Česká pravoslavná církev odvolala svého tajemníka Igora Střelce, bývalého příslušníka komunistické rozvědky Státní bezpečnost (StB), kritizovaného věřícími. Ve funkci skončil i Jan Beránek, který vedl úřad církve v Praze. Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku to oznámila v tiskové zprávě a informoval o tom server Christnet.

Důvody odvolání Igora Střelce a Jana Beránka Pravoslavná církev v českých zemích a na Slovensku neuvedla, pouze oznámila, že chystá úsporná opatření. Podle dřívějších informací médií čelila církev v Praze exekucím a v celém Česku musela z ekonomických důvodů snižovat stavy duchovních.

Spolupráce s Igorem Střelcem a jeho firmou byla podle církve ukončena v návaznosti na připravovanou organizační reformu.

U Jana Beránka, který dočasně vedl pražskou eparchii, tedy správní jednotku církve, a úřad metropolitní rady, už církev jeho odchod z funkce nezdůvodnila. Doplnila jen, že arcibiskup Michal Dandár nařídil zahájení jednání o vnitřním ekonomickém a personálním auditu. Církev podle zprávy připravuje úsporná opatření.

Mohlo by vás zajímat

Střelec byl v minulosti kritizován věřícími za údajný nátlak. Česká televize loni uvedla, že Střelec podle některých věřících na základě zfalšovaných dokumentů vyzýval k odstoupení vedení kláštera v Loděnici, kde byli převážně kněží a věřící z Ukrajiny. Vedení církve se k tomu tehdy nevyjádřilo.

Server Seznam Zprávy zase loni napsal, že pražská eparchie, kterou tehdy vedl Beránek, má zablokovaný účet a nemovitosti v exekuci kvůli dluhům za zdravotní pojištění. Beránek tehdy problémy své eparchie bagatelizoval.

„Exekuci na vás uvalí, když nezaplatíte za parkování,“ uváděl tehdy.

Igor Střelec byl před rokem 1989 příslušníkem komunistické rozvědky pod krycím jménem Tomeček. Jako starší referent působil v odboru pro rozvědnou činnost z území ČSSR (80. odbor).

Igor Střelec působil ve společnosti Interconex, která se angažovala v kuponové privatizaci a ovládala například známé litoměřické investiční fondy.

„Igor Střelec je bývalý důstojník komunistické rozvědky v StB a významný obchodní partner mnoha ruských oligarchů s kontakty na Kreml,“ napsal o Střelcovi před časem investigativní novinář Jaroslav Kmenta.

Je na místě připomenout, že spolupracovníkem Státní bezpečnosti s krycím jménem Míša byl i arcibiskup Michal Dandár, který studoval v Sovětském svazu. Bývalý důstojník StB Igor Střelec byl léta jeho pravou rukou a tajemníkem.

Tchánem Igora Střelce byl Konstantin Miščenko, o němž týdeník Respekt před řadou let napsal, že byl vysokým důstojníkem sovětské vojenské rozvědky GRU.

„Manželka je Ruska, seznámili jsme se na studiích. Její rodiče jsou také Rusové, a když před pěti lety psal Respekt o tom, že její otec byl důstojníkem GRU, sovětské vojenské rozvědky, rozesmálo mě to jako pitomost. Už tehdy jsme se měl soudit, jenže tchánovi bylo pětaosmdesát let a tahat ho po soudech nemělo smysl. Už by moc netušil, o co jde. Přitom to vůbec nebyla pravda. Tchán byl sirotkem, což v bývalém Sovětském svazu znamenalo, že se musel nějak sám živit, jinak by zemřel hladem. Ani základní školu nemohl dokončit, protože neměl nikoho, kdo by ho živil. Pak začala válka, nastoupil tedy do armády a stal se tankistou. Při osvobozování cizích území padl do německého zajetí a byl poslán na nucené práce. Tam se dočkal osvobození a pak se vrátil do Ruska. Z historie víme, že vojáci, kteří padli do zajetí, byli následně v Sovětském svazu perzekvováni a často skončili v gulagu. Nakonec byl nucen najít si místo v kolchozu jako traktorista, vyučil se zedníkem a u této práce zůstal celý život. Pokud si někdo myslí, že lidé, kteří neměli ani základní vzdělání, se stávali vysokými důstojníky GRU, nemá ani ponětí, která bije. Své důstojníky si GRU vybírala z jiných kádrů,“ řekl před lety Igor Střelec.

A dodává, že jeho tchán si zaslouží úctu, neboť prožil tak těžký život, že si to dnes jen stěží dokážeme představit. „Vychoval se svou ženou tři skvělé děti a pro mne je hrdinou. A nejen pro mne. Velvyslanec Ruské federace Alexej Leonidovič Fedotov mu jako válečnému veteránovi předal vyznamenání,“ doplnil Igor Střelec.

Igor Střelec se posléze dlouze a složitě se svou manželkou Tatianou rozváděl. Při doprovázely tvrdé spory o majetek i dezinformační kampaně, jak dokazuje web Co je zač pan Igor Střelec.

(hrb, čtk)