INZERCE

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže Petr Rafaj. Foto: archiv redakce

Předseda ÚOHS Rafaj je přesvědčen, že vyšetřování potvrdí zákonnost tendru na mýto

V minulém týdnu se stal Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jedním z cílů policejního zásahu, jehož důvodem bylo mimo jiné údajné ovlivňování přezkumu veřejné zakázky na systém elektronického mýtného.

Podle vyjádření orgánů činných v trestním řízení se na Úřadě jednalo o zásah dokumentační povahy, nikomu z vedení ÚOHS ani ze zaměstnanců nebylo sděleno obvinění. Zaměstnanci Úřadu poskytli orgánům činným v trestním řízení plnou součinnost a spolupráci. Od pátku je již Úřad ve zcela normálním provozu, řeší ve standardním režimu běžné správní agendy, včetně naplánovaných jednání s účastníky řízení.

Všichni zaměstnanci Úřadu jsou vázáni mlčenlivostí ohledně vyšetřování, Úřad se tedy nemůže k jeho průběhu vyjadřovat. Předseda Úřadu Petr Rafaj považuje za standardní, že se v rámci své funkce setkává se všemi zainteresovanými stranami (zadavateli, dodavateli, odborníky a dalšími, včetně zákonodárců a členů vlády) a naslouchá jejich stanoviskům. Tato skutečnost nicméně neznamená, že by takto zprostředkovaná stanoviska měla jakýkoliv vliv na vedená správní řízení. Předseda Úřadu je přesvědčen, že policejní vyšetřování prokáže, že všechna správní řízení vedená Úřadem probíhala zcela v souladu se zákonem a nebyla nikým ovlivňována.

Konečně je třeba uvést skutečnost, že rozhodování Úřadu je dvoustupňové a podílí se na něm vždy celá řada zaměstnanců, proto je vyloučeno, že by mohlo dojít k jeho ovlivňování. Proti pravomocnému rozhodnutí předsedy Úřadu je nadto možno podat žalobu ke správnímu soudu.

-red-