, aby nařízení vlády nabylo účinnosti co nejdříve,” upozorňuje armádní resort.
V případě USA předkladatelé návrhu uvádějí, že cílí na tamní dokumenty označené jako CUI, tedy „Controlled Unclassified Information”. Tato kategorie je přitom v americké legislativně vymezena jako „informace, která neobsahuje žádné utajované informace, ale přístup k ní, šíření a manipulace je regulována pravidly”.
„Právní úprava se předkládá primárně v souvislosti s akvizicí mezi Českou republikou a Spojenými státy americkými týkající se pořízení stíhacích letounů F-35. Nevylučuje však ani aplikaci v jiných případech, kdy budou splněny zákonem stanovené požadavky na předávané dokumenty,” poznamenává k tomu ministerstvo.
A velmi podobně pak popisuje i vztah nové úpravy ke Švédskému království, pouze s odkazem na jinou zákonnou normu, konkrétně Public Access to Information and Secrecy Act, respektive Offentlighets-och Sekretesslagen.
„Tento právní předpis vymezuje legislativní rámec pro informace neveřejného charakteru, které nenesou povahu utajované informace, avšak způsob jakékoliv manipulace s nimi je spojen s bezpečnostními opatřeními, jenž zajišťují integritu těchto informací tak, aby se zamezilo narušení bezpečnostních či jiných zájmů dotčených subjektů,” popisuje ministerstvo.
I v případě Švédska pak předkladatelé návrhu připomínají, že byl vytvořen zejména v souvislosti s provozováním letounů JAS 39 Gripen, nevylučuje ale v budoucnu aplikaci i v jiných případech.
Klasifikaci příslušných listin každopádně bude mít sám armádní resort. „Označování dokumentů v oblasti obrany slovy ´OMEZENÝ PŘÍSTUP´ bude s ohledem na věcné zaměření spadat do působnosti ministerstva obrany,” konstatují zástupci úřadu.
V důvodové zprávě upozorňují také na to, že schválení jejich návrhu bude mít pozitivní vliv na bezpečnost, „jelikož zvyšuje důvěryhodnost České republiky jako partnera v oblasti obrany”. Zároveň ministerstvo ubezpečuje zejména vládní kolegy z resortu financí, že novinka nebude mít žádné finanční dopady na státní rozpočet nebo jakékoliv další veřejné rozpočty.
Strážce státní kasy totiž v posledním roce veškeré legislativní návrhy s dodatečnými rozpočtovými nároky a priori odmítá, a to s odkazem na nutné úspory.
Tomáš Svoboda