INZERCE

Předseda představenstva Pražské plynárenské Martin Pacovský zahajuje seminář o dekarbonizaci Prahy. Foto: Pražská plynárenská

Pražská plynárenská se sloučí s mateřskou firmou PPH. Fúzi ve čtvrtek posoudí pražští zastupitelé

Zastupitelstvo hlavního města Prahy bude ve čtvrtek 25. května hlasovat o fúzi společností Pražská plynárenská a Pražská plynárenská Holding. Výsledkem této transakce bude zjednodušení vlastnické struktury, Praha bude vlastnit akcie Pražské plynárenské přímo. Vyplývá to z oznámení na webu hlavního města.

V obchodním rejstříku lze dohledat dokument k fúzi dvou pražských společností. Píše se zde, že v důsledku fúze nedojde ke zvýšení základního kapitálu ani k vydání nových akcií. Základní kapitál Pražské plynárenské tedy zůstane ve výši 431,97 milionu korun. Rozhodné datum fúze bylo stanoveno zpětně na 1. ledna letošního roku.

Rada hlavního města Prahy fúzi schválila již v pondělí 15. května. „Dokončujeme proces, který zahájilo předchozí vedení radnice. Organizační struktura Pražské plynárenské tak bude jednodušší a její fungování transparentnější,“ uvedl k záměru města primátor Bohuslav Svoboda (ODS).

Pražská plynárenská Holding (PPH) má podle posledních známých finančních výsledků za rok 2021 fakticky jen jednu významnou položku v aktivech – stoprocentní podíl v Pražské plynárenské v účetní hodnotě 4,87 miliardy korun. Současně nemá žádné dluhy. PPH v minulých letech fakticky jen inkasovala dividendy z Pražské plynárenské, které pak přeposílala na účet hlavního města Prahy.

Smysl a zbytečnost holdingu

PPH vznikla v roce 2001. Podobně jako v případě Pražská energetika Holding a Pražská teplárenská Holding se jednalo tak trochu o trik. Město Praha se spojilo se zahraničním partnerem a založilo společný podnik, ve kterém si udrželo těsnou 51procentní majoritu. Tento holding následně vlastnil přes 50 procent akcií energetické firmy. Díky tomu měla Praha s reálně jen zhruba 26procentním podílem v energetických podnicích zásadní vliv.

V roce 2013 město Praha od koncernu E.ON odkoupilo 49 procent akcií PPH a stalo se tak stoprocentním vlastníkem holdingu. Následně PPH byla, jak četní kritici upozorňovali, už jen generátorem dobře placených míst pro pražské komunální politiky a jejich kamarády. Nemalý ohlas měla třeba zpráva médií ze srpna 2019, kdy PPH rozdělila mezi členy představenstva tantiémy ve výši 18,4 milionu korun; dalších 2,7 milionu korun vyplatila členům dozorčí rady.

Expandující městská plynárna

Pražská plynárenská patří mezi tři hlavní dodavatele zemního plynu na českém trhu. V posledních letech expanduje i na trhu s elektřinou a ve výrobě a dodávce tepla na území hlavního města. V příštích letech se chce firma zapojit také do využití odpadního tepla z pražské čistírny odpadních vod, což je ambiciózní projekt za zhruba 7,5 miliardy korun.

David Tramba