Země Evropské unie dnes podpořily volnější pravidla pro plnění zásobníků plynu před zimou. Zástupci členských států (Coreper) dnes schválili postoj Evropské rady ke změně nařízení o uskladňování plynu. Rada se dohodla na prodloužení platnosti pravidel pro skladování plynu o dva roky a zároveň poskytla členským státům dodatečnou flexibilitu, aby se mohly přizpůsobit neustále se vyvíjejícím tržním podmínkám a řešit možné manipulace s trhem.

Tento text bude sloužit jako vyjednávací mandát pro předsednictví k zahájení jednání s Evropským parlamentem o konečné podobě zákona.

Prodloužení pravidel pro skladování plynu o dva roky

Evropská komise navrhla prodloužit o dva roky stávající povinnosti členských států mít své zásobníky plynu před zimní sezónou naplněné z 90 %, aby byla zajištěna předvídatelnost a transparentnost. Toto prodloužení, které bylo rovněž zachováno v postoji Rady, by snížilo expozici EU vůči kolísavým cenám, a to i v důsledku současné geopolitické nestability.

Pomohlo by to rovněž zlepšit energetickou bezpečnost a stabilitu trhu s plynem, dokud nebude v nadcházejících letech vytvořen potenciální celounijní rámec pro energetickou bezpečnost.

Větší flexibilita pro členské státy

Mandát Evropské rady zavádí řadu změn, které členským státům poskytují dodatečnou flexibilitu. To by jim pomohlo rychle reagovat na neustále se měnící podmínky a využívat nejlepších podmínek nákupu a zároveň zajistit bezpečnost dodávek plynu a správné fungování vnitřního trhu. Zejména:

  • již existujících závazných 90 procent cílů naplnění by mělo být dosaženo kdykoli mezi 1. říjnem a 1. prosincem namísto současného termínu 1. listopadu
  • mandát Rady objasňuje, že cíle pro mezilehlé skladování pro každý členský stát v únoru, květnu, červenci a září jsou orientační, aby bylo dosaženo naplnění zásobníků a předvídatelnosti a zároveň byla ponechána dostatečná flexibilita pro účastníky trhu v průběhu celého roku.
  • V případě nepříznivých tržních podmínek (jako jsou možné manipulace s trhem) se členské státy mohou odchýlit až o 10 procent od cíle plnění
  • Komise může tuto odchylku dále zvýšit (aktem v přenesené pravomoci) v případě přetrvávajících nepříznivých tržních podmínek
  • Pokud vnitrostátní produkce plynu členských států překročí průměrnou roční spotřebu za předchozí dva roky nebo v případě pomalého vtláčení skladovacích zařízení s kapacitou vyšší než 40 TWh, mohou se členské státy odchýlit od cíle naplnění až o 5 procent
  • Posledně jmenovanou flexibilitu lze využít, pokud to nebude mít negativní dopad na fungování vnitřního trhu s plynem nebo na schopnost přímo propojených členských států dodávat plyn svým chráněným zákazníkům

Očekává se, že jednání o novém nařízení budou zahájena v květnu, jakmile Evropský parlament odhlasuje svůj mandát. Jakmile bude mezi oběma spolunormotvůrci dosaženo předběžné dohody, bude tato dohoda formálně potvrzena oběma orgány, než bude zveřejněna a vstoupí v platnost.

Energetická bezpečnost Evropy se zlepšila

Díky cílům v oblasti skladování plynu stanoveným v roce 2022 se situace v oblasti energetické bezpečnosti v Evropě od energetické krize vyvolané útočnou válkou Ruska proti Ukrajině zlepšila. Tyto povinnosti skladování plynu mají vypršet na konci roku 2025. Pokračující napjatá situace na světovém trhu s plynem však vyžaduje prodloužení těchto ustanovení na období po roce 2025.

Zásobníky plynu pokrývají v zimních měsících 30 procent spotřeby plynu v Unii. Dobře naplněné podzemní zásobníky plynu mohou navíc pomoci zajistit další plyn v případě vysoké poptávky nebo přerušení dodávek.

Mohlo by vás zajímat