Česká metropole podporuje inovace, které mají pomoci obchodníkům s uměním, turistům i africkým zemědělcům. Do “hvězdného inkubátoru” ESA BIC Prague však investuje především Evropská kosmická agentura.

Ve vesmírném výzkumu pracují špičkoví odborníci, kteří posílají na oběžnou dráhu prvotřídní techniku. Evropská kosmická agentura (ESA) chce výsledky svojí práce šířit do dalších oborů, třeba i prostřednictvím odvozených inovací. Proto buduje síť inkubátorů BIC (Business Incubation Centres), kde mají nápadití podnikatelé komerčně zužitkovat kosmické technologie. V pořadí 13. centrum vzniklo vloni v Praze, jako doposud jediné v bývalém východním bloku.

Vedle Evropské kosmické agentury se na inkubátoru finančně podílí také hl. m. Praha. Rozpočet programu činí téměř 45 miliónů korun,” říká Petra Menclová, tisková mluvčí státní Agentury pro podporu podnikání a investic CzechInvest. Pražský inkubátor sídlí v Paláci Adria. Každý podpořený podnik může během 2 let načerpat zhruba 1,35 milionu korun (přesněji 50 000 eur). Na přelomu loňského a letošního roku přijal inkubátor ESA BIC Prague prvních šest nadějí.

NG Aviation – pro bezpečnější provoz na letištích

Mohlo by vás zajímat

Začněme ve vzduchu, ale poměrně blízko zemského povrchu. Firma NG Aviation SE chce zmapovat letiště pomocí dronů, následně monitorovat pohyb všech dopravních prostředků v areálu a digitalizovat letecká data tak, aby zlepšila navigaci. Na projektu pracují především Slováci, mající bohaté zkušenosti přímo z oboru.

Domovský web projektu NG Aviation: http://www.ngaviation.eu/

Big Terra – poradce pro africké zemědělce

Spojte data ze satelitů a meteorologických stanic. Přidejte předpověď počasí a spočítejte, kdy bude dobré zasadit které plodiny, jak úrodu opečovávat a kdy nakonec sklidit. Dostanete zamýšlený výsledek projektu Big Terra, který má pomáhat africkým zemědělcům.

InsightART – rentgen na ověřování uměleckých děl

Mezinárodní vesmírná stanice nebo Evropská organizace pro jaderný výzkum (CERN) používá k výzkumu částic detektory, které lze zužitkovat také například při oceňování výtvarných děl. Právě pod značkou InsightART najdeme rentgen, který má odhalovat spodní vrstvy malby či složení barviv. Může pomoci restaurátorům a taky obchodníkům. Společnost InsightART s.r.o. vznikla při ČVUT v Praze.

Domovský web projektu InsightART: http://www.insightart.eu/

Festka – materiály mezi kosmonautikou a cyklistikou

Karbon, titan, ale také ocel pomáhají lidem vysoko ve vzduchu, podobně jako sportovcům na zemi. Pražská firma Festka s.r.o. používá vybrané materiály pro výrobu bicyklů a nyní vyvíjí rám, který má pomoci českým reprezentantům právě v cyklistice.

Domovský web projektu Festka: http://www.festka.com/

Triphood – dětský průvodce pro cestování

Další nadějí je mobilní aplikace, ve které můžete vybírat mezi výletními trasami a cíli. Na začátku cesty aplikaci pustíte, načež slyšíte předtočený hlas průvodce, baviče a vypravěče v jedné osobě, připravený právě pro vaši výpravu. Společnost Triphood s.r.o. věří, že svou službou motivuje především děti, aby trávily více času venku.

Domovský web projektu Triphood: https://www.triphood.cz

TuddyTuddy – seznamka pro turisty a průvodce

Nájemníkem pražského kosmického inkubátoru je ještě jedna mobilní aplikace. TuddyTuddy spojuje turisty a živé průvodce, které mají dělat především místní obyvatelé.

Domovský web projektu TuddyTuddy: http://www.tuddytuddy.com/

-Petr Woff-