Předseda Okresního soudu v Teplicích Jan Tichý v kárné žalobě na svého podřízeného – soudce Miroslava Čapka – navrhl, aby ho kárný senát zbavil funkce soudce. Důvodem je, že soudce Čapek se měl podle Tichého zúčastnit na konci ledna oslavy narozenin kontroverzního teplického podnikatele Petra Bendy. Soudce Čapek ovšem obvinění popírá a předseda kárného senátu dal ke zvážení stranám možnost uzavření dohody o kárném provinění a opatření.

Předseda Okresního soudu v Teplicích Jan Tichý soudci Miroslavu Čapkovi v kárné žalobě primárně vytýká, že se údajné oslavy narozenin podnikatele Bendy v jeho teplickém hotelu ve dnech 22. a 23. ledna vůbec zúčastnil.

Petr Benda, druhdy pravá ruka expremiéra Jiřího Paroubka, má totiž podle Tichého nadregionální špatnou pověst. A není podle něj důležité, zda má taková pověst reálný základ, neboť pro účely kárného řízení podle něj „postačuje, že taková pověst Petra Bendu objektivně provází“.

„Přítomnost soudce na hromadné oslavě životního jubilea veřejně známého člověka, jenž požívá kontroverzní pověst jako Petr Benda, by zřejmě byla porušením povinností soudce i sama o sobě. Má-li oslavenec takovou pověst a nadto je pod drobnohledem médií, měl by soudce skutečně velmi pečlivě vážit, zda jeho účast na oslavě, jejíž podstatou není nic jiného než vzdát hold oslavenci, není bez dalšího způsobilá ohrozit důvěru veřejnosti v nezávislé, nestranné a spravedlivé rozhodování soudů, potažmo narušit pověst justice jako celku,“ popisuje se v kárné žalobě.

Jako důkaz proto kárnému senátu navrhuje různé články z tisku, v nichž je o Bendovi takto referováno.

Mohlo by vás zajímat

Přitěžující okolností je navíc podle předsedy soudu to, že se údajná oslava konala v době, kdy byl vyhlášený nouzový stav a opatření vlády omezovala volný pohyb osob.

Druhého kárného provinění se pak měl soudce Čapek dopustit, když svoji účast na oné akci novinářům barvitě popíral. Podle předsedy soudu Tichého měl totiž Čapek buď mlčet, anebo se přiznat. Jeho odpovědi novinářům snižují podle předsedy Tichého vážnost soudcovského stavu a důvěru v justici.

Z kárné žaloby vyplývá, že se předseda Tichý opírá o vyšetřování policie. Konkrétně o kamerové záznamy a výpovědi taxikářů, kteří měli údajně soudce Čapka na akci pozdě odpoledne přivézt a také ho z ní druhý den nad ránem odvézt. 

Poznal jej podle postavy a chůze

Jakkoliv předseda Tichý přiznává, že na kamerových záznamech není vidět soudci do obličeje, on sám jej poznal podle jeho specifické postavy a chůze. „Kárně obviněný má specifickou (plnoštíhlou až obézní) postavu a typický styl chůze, pročež je možnost záměny s jinou osobou prakticky vyloučena. Oblečen byl do kratší světle hnědé bundy, kterou běžně nosíval, a na záznamu lze krátce po jeho vystoupení z vozidla taxislužby spatřit i pleš,“ uvádí se kárné žalobě. Pokud by bylo potřeba, navrhuje předseda soudu pro identifikaci osob srovnání kamerových záznamů soudce Čapka z teplického soudu, popřípadě výslech zaměstnanců soudu.

Přestože tedy kárná žaloba čerpá z podkladů od policie, která údajné zločinné ‚holdování‘ vyšetřovala, není dosud předsedovi Tichému známo, že by bylo se soudcem Čapkem vedeno či ukončeno přestupkové řízení, které by řešilo jeho údajnou účast v hotelu.

Ale i kdyby tomu tak bylo má za to, že by věc měla vyřešit justice sama. A to i s ohledem na charakter navržených důkazů výslechem osob, které se mají vyjadřovat ke „klientelistickým vazbám“ Petra Bendy, kterého označuje jako „vlivnou osobu“. Jeví se mu totiž jako vhodné, aby se tak nedělo před přestupkovou komisí města, ale před vrcholným orgánem soudní moci.

Odvolání z funkce soudce navrhuje předseda Tichý, protože soudce Čapek je podle něj v podstatě nenapravitelný kárný recidivista. V kárné žalobě shrnuje jeho dosavadní kárný rejstřík (tři kárná řízení v odstupu několika let) a uložené výtky.

Kárnou žalobu bude projednávat nový kárný senát Nejvyššího správního soudu, v němž nově bude zasedat i „zpívající advokát“ Ivo Jahelka. Předsedat senátu bude ovšem opět soudce Karel Šimka. Ten již strany obeslal s tím, že „s ohledem na praxi kárných senátů a okolnosti projednávané věci by mohlo být vhodné přemýšlet“ o dohodě o kárném provinění a opatření.

Petr Dimun

Článek původně vyšel na zpravodajském portálu Česká justice, který stejně jako Ekonomický deník náleží do mediální skupiny Media Network.