Pražské služby oznámily záměr navýšit roční kapacity spalovaného objemu odpadů v zařízení ZEVO Malešice ze současných 330 tisíc tun na 480 000 tun. Zatímco dnes může pražská spalovna současně používat pouze tři ze čtyř linek, nový záměr počítá se současným provozem všech čtyř kotlů. Podnik zahájil proces posouzení vlivu záměru na životní prostředí (EIA), rozhodnutí bude v kompetenci ministerstva životního prostředí.
Jak dále Pražské služby uvedly v dokumentaci pro řízení EIA, k navýšení kapacity dochází v souvislosti s novými trendy v odpadovém hospodářství. Otevírá se mu totiž cesta k energetickému využití vysoce výhřevných zbytkových plastů z dotřiďovacích linek. Ty byly před novelizací zákona o odpadech ukládány na skládky.
Výše zmíněných 480 tisíc tun představuje maximální kapacitu, s přihlédnutím k množství dostupného odpadu se má v ZEVO Malešice do budoucna spalovat okolo 400 tisíc tun odpadu za rok. Investice zahrnuje také změnu nakládání se škvárou, které dnes po spálení odpadu zbývá okolo 65 tisíc tun ročně (a výhledově to bude až 100 tisíc tun). Nově zde má přibýt vysoce účinná separace železa a neželezných kovů.
Na území hlavního města Prahy se v roce 2021 vyprodukovalo 446 tisíc tun komunálního odpadu, z toho bylo 233,7 tisíc tun energeticky využito, 127,9 tisíce tun materiálově a 84,3 tisíce tun bylo uloženo na skládky. Když připočteme odpad od firem, podnikatelů a veřejného sektoru, vychází z toho zhruba 400 tisíc tun materiálu vhodného k energetickému využití.
Pražské služby dále uvedly, že úroveň zdravotních rizik se navýšením kapacity ZEVO Malešice příliš nezmění. Emise tuhých znečišťujících látek vzrostou z 1 tuny ročně na zhruba 1,5 tuny, emise oxidů dusíku z 212 na 309 tun za rok. Dále se zvýší počet projíždějících nákladních aut z 163 na 276 za den.
Zájem po celé republice
Během roku 2022 se objevilo nebývale velké množství projektů na stavbu zařízení na energetické využití odpadu (ZEVO). Zájem táhnou jak města, tak soukromí majitelé tepláren, pro které je odpad zajímavou alternativou ke spalování zemního plynu. Další motivací ke stavbě ZEVO je legislativa, která počítá s omezením skládkování a navyšováním poplatku za ukládání na skládky.
Nové projekty loni oznámilo město Písek, teplárna C-Energy v Plané na Táborsku či chomutovská teplárna Actherm. Již dříve spustila projekt ZEVO také Teplárna České Budějovice. Skupina EPH oživila plány na stavbu ZEVO v Opatovicích nad Labem a v Komořanech u Mostu. Zmínit lze také záměr městem vlastněné společnosti SAKO Brno na rozšíření stávající spalovny v jihomoravské metropoli.
David Tramba