Praha a její firma Pražská vodohospodářská společnost (PVS) se domluvily s Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK) na podpisu dohody o budoucí spolupráci při provozu vodohospodářské infrastruktury. Ta by měla například směřovat k možnému získání akcií PVK do vlastnictví města.

Primátorka Adriana Krnáčová (ANO) dnes potvrdila dohodu mezi městem a dceřinou firmou Pražská vodohospodářská společnost (PVS) na straně jedné a Pražskými vodovody a kanalizacemi (PVK), jež distribuují v Praze vodu a mají pronajatu od PVS vodohospodářskou síť do roku 2028.

„Voda je klíčová komodita a je důležité, aby ji Praha měla pod kontrolou. Je pro mě záhadou, proč se ji město v minulosti zbavilo, protože to je nepochopitelné rozhodnutí, bez ohledu na dobu, kdy se tak stalo. Já mohu lidem slíbit, že udělám vše proto, abychom majoritní podíl získali zpět, a toto memorandum je k tomu prvním výrazným krokem,“ uvedla primátorka Adriana Krnáčová (ANO).

„Podpisu memoranda si velmi vážíme a vnímáme ho jako důkaz stále se zlepšujících vzájemných vztahů. Tento krok otevírá cestu k dalšímu dlouhodobému rozvoji vodárenství v Praze, které je díky spolupráci PVK, PVS a Prahy na světové úrovni,“ uvedl ředitel PVK Petr Mrkos.

Mohlo by vás zajímat

Dohoda má vymezit oblasti, o kterých budou všechny strany jednat. Mezi nimi jsou třeba možnosti, podmínky a způsob nabytí akciového podílu PVK Prahou. Také řeší případné úpravy smluvní dokumentace vedoucí k zavedení mechanismu tarifní politiky pro vodné a stočné nebo podmínky spolufinancování oprav.

Konkrétní podmínky a kroky budoucí spolupráce mají být podle textu dohody dokončeny do 30. září 2017. „Podpis memoranda vnímám jako vstřícný krok obou stran, kterým jsme si v podstatě deklarovali vůli se dohodnout. Věřím, že následná jednání se ponesou ve stejném duchu a brzy se nám podaří najít shodu nad tím, jak by celý proces zpětného odkupu měl probíhat,“ uvedl radní Karel Grabein Procházka (ANO).

Vodní hospodářství v Praze provázejí složité smluvní vztahy, o jejichž nevýhodnosti se diskutuje řadu let. PVK v 90. letech od státu koupila francouzská Veolia. Vodovodní síť má na základě dodatku z roku 2013 pronajatou do roku 2028. PVK ročně utrží několik miliard korun, Praze za pronájem vrací asi dvě miliardy a další částky vkládá do oprav sítí. Francouzská firma v minulosti za ovládnutí PVK zaplatila sedm miliard korun, většina peněz se podle vedení PVK rozpustila ve státním rozpočtu.

-čtk-