INZERCE

Jízdenky v Praze zdražily. Za 24 korun už půlhodinovou přestupní nekoupíte. Foto: Nadační fond proti korupci

Praha zdražila jízdné. A začala vykupovat nevyužité cestovní doklady. U okének

Cestující v hlavním městě si už druhý den připlatí za cestu městskou hromadnou dopravou. Jednotlivé jízdenky v Pražské integrované dopravě zdražily od prvního srpna. Nově tak stojí třicetiminutový lístek 30 korun a devadesátiminutový 40 korun. Zdražily i SMS jízdenky. Ceny měsíčních, čtvrtletních a ročních kupónu zůstaly stejné. Dopravní podnik začal u svých okének a na Centrálním dispečinku vykupovat nepoužité neplatné jízdenky.

V Pražské integrované dopravě (PID) podražily i turistické jízdenky na 24 hodin nebo tři dny, stojí 120 korun, respektive 330 korun.

Připlatí si i senioři ve věku 60 až 65 let, nově pro ně stojí jízdní doklad 15 korun na 30 minut, 20 korun na 90 minut a 60 korun na den.

Cestující, kteří používají SMS jízdenky, si musí dát pozor na změnu textu. Jízdenka na 30 minut je nově za 31 korun a lze ji objednat pomocí kódu DPT31, na 90 minut je za 42 korun, tvar SMS zní DPT42. 

Turistické SMS jízdenky se objednávají s kódy DPT120, DPT330 a následně se potvrzují SMS odpovědí ANO.

Děti do patnácti let jezdí v městské hromadné dopravě zdarma. Od 10 do 15 let musí prokázat věk, ve vlacích je pravidlo nastaveno na 6 let. Senioři nad 65 let mají jízdné zdarma, ale musejí revizorům prokázat věk. 

Zdražila i jízdenka na lanovku na Petřín, jednotlivá jízda stojí 60 korun. Uznány budou čtyřiadvacetihodinové a vícehodinové jízdenky nebo předplatné kupóny. 

Vzrostla i cena na hlídaných parkovištích P+R. Na okrajích Prahy stojí parkovné za den 50 korun, blíže k centru pak korun 100. Nehlídaná parkoviště jsou na 12 hodin zdarma. 

Zdražilo i cestování příměstskou hromadnou dopravou ve Středočeském kraji – i dlouhodobé kupóny. Web Pražské integrovaná dopravy konstatuje, že je to poprvé od roku 2011. 

„Zdražení o 25 procent spolu s nižším cenovým nárůstem ročních kuponů je tak kompromisem, který pomůže udržet rozsah veřejné dopravy ve Středočeském kraji bez větších omezení spojů,“ stojí na webu.

Pražští radní naopak schválili dočasnou slevu (do konce roku 2022) 70 procent na měsíční a čtvrtletní kupony pro lidi v hmotné nouzi, kteří pobírají příspěvek na živobytí.

S neplatnými lístky k okénku

Pokud mají cestující nakoupeny nevyužité, a dnes už neplatné, mohou je v srpnu vrátit do pěti kusů ve stejné nominální hodnotě na prodejních místech Dopravního podniku ve 30 stanicích metra či na Centrálním dispečinku v ulici na Bojišti.

Tweet Dopravního podniku k vracení neplatných jízdních dokladů. Foto: Tomáš Rovný

Pokud jste nakoupili více než 5 kusů od jedné nominální hodnoty, máte smůlu, vrátit je můžete jen a pouze na Centrálním dispečinku v ulici Na bojišti.

A pozor navíc: infocentra Anděl, Hlavní nádraží 1 a 2, Hradčanská, Letiště Terminál 1 a 2, Magistrát, Můstek a Nádraží Veleslavín jízdenky zpětně nevykupují.

Zdroj: Dopravní podnik hlavního města Prahy

Od září do konce ledna 2022 jízdenky mohou cestující vrátit neplatné jízdenky pouze na Centrálním dispečinku Na bojišti. O zpětné proplacení zakoupených neplatných jízdenek v mobilní aplikaci PID Lítačka lze požádat na e-mailu [email protected].

Piráti chtěli MHD zdarma

Postup vedení města tvrdě kritizovala opozice, které vadí, že jde o další zdražování života v Praze.

Jedni z členů pražské vládní koalice – Piráti, kteří drží post primátora – přitom mají ve svém dlouhodobém volebním programu vizi bezplatné městské přepravy. „V oblasti osobní a nákladové přepravy prosazujeme: Kvalitní a bezplatná MHD. Chceme zlepšit kvalitu a dostupnost městské hromadné dopravy. Navrhujeme převést dopravní podniky na transparentní organizace a využít data o poptávce pro optimální plánování. Za této podmínky podpoříme na komunální úrovni návrh, aby byla MHD plně financována z veřejného rozpočtu, jak se již v zahraničí osvědčilo (např. estonský Tallinn),“ lze se dočíst v dlouhodobém volebním programu Pirátů.

Faksimile dlouhodobého programu Pirátů v oblasti dopravy. Foto: Tomáš Rovný

Postup města v případě zdražování poplatků za parkoviště P+R pak kritizoval například pražský opoziční zastupitel a místostarosta Prahy 11 Ondřej Prokop (ANO).

„Je to další z nepochopitelných kroků koalice primátora (Zdeňka) Hřiba. P+R by mělo motivovat lidi k odstavení auta a přestupu na MHD. U takto dramatického zdražení se dá očekávat, že naopak i ti, kteří parkoviště dnes používají, pojedou raději autem až do centra,“ uvedl Prokop.

Zdražení P+R jde podle něj proti předvolebním slibům a zdražuje život v Praze, kdy se například již zvedala cena vody, svozu odpadu nebo daň z nemovitosti.

Tomáš Rovný