INZERCE

Hazard. Ilustrační snímek. Foto: Pixabay

Předseda antimonopolního úřadu zdvojnásobil pokutu pro Prahu za narušení soutěže kvůli hazardu

Předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna zdvojnásobil pokutu pro Prahu za chyby v loterijních vyhláškách z let 2018 až 2021. Původně uložená sankce ve výši 1,27 milionu korun tak narostla na 2,4 milionu. Změnu předseda zdůvodnil tím, že úřad původně při výpočtu částky nepostupoval správně. Ostatní části rozkladu, který Praha proti původnímu rozhodnutí podala, zamítl. Pokuta je tak pravomocná.

Úřad uložil hlavnímu městu Praze v prosinci loňského roku prvoinstančním rozhodnutím pokutu ve výši 1 274 000 korun za to, že bez ospravedlnitelných důvodů narušilo hospodářskou soutěž na trhu provozování hazardních her na svém území zvýhodněním soutěžitelů, kteří mohli na vymezených místech nadále provozovat hazardní hry. K protisoutěžnímu jednání docházelo v období od 21. 12. 2018 do 14. 10. 2021.

Konkrétně město postupovalo nezákonně, když ve vyhláškách regulujících provozování hazardních her a loterií na území města ve zmíněném období vymezila konkrétní adresy, kde je možné herny, kasina či videoloterijní terminály provozovat. „Výběr adresních míst, respektive městských částí přitom nebyl proveden na základě objektivních, nediskriminačních a předem známých kritérií,“ zdůvodnil úřad.

Předseda Mlsna s odkazem na judikaturu správních soudů i Ústavního soudu ČR, která již opakovaně potvrdila pravomoc Úřadu posuzovat obecní vyhlášky z hlediska jejich dopadů na hospodářskou soutěž, zamítl námitky hlavního města ohledně spáchání přestupku a jeho posouzení ze strany úřadu. Nesouhlasil však se způsobem, kterým ÚOHS v prvostupňovém rozhodnutí vypočítal pokutu. Při jejím stanovení uplatnil metodu takzvané absorpce, která platí v případě souběžných přestupků. V tomto případě ale podle předsedy nešlo o souběžné přestupky, ale o opakované porušení zákona. „Naopak nyní posuzovaný přestupek byl již opakovaným porušením zákona, proto bylo namístě pokutu navýšit za recidivu,“ konstatuje zpráva úřadu.

Jak informovala ČTK, Praha proti rozhodnutí podá žalobu, pokutu ale uhradí. Za stejný postup byla v minulosti pokutována asi desítka radnic a obecních úřadů, sankce se obvykle pohybovaly ve statisících.

ÚOHS ale zároveň uvedl, že žádným způsobem ale nezpochybňuje právo územních samospráv na regulaci hazardních her. Upozornil ale, že na základě požadavků zákona sleduje, zda jsou nastavená omezení objektivní a nediskriminační.

(mig)