Středa, 10. srpna, 2022

Pražští zastupitelé po hádce schválili finanční pomoc Pražské plynárenské

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zastupitelstvo hlavního města Prahy po dlouhém a emotivním jednání odsouhlasilo poskytnutí dvoumiliardové půjčky Pražské plynárenské. Sloužit má hlavně k nákupu plynu na další zimní sezonu. Zároveň město vydá takzvané patronátní prohlášení pro banky, které plynárnu úvěrují.

Co tedy prošlo: Hlavní město poskytne Pražské plynárenské podřízený úvěr v objemu až 2 miliardy korun, úročený sazbou o jeden procentní bod vyšší, než je základní sazba PRIBOR. Patronátní prohlášení se týká směnečného programu v objemu 1 miliardy korun a provozních úvěrů v objemu 3 miliard korun, které poskytne konsorcium pěti největších českých bank.

Příslušný návrh byl původně zařazen až jako 36. bod jednání, vzhledem k jeho důležitosti zastupitelé odhlasovali jeho přesun na první místo. Projednání se však protáhlo na několik hodin hlavně kvůli kritickým připomínkám zástupců opozičních klubů ANO a ODS. Nakonec poskytnutí půjčky městské energetické firmě prošlo 37 hlasy, opoziční zastupitelé se zdrželi hlasování nebo nebyli přítomni.

Nejvíce byl slyšet zastupitel Radomír Nepil (ANO), který byl zároveň ve svých prohlášeních nejradikálnější. Obvinil vedení Pražské plynárenské, že nesmyslně omezilo nákup plynu v první polovině loňského roku, kdy jeho cena byla velmi příznivá. Zároveň prý čekalo se zdražením na po sněmovních volbách v říjnu. Výsledkem byl prodej plynu se ztrátou; provozní zisk před odpisy (EBITDA) prý už loni meziročně klesl o 50 procent.

Předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský v reakci na jeho slova odmítl komentovat aktuální finanční výsledky nebo stav hotovosti na firemních účtech. „Od příštího roku budeme opět v zisku a půjčku budeme splácet,“ zdůraznil Pacovský na závěr svého vystoupení. Zároveň popřel zvěsti o tom, že plynárna chce prodat své tradiční sídlo v centru Prahy na Národní třídě. K tomu by prý došlo jen v případě krajní nouze.

Za magistrátní koalici vystupoval nejčastěji náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Opoziční zastupitele vyzval, ať se zdrží nevhodných vyjádření, která mohou Pražskou plynárenskou poškodit. Zároveň se vyjádřil k tomu, proč došlo v lednu loňského roku k výměně top managementu plynárny. Staré vedení v čele s Pavlem Janečkem muselo podle Vyhnánka skončit kvůli tomu, že přišlo o stovky milionů korun při obchodování s daňovými podvodníky.

Zastupitel Patrik Nacher z ANO navrhl schválit prohlášení k situaci v Pražské plynárenské. To však prošlo jen v poměrně bezzubé verzi, když zástupci koaličních klubů Pirátů, Prahy Sobě, TOP 09 a STAN neschválili část textu vyzývající k vyvození personální odpovědnosti členů představenstva a dozorčí rady Pražské plynárenské.

Pražská plynárenská požádala svého vlastníka, tedy město Praha, o finanční výpomoc v březnu v reakci na prudký růst cen zemního plynu na velkoobchodním trhu. „Loni byla hodnota plynu v zásobnících Pražské plynárenské lehce přes 1 mld. Kč, teď to vypadá že bude potřeba 4 až 9 mld. Bezpečnost dodávky a stabilita cen plynu je a bude velmi drahá,“ uvedl tehdy Martin Pacovský na síti Twitter.

David Tramba

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter