INZERCE

Před pěti lety koupil pizzu za bitcoin, dnes by byl multimilionář

Bitcoinový svět slaví. Dnes je tomu přesně pět let, kdy byla provedena první platba za bitcoin v reálném světě. Americký programátor zaplatil v dnešním kurzu za dvě pizzy téměř 60 milionů korun. 

Říká se jí nejdražší pizza v historii. Právě před pěti lety napsal na fórum bitcointalk.org floridský programátor Laszlo Hanyecz svého času nevídanou nabídku: „Zaplatím 10 000 bitcoinů za pár pizz … za dvě velké, aby mi něco zbylo na další den. Rád si nechám kus pizzy na pozdější ďobání (…) Pokud máte zájem, dejte vědět, nějak se domluvíme. Díky, Laszlo.“

Dvě pizzy s olivami a rajčaty mu nakonec koupil uživatel bitcoinu z Anglie přes doručovací službu Papa John’s. Dal za ně 25 dolarů, přičemž se odhaduje, že by jen za bitcoiny dostal zhruba dvojnásobek.

Byl to příběh, který obletěl svět a pravděpodobně změnil historii kryptoměn. Samotná transakce se dostala do médií a přitáhla pozornost mnoha nových uživatelů. „Je to především symbol počátků praktického využití bitcoinu. První smysly vnímatelný důkaz toho, že bitcoin má nějaký smysl i pro svět normálních lidí,“ tvrdí Martin Šíp z českého bitcoinového start-upu SatoshiLabs.

Zatím největší věhlas získala bitcoinová pizza v druhé polovině roku 2013, kdy cena za jeden bitcoin přesáhla tisíc dolarů, což znamená, že Hanyecz dal za své dvě pizzy v tehdejších cenách přes deset milionů amerických dolarů. To je více než sto milionů korun za každou z pizz. „Byla to dobrá pizza,“ tvrdí dnes třiatřicetiletý programátor v rozhovoru pro stanici ABC. „Navíc si na té pizze lidi uvědomují závratný růstu relativní hodnoty bitcoinu, který povstal doslova z ničeho,“ upozorňuje Šíp.

V nespočtu komentářů pod články o první bitcoinové platbě se však dočtete, že floridský programátor udělal životní chybu. „Kdyby si ty bitcoiny nechal, mohl být dnes milionář,“ říkají nejčastěji. Sám Haynecz v době nejvyšší ceny bitcoinu pro blog New York Times přiznal, že ho to nemrzí. „Ne, skutečně ne.“ Zbytek svých bitcoinů prodal, když se cena vyšplhala na jeden dolar. „Nikdo nemohl vědět, že to bude tak velké.“

(Pět let po první platbě bitcoiny si za ně můžete koupit zboží a služby prakticky kdekoliv na světě.)

Dnes mohou uživatelé bitcoinu nakupovat na tisících míst po celém světě, přičemž samotnou pizzu si lze pořídit za bitcoiny na více než sto místech. Za pět let od první transakce se možnosti zásadně rozšířily. „Bitcoiny tehdy neměly žádnou hodnoty, takže myšlenka vyměnit je za pizzu se zdála neuvěřitelně cool,“ vzpomíná Hanyecz.

V České republice i po celém světě se tzv. Bitcoin Pizza Day slaví dle slov uživatelů pouze symbolicky. „Zitra to oslavíme prací na dalším rozvoji bitcoinu. A samozřejmě připravujeme společný slavnostní oběd. Na pořadu je pizza, samozřejmě objednaná za bitcoiny,“ říká Šíp.

Dominik Stroukal