Právník Petr Bezouška upozornil v lednu na kontroverzní záměr změny zákona, kterým chtěla vláda usnadnit případné rozdělení energetické skupiny ČEZ. Po necelém čtvrt roce přichází postih. Petr Bezouška bude z Legislativní rady vlády (LRV) vyhozen, jiným slovem „optimalizován“, jak se uvádí v návrhu bodu na jednání kabinetu.

„Ano, mohu potvrdit informaci, že na jednání vlády je bod týkající se mimo jiné mého odvolání z Legislativní rady vlády. Jelikož jsem odmítl sám rezignovat, budu odvolán,“ uvedl Petr Bezouška na dotaz Ekonomického deníku. Na příslušný návrh, zařazený na dnešní jednání vlády premiéra Petra Fialy, jako první upozornil ve svém newsletteru novinář David Klimeš.

„Zároveň se vládě navrhuje odvolat dosavadní členy Legislativní rady vlády prof. JUDr. Jiřího Jelínka, Csc., a JUDr. Petra Bezoušku, Ph.D., a to s ohledem na nutnost optimalizovat činnost Legislativní rady vlády s přihlédnutím k potřebám vlády, a to při zachování stávajícího počtu členů Legislativní rady vlády,“ uvádí se v návrhu, který dnes projedná vláda a který má redakce Ekonomického deníku k dispozici.

Kritika zákonů za Babiše prošla, za Fialy už ne

Petr Bezouška se těší pověsti uznávaného právního experta, členem LRV byl nepřetržitě od září roku 2006. Jeho hlavním působištěm je advokátní kancelář PRK Partners. Už během vlády premiéra Andreje Babiše (ANO) Bezouška opakovaně kritizoval legislativní paskvily přicházející na LRV z ministerstev, tehdy však z funkce odvolán nebyl. Osudnou se mu stala až jeho reakce na záměr kabinetu premiéra Petra Fialy usnadnit si cestu k rozdělení Skupiny ČEZ.

Právník Petr Bezouška. Foto: PRK Partners

„Ano, bylo mi řečeno, že jde o reakci na můj status na Facebooku, v němž jsem napsal, že projednáváme regulaci, která může být použita k rozdělení ČEZu. Jen dodávám, že jsem nevyzradil žádnou tajnou informaci, neboť návrh té regulace byl již dva měsíce dostupný ve veřejné knihovně vládní legislativy, do níž má přes internet přístup každý člověk,“ reagoval Petr Bezouška.

Jak dodává – pod podmínkou anonymity – jeden z Bezouškových kolegů z řad vládních legislativců, z LRV má být odvolán odborník na slovo vzatý. „Je divné, že tato vláda má potřebu s takovými lidmi zametat,“ dodává zmíněný zdroj.

Jak reálně a legálně rozdělit ČEZ

Spor se týká návrhu zákona, kterým se mění zákon č. 125/2008 Sb. o přeměnách obchodních společností a družstev. Ten loni v září poslalo do připomínkového řízení ministerstvo spravedlnosti. Ale až na konci ledna, kdy se novela dostala na program jednání LRV, upozornil Petr Bezouška na možné využití nové podoby zákona při zvažovaném dělení Skupiny ČEZ.

Podle novely by totiž ke schválení rozdělení akciové společnosti strategického významu a s většinovou účastí státu stačilo 85 procent hlasů akcionářů přítomných na valné hromadě, které se účastní držitelé alespoň dvou třetin akcií. Dnes totiž platí, že pro vytěsnění menšinových akcionářů nebo pro rozdělení společnosti s nerovnoměrným rozdělením podílů je zapotřebí souhlas vlastníků 90 procent všech akcií. Je to v případě společnosti ČEZ problém, akcionářů jsou tisíce a většina z nich na valné hromady nechodí. Stát zde má „jen“ zhruba 70procentní podíl.

Mohlo by vás zajímat

Jednalo se tak o evidentní „účelovku“ pro jeden konkrétní případ – dělení Skupiny ČEZ. Po medializaci zmíněná novela „zamrzla“ v legislativním procesu a vláda ji dodnes neschválila. Logicky se objevily také kritické komentáře ze strany některých menšinových akcionářů. Například aktivistický investor Michal Šnobr rovnou prohlásil, že vláda chce „šmejdsky obrat“ soukromé akcionáře ČEZ.

DOPLNĚNÍ TEXTU: Vláda příslušný bod týkající se složení LRV ve středu 12. dubna neschválila, jeho projednání bylo přerušeno.

David Tramba