Středa, 25. května, 2022

Pražské letiště dnes obsadí záchranné složky. Nacvičí zásah u letecké nehody

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Zásah u havarovaného letadla, záchranné a hasební práce a specifické postupy pro nebezpečné zboží na palubě. To vše je předmětem dnešního cvičení na Letišti Václava Havla. Kromě zainteresovaných záchranných, bezpečnostních a provozních složek Letiště Praha se cvičení zúčastní například také policie či Asociace samaritánů. Pro účely cvičení propůjčila jedno ze svých letadel společnost Smartwings.

V prostoru Letiště Václava Havla Praha dnes v dopoledních hodinách proběhne společné cvičení záchranných, bezpečnostních a provozních složek Letiště Praha. Tématem cvičení bude zásah u nehody letadla při přistání a následné činnosti podle postupů letištního pohotovostního plánu.

Cvičení proběhne za plného provozu letiště a neovlivní plynulé odbavování cestujících ani běžný letový řád na Letišti Praha.

Kdo je připraven, není překvapen

„Statisticky dochází k leteckým nehodám velmi vzácně. Velká mezinárodní letiště však musí být připravena i na takovou událost. Proto minimálně jednou za dva roky pořádáme pohotovostní cvičení, při kterém testujeme připravenost na řešení mimořádných událostí všeho druhu. Očekáváme, že dnešní cvičení potvrdí naši schopnost velmi rychlé reakce a perfektní součinnosti s ostatními složkami v případě mimořádné události charakteru letecké nehody,“ vysvětluje manažer strategie a správy bezpečnosti Zdeněk Truhlář.

Předmětem letošního cvičení je zásah u havarovaného letadla, včetně záchranných a hasebních prací provedených složkami Letiště Praha, zahrnující i specifické postupy pro identifikované nebezpečné zboží na palubě. V další části cvičení pak bude prověřována aktivace skupiny pro odstraňování nepohyblivých letadel z provozní plochy.  

Součást krizových plánů

„Pro leteckou společnost je tento typ pravidelných cvičení nezbytnou součástí krizových a bezpečnostních plánů. Zapojení do cvičné akce přispívá k maximální připravenosti společnosti na různé krizové situace a potvrzuje vysokou úroveň provozní bezpečnosti a krizového řízení letecké společnosti,“ říká člen představenstva a generální ředitel Smartwings Roman Vik.

Aerolinky Smartwings opakovaně úspěšně prochází auditem podle standardů IOSA (IATA Operational Safety Audit). Platná registrace IOSA je v obchodní letecké dopravě považována za důkaz spolehlivosti a vysoké úrovně bezpečnosti letecké společnosti.

Dnešního cvičení se kromě Letiště Praha a Smartwings zúčastní také České Aerolinie, Czech Airlines Handling, Asociace samaritánů ČR, Policie České republiky (Inspektorát cizinecké policie) a Řízení letového provozu.

Tomáš Rovný

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter