Vyrovnávání výkonu v elektrické síti bude stále větší byznys. Desítky investorů si již pořídily záložní dieselagregáty, nebo tento krok chystají. Vedle málo známých firem se do nového trendu zapojila také jedna velká energetická skupina. Podle zjištění Ekonomického deníku se jedná o Pražskou energetiku (PRE), která si koncem loňského roku pořídila 17 dieselagregátů.

Jak lze vyčíst v databázi udělených licencí k výrobě elektřiny na webu Energetického regulačního úřadu, dceřiná firma PREenergo provozuje v rozvodně Třeboradice na severním okraji Prahy celkem 15 naftových agregátů o výkonu 15 megawattů. U rozvodny v Pitkovicích v jihovýchodní části hlavního města má další dva o celkovém výkonu 1 MW.

Jejich pořízení Ekonomickému deníku potvrdil mluvčí Pražské energetiky Karel Hanzelka. „Agregáty jsou využívány jako prvky výkonové rovnováhy, a to i vzhledem k narůstajícímu počtu obnovitelných zdrojů na našem distribučním území,“ zmínil Hanzelka. Dodal, že v tuto chvíli nemá informace o tom, že by PRE v nejbližší době pořizovala další dieselagregáty.

Živelný růst, skoro jako fotovoltaika

Na živelný růst byznysu s dieselagregáty upozornil člen představenstva ČEPS Pavel Šolc na konferenci Agregace a flexibilita, která se konala loni v říjnu v Praze. „Podle dostupných informací mají investoři souhlas distributorů k připojení dieselagregátů o výkonu 1000 megawattů, dalších 1000 megawattů je v přípravě,“ řekl Šolc. Dodal, že vidí pro tyto zdroje na trhu služeb výkonové rovnováhy (SVR) prostor v řádu stovek megawattů, ale pro tisíce megawattů se už využití nenajde.

Dieselagregáty pro podpůrné služby v průmyslovém areálu v Praze-Letňanech. Foto: ESKO Generator

Podobně se vyjádřil také David Šafář, člen představenstva distribuční společnosti EG.D ze skupiny E.ON. „Naftové generátory nejsou ekologickým zdrojem energie, a to je důvod, proč je E.ON stavět nebude. Od jiných investorů máme v síti EG.D žádosti na připojení těchto zdrojů o výkonu zhruba 400 megawattů. Připojíme je, ale vyžádá si to dodatečné náklady na posílení sítě,“ řekl David Šafář.

Na internetu lze nalézt řadu firem, které nabízejí dodávku a instalaci naftového generátoru vhodného k dodávkám regulační energie pro ČEPS. Jedná se o prostorově nenáročná zařízení v „kontejneru“ s výkonem v řádu stovek kilowattů, maximálně do 2 megawattů. Jedním z aktivních hráčů na trhu je firma ESKO Generator, která na svém webu zmiňuje hned několik realizovaných zakázek u zákazníků během minulého roku.

Mohlo by vás zajímat

Základ úspěchu? Dodávat regulační energii pro ČEPS

Poptávka po SVR roste spolu se zvyšujícím se výkonem větrných a solárních elektráren a také v souvislosti s odstavováním uhelných elektráren a tepláren. Atraktivní trh s regulační energií přitahuje nové hráče, avšak za pár let na něm může být docela těsno. Na tento trh cílí investoři do velkokapacitních bateriových úložišť, přibývají také řešení počítající s reakcí na straně spotřeby elektřiny. Nabídku SVR navíc v příštích letech zvýší nové plynové teplárny, které budou nahrazovat dožívající uhelné zdroje.

Více o rostoucí konkurenci na trhu SVR, kam vstupují noví poskytovatelé, se dočtete ve zprávě Kdo vydělává na dodávkách regulační energie pro ČEPS? Velké hráče vytěsňují mladí dravci.