INZERCE

Dva lídři brněnského ANO Petr Vokřál (vlevo) a Taťána Malá při vyřazování absolventů Univerzity obrany. Repro: anobudelip.cz

Předsednictvo ANO zrušilo organizace v Brně. Rozhodnutí následně revokovalo. Nově pak zrušilo i rozhodnutí o revokaci

Předsednictvo hnutí ANO 2011 nově zrušilo svoje rozhodnutí, kterým vrátilo členům zrušených místních organizací v Brně zpět jejich členství. Je to už třetí rozhodnutí o problémech v brněnském hnutí, které úzce souvisejí s korupční kauzou Švachula a blížícími se krajskými volbami. „Je to závažný bod, který nelze jen hlasovat, ale je jej třeba prodiskutovat předsednictvem. Proto byl zařazen na nejbližší jednání předsednictva,“ řekl k tomu Ekonomickému deníku hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter. Že už ale vedení hnutí o problémech v Brně bez diskuze hlasovalo, zjevně do zjištění výsledku hlasování nikomu z vedení ANO nevadilo.

V brněnském hnutí ANO 2011 to vře jak v papiňáku. Na začátku března předsednictvo hnutí zrušilo tři místní organizace. Místopředseda hnutí, bývalý brněnský primátor a lídr v podzimních krajských volbách, Petr Vokřál to zdůvodnil průnikem některých členů policejním vyšetřováním. Tím automaticky zaniklo členství členům dotčených místních organizací. Ti se proti tomu odvolali. Následovalo hned několik ne příliš pochopitelných kroků vedení hnutí.

Tři místní organizace: v Brně-Židenicích, Brně-Černovicích a Brně-Starém Lískovci předsednictvo hnutí ANO 2011 zrušilo 5. března. „Organizace dlouhodobě nepostupovaly v souladu s principy hnutí,“ řekl k tomu Petr Vokřál. Hnutí tak podle něj zareagovalo na personální propojení některých členů místních organizací se dvěma policejními vyšetřováními: mimo jiné s korupční kauzou na radnici Brno-střed s policejním krycím jménem Stoka, v níž figuruje bývalý politik ANO Jiří Švachula, a s napojením některých členů na „pochybné skupiny“ mimo hnutí.

Hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter 5 dní po zrušení napsal členům zrušených organizací dopis, ve kterém jim vysvětluje, proč přišli o členství. „Hlavním důvodem zrušení místních organizací Židenice, Starý Lískovec a Černovice bylo poškozování dobrého jména hnutí ANO 2011, nedodržování morálních standardů hnutí ANO 2011 a jednání v rozporu se základními principy a hodnotami hnutí ANO 2011,“ napsal Richter. A zároveň členy zrušených organizací poučil o možných opravných prostředcích: „Proti výše uvedenému usnesení Předsednictva ANO 2011 se lze odvolat na základě čl. 15 odst. 5. stanov hnutí ANO 2011 k Rozhodčí a smírčí komisi hnutí ANO 2011, a to do 15 dní od doručení tohoto oznámení.“

Dopis hlavního manažera hnutí ANO Jana Richtera členům zrušených místních organizací. Repro: ED

Hlasování o hlasování o hlasování

Rozhodčí a smírčí komise hnutí sice odvolání „bývalých“ členů dle poučení hlavního manažera přijala, ale dosud k nim nevydala žádné oficiální stanovisko. Za to začalo jednat předsednictvo. Protože se kvůli protikoronavirovým opatřením nemohlo sejít, bylo rozhodnuto o hlasování o tomto problému formou per rollam (oběžníkem – pozn. red.). Členové předsednictva následně svoje původní rozhodnutí o revokovali, čímž by členství lidí ze zrušených organizací automaticky nezanikalo.

Jenže proti tomuto rozhodnutí se podle informací Ekonomického deníku postavilo vedení brněnského ANO, reprezentované místopředsedou hnutí Petrem Vokřálem a poslankyní Taťánou Malou. A předsednictvo začalo hlasovat znovu. Tentokrát o tom, že zruší revokaci svého druhého usnesení o zániku brněnských místních organizací.

Což se nakonec stalo, jak Ekonomickému deníku potvrdil hlavní manažer hnutí ANO Jan Richter. Na otázku, proč hnutí ANO postupovalo systémem odvolávám, co jsem odvolal, Richter odpověděl: „Dobrý den… Jednoduše proto, protože je to závažný bod, který nelze jen hlasovat, ale je jej třeba prodiskutovat předsednictvem. Proto byl zařazen na nejbližší jednání předsednictva. Víc za tím nehledejte.“ Je přitom s podivem, že dnes už jde o tak závažný bod, který musí předsednictvo prodiskutovat, když předtím o něm hlasovalo bez jakékoli diskuse. Zdroje Ekonomického deníku hovoří o tom, že neúnosné vnitrostranické problémy už řeší předseda hnutí – premiér Andrej Babiš.

„Bývalí“ členové kroky předsednictva nechápou. „Nedostala jsem zatím žádný oficiální výstup. Budeme postupovat až do konce,“ řekla Ekonomickému deníku bývalá šéfka ANO v Brně-Židenicích Iva Votavová. Již dříve naznačila, že může celá věc skončit u soudu. „Nevím, co vám na to mám říct, to je Kocourkov,“ uvedl k tomu člen zrušené organizace z Brna-Lískovce Michal Němeček s tím, že také zvažuje obrátit se na soud.

Místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál zareagoval na aktivity „bývalých“ členů ze zrušených organizací e-mailem, který rozeslal brněnským členům hnutí. „Já jsem do politiky vstupoval ze zcela odlišných důvodů. Určité praktiky bývalých členů některých standardních stran uplatňující vliv v hnutí, klientelismus a podobně to zcela jistě nebyly. A tyto principy, pro které jsem do hnutí vstoupil, ať se to některým líbí nebo ne, budu hájit dál. Všechno to, co se odehrálo v posledním roce nás všechny poškodilo. Znevážilo i práci a výsledky řady lidí v rámci hnutí. A to je velká škoda. Na druhou stranu to odkrylo řadu skrytých rizik, se kterými se budeme muset vypořádat. A někdy takové věci bolí. Věřím ale, že ta slušná většina se semkne a pomůže hnutí toto bolestné období překonat,“ napsal Petr Vokřál.

V e-mailu členům hnutí ANO se místopředseda Petr Vokřál snaží vysvětlit některé nestandardní politické záležitosti, které mu vyčítají členové zrušených buněk. Repro: ED

Spor o kandidátku

V úvodu svého e-mailu, který má osvětlit čistky v brněnském ANO, se Vokřál věnuje kritice, že si prosadil „svoji“ kandidátku do krajských voleb. A zaútočil mimo jiné na bývalou šéfku ANO z Židenic Ivu Votavovou, která popsala Vokřálem řízený pohyb na kandidátce serveru Seznam Zprávy. „Nesmyslů se bohužel objevuje stále více. Účelově, se snahou destabilizovat hnutí a znejistit členy organizací. Většinou podle hesla ´potrefená husa nejvíce kejhá´. Proto mne ani nepřekvapila paní Votavová, jejíž vyjádření pro Seznam.cz se mohlo zdát šokující. Ne snad proto, že napadá přímo mne, ale proto, že se jedná o směs nepravd a fatálních neznalostí chodu hnutí, kde zastávala funkci předsedkyně MO. Pokud paní Votavová říká, cituji — ´navrhovala na čelní místo pana Šimka, který je členem naší organizace…´, tak to jen vypovídá o tom, jak vedla ´svoji´ organizaci, když ani neví, že pan Šimek nebyl nikdy členem Hnutí ANO, tedy ani té ´její´ organizace,“ tvrdí v e-mailu Vokřál.

Votavová podává příběh s tvorbou kandidátek odlišně. Tvrdí, že se dezinformace o hejtmanovi Šimkovi, který se ocitl až na čtvrtém místě krajské kandidátky, dopustil server Seznam Zprávy, se kterým mluvila a server z toho telefonátu vydal neautorizovaný rozhovor.

„Vše probíhalo v souladu se stanovami. Na nejnižší úrovni MO Brno Židenice jsme navrhli jako kandidáta na druhé místo krajské kandidátky pana JUDr. Bohumila Šimka. Na Oblastním předsednictvu jsem tuto kandidaturu tlumočila a navrhla ji doporučit Krajskému předsednictvu. Usnesením byl tento můj návrh odhlasován a přijat. Na úrovni Oblastního volebního sněmu byl brněnskou členskou základnou také pan JUDr. Bohumil Šimek zvolen na druhé místo kandidátky, včetně dalších kandidátů nominovaných brněnskými MO. O to větší bylo překvapení, když na Krajském volebním sněmu byla předložena kandidátka, která se zásadně lišila pořadím zvolených kandidátů na výše uvedených sněmech a pan JUDr. Bohumil Šimek byl posunut až na čtvrté místo. Proběhla bouřlivá debata, ale byla ukončena poměrně arogantním způsobem s tím, že lídr si může sestavit kandidátku podle svých představ a je to jenom jeho zodpovědnost. Tak vznikla ´Malá sexy kandidátka´,“ naráží Votavová na druhého hybatele turbulencí v brněnském ANO, poslankyni Taťánu Malou. Podle Votavové pak poměrně rychle následovalo zrušení místních organizací Černovice, Starý Lískovec a Židenice. „Patrně pro výstrahu,“ domnívá se Votavová.

Proti Vokřálovým argumentům se ohradil také exčlen z Lískovce Michal Němeček. „Proč vedení hnutí nechce po panu Vokřálovi, ať mu předloží důkazy pro svá tvrzení? Žádné totiž nemá, je smutné, že kandidát na hejtmana je lhář,“ rozzlobil se Němeček. A uvádí další argumenty. „Fakta: 1. Nikdy mě v životě nikdo neřídil. 2. Do Slušných lidí nikdo nikdy z organizace Starý Lískovec nechtěl vstoupit.  3. Vždy jsme hlasovali jak si přálo vedení, rozpor nastal až u kandidátky do krajských voleb. 4. Naposledy do naší organizace vstoupily tři osoby před cca rokem a půl. Naše organizace má 12 členů a patří mezi ty menší. Proces příjímání členů je zhruba na jeden rok. To znamená, že řeči o velrybaření jsou úplně mimo realitu. 5. Naše organizace za celou dobu fungování nedostala jedinou výtku. Naopak jsme byli žádáni, abychom nepoukazovali na kauzy radnice pod vedením ODS. Trochu jsem se podivil, nicméně jsme vyhověli,“ shrnul Němeček protiargumenty proti Petru Vokřálovi.

Argument Švachula

Přestože to místopředseda Petr Vokřál popírá, pnutí v hnutí ANO úzce souvisí s korupční kauzou na radnici Brno-střed s policejním krycím jménem Stoka, v níž figuruje bývalý politik ANO Jiří Švachula. Švachula a další obvinění jsou již obžalováni. Státní zástupce tvrdí, že výše úplatků, které si skupina podle kriminalistů rozdělila, činí cca 33 milionů korun. Ovlivněny byly podle policie tamní veřejné zakázky v celkovém objemu za asi 328 milionů korun. Dotyční jsou obžalovaní z několika trestných činů, například z účasti v organizované skupině nebo z přijetí úplatku, podle informací Ekonomického deníku státní zástupce u Švachuly hodlá požadovat trest 15 let za mřížemi. Policejní razie se na radnici uskutečnila loni v březnu. Případ dostal krycí jméno Stoka.

Petr Vokřál Ekonomickému deníku řekl, že celostátní předsednictvo ANO podle něj „rozhodlo o zrušení buněk pro poškozování jména hnutí“„O kauze Švachula se v usnesení nehovoří. Krajské předsednictvo jednomyslně odsouhlasilo postup před jednáním celostátního předsednictva,“ konstatoval Vokřál.

Ke krokům bývalých straníků proti rušení brněnských buněk, které podle exčlenů sám inicioval svým návrhem, Vokřál podotkl: „Právo na reakci bývalí členové mají. Je to přirozené. Každý však máme jinou motivaci… …Vedení ANO řeší spoustu témat, tato jednání jsou ale interní.“

Bývalí členové hnutí jsou aktivitami Vokřála velmi rozčarováni a vidí za ním snahu „uplacírovat“ sobě blízké politiky v blížících se podzimních krajských volbách. Vokřál si totiž jako lídr do krajských voleb přes doporučení jihomoravských okresních organizací ANO prosadil vlastní kandidátku. Prvních pět míst obsadil následovně: sám sebou – Petrem Vokřálem, místostarostkou Vyškova Karin Šulcovou, krajským radním Milanem Vojtou, stávajícím hejtmanem Bohumilem Šimkem a sobě velmi blízkou krajskou radní a poslankyní Taťánou Malou.

Taťána Malá, Petr Vokřál a radní a zastupitel Brna-Židenic René Novotný diskutují na ulici poté, co v Ekonomickém deníku vyšly články, které podrobně rozebírají pnutí v hnutí ANO. Repro: ED

„Pokud mám být lídrem a vzít na sebe zodpovědnost, chci mít kolem sebe lidi, kteří mají potenciál, jsou spolehliví a kterým věřím,“ řekl podle deníku MF Dnes Petr Vokřál s tím, že za volební výsledek bere osobní zodpovědnost. Případný neúspěch by mohl podle deníku znamenat i konec jeho politické kariéry. Dodnes mu totiž někteří lidé z hnutí vyčítají, že jako jasná jednička kandidátky v minulých komunálních volbách v Brně nedokázal ANO dostat do koalice, přestože zvítězilo.

Ve stranických kuloárech se přitom velmi živě spekuluje také o tom, že pokud by vedení hnutí zrušilo Vokřálem iniciované rušení tří stranických buněk, mohl by ANO opustit a kandidovat se „svými lidmi“ za jinou platformu. 

V kauze Stoka se mimo jiné objevuje i jméno samotného Petra Vokřála. Ekonomický deník v této souvislosti získal pasáže z policejního materiálu. V nich obžalovaný Jiří Švachula domlouval Vokřálovi některé schůzky. Například tu, týkající se převodu vlastnického práva vojenského objektu v Brně Pisárkách (u muzea Anthropos – pozn. red), kde někteří brněnští politici řeší už delší dobu možnou developerskou aktivitu – a to i možnou výstavbu bytů. Převod těchto pozemků řešilo s brněnským magistrátem ministerstvo financí, obrany a antimonopolní úřad. „V jednom z telefonních hovorů s primátorem Petrem Vokřálem k tomuto (Švachula) uvádí, že potřebuje přesný seznam osob, které se budou uvedené schůzky účastnit ´neboť je to udělané tak, že se o tom ví… aby to proběhlo jako ofiko…´,“ zaznamenala Národní centrála proti organizovanému zločinu.

V další části policejního dokumentu řeší Švachula s Vokřálem také možnou zástavbu v Pisárkách, na níž mají někteří brněnští politici více než eminentní zájem. „Díky odposlechu telefonního hovoru bylo zjištěno, že Jiří Švachula v telefonním hovoru, když se ho primátor města Brna Petr Vokřál ptá, že když už mluví tam o tom, že tam leží to, co říkal Richard Mrázek (Vokřálův náměstek – pozn. red.) z Ministerstva financí, tak mu Jiří Švachula skáče do řeči s tím, že mu to řekne zítra, že už tam je oficiálně. Vokřál dále pokračuje, že se to týká Antroposu, na což Jiří Švachula reaguje, že příští týden má rozkladovou komisi (ÚOHS – pozn. red.), tak se na to v klidu podívá, protože tam už je oficiálně,“ stojí také v policejních dokumentech.

Faksimile z policejního dokumentu ze stíhání politika ANO Jiřího Švachuly, který někdo zaslal brněnskému politikovi. Repro: ED

Uvedený list z kauzy Stoka ovšem nepopisuje kontakt místopředsedy hnutí ANO Vokřála s bývalým členem Švachulou jako jediný. Trestní spis se zmiňuje také o nákupu elektromobilu, který měl Švachula Vokřálovi zařídit.

Místopředseda hnutí ANO Petr Vokřál Ekonomickému deníku ke kauze Švachula řekl: „V jaké souvislosti se objevuje mé jméno se jménem Švachula? Víte asi více jako já. Byl členem Hnutí ANO a byl členem představenstva Brněnských veletrhů a výstav, stejně jako já. Žádné jiné vztahy jsme spolu neměli.“

Jan Hrbáček