INZERCE

Řešení Fata Morgana umožňuje vzdálenou teleportaci, kterou lze využít v průmyslu. Foto: Pocket Virtuality

Přední česká vývojářská společnost v oblasti virtuální a rozšířené reality mění vedení


Dozorčí rada společnosti Pocket Virtuality dnes jmenovala nové vedení. Novým dočasným CEO bude spoluzakladatel společnosti Jaroslav Zvonař. Dosavadní CEO Jan Hovora společnost vedl pět let. Pocket Virtuality působí na trhu argumentované a virtuální reality v průmyslovém světě. Společnost je součástí projektu Průmysl 4.0, na kterém spolupracuje CIIRC při ČVUT.


„Jan Hovora je a vždy bude zakladatelem naší společnosti, kterou vedl dlouhých pět let, a sluší se mu za jeho práci poděkovat. Stojí za ním řada úspěchů od vybudování platformy Fata Morgana, která se osvědčuje především v dnešní nelehké době.“ říká Lucie Brešová, předsedkyně Dozorčí rady společnosti Pocket Virtuality.

Na pozici CEO nově nastoupí spoluzakladatel a dosavadní Chief Strategy Officer Jaroslav Zvonař. Po jeho boku zůstává Lucie Brešová pověřená interním rozvojem společnosti a obchodu.

„Přeji novému vedení a CEO úspěšné navázání na doposud vykonanou práci a mnoho sil do dalšího rozvoje společnosti. Současně děkuji všem spolupracovníkům za dosažené výsledky v uplynulých letech,” uvedl odcházející generální ředitel a CEO Jan Hovora.

O společnosti

Pocket Virtuality působí na trhu argumentované a virtuální reality v průmyslovém světě. Jejich řešení Fata Morgana umožňuje vzdálenou teleportaci, což je přínosem zejména v oblasti technické spolupráce na dálku, kde je videohovor nedostačující.

,,První desítka našich klientů je zejména v průmyslu, kde dosud vzdálená spolupráce zatím hledala ideální nástroj (zatímco kancelářský remote office postačí Zoom či Teams). Naše produkty používají Škoda Jaderné Služby při montáži svých zařízení, Škoda Auto v procesu údržby strojů a v lisovně pro přípravu lisovacích zařízení, jsme též ve fázi testování k nasazení na výrobní linku. Zde se jedná delší proces, velice si vážíme přístupu Škoda Auto která náš systém zakoupila i pro svou odbornou školu a vychovává na něm své talentované žáky.“, komentuje Lucie Brešová.

Řešení Fata Morgana

Fata morgana nejlépe pomáhá v průmyslu, když je například třeba opravit výrobní linku, ale odborník pro její servis se nachází v jiné zemi, nebo pracuje na jiné zakázce a není možná jeho přítomnost. Jeho cesta by trvala dlouho, a odstavený výrobní stroj může působit ztráty. Zatímco obyčejným videohovorem by vzdálený odborník měl problém situaci vyhodnotit, 3D scan stroje a možnost plynulé a okamžité spolupráce v něm s místním technikem umožní situaci vyřešit rychleji a levněji. Systém samozřejmě umožní i volný pohyb v prostoru stejně jako když je odborný pracovník fyzicky přítomen.

Společnost PWR Composite používá Fata Morganu pro přípravu digitálního dvojčete a komunikuje veškeré konstrukční změny u prototypů se specialisty, například s firmy Boeing.
Firma bude nyní platformu rozšiřovat pro využití ve stavebnictví. Systém je připraven pro využití BIM a chytrých budov. Kvalitně zpracované CADové výkresy následně umožní sledování dodržování stavebních postupů a faktického provedení stavby. Firma je první na světě, kdo dokázal připojení externích zařízení pro systém AR, endoskopem dokáže zjistit i kolizní situace v již rozestavěné č̌ásti budov, kam se již nedá bez stavebních zásahů a bourání dostat.

Následné využití je v údržbě a opravách, pouhým vstupem do místnosti lze pomocí Faty Morgany vidět veškeré vedení sítí pod povrchem podlah a stěn. Stačí nasadit brýle pro argumentovanou realitu a při pohledu na budovu lze vidět umístění rozvodůa a drátů.

,,Současný tým 25 lidí má silné vývojářské jádro, které nyní budeme dále rozšiřovat o odborníky v oblasti počítačového vidění s jazykem C#, a posilovat o roli Product Ownera. Také se snažíme vychovávat vlastní talenty z řad studentů a čerstvých absolventů vysokých škol. To se nám již osvědčilo v mnoha případech, kde jsme úspěšně vychovali několik našich dnes již kolegů. Další otevřené pozice můžete sledovat na našem webu“, upozorňuje Lucie Brešová.

Pro vytvoření unikátní technologie a udržení technologického náskoku společnost podpořil ve dvou investičních kolech Toužimský Kapital.

Tomáš Rovný