Lidé v Praze a Středočeském kraji si mohou v mobilní aplikaci PID Lítačka nově najít trasu z konkrétního místa na jiné s využitím různých druhů dopravy, jako je chůze, MHD, využití automobilu či taxi. Unikátní vyhledávač trasy, který spustila městská společnost Operátor ICT (OICT), přispěje k plynulejší dopravě a napomůže snížit environmentální zátěž osobní dopravy. PID Lítačka se tak stává jedinou mobilní aplikací, která cestujícím v české metropoli a Středočeském kraji naplánuje cestu od A do Z. A to včetně nákupu jednotlivých jízdenek, dlouhodobých kupónů či platby za parkování.

„Vyhledávač spojení nové generace v aplikaci PID Lítačka představuje revoluci v pražské dopravě. Umožní zcela nové kombinace způsobů pohybu po městě propojených do jedné trasy, které ocení všichni cestující, chodci a cyklisté v rámci úspory času,“ řekl k vyhledávači pražský náměstek pro oblast dopravy Zdeněk Hřib.

Oproti ostatním vyhledávačům, které nabízejí trasu jen v rámci jednoho dopravní módu, například MHD, nebo více dopravních módů, které se ale vzájemně nekombinují, jde vyhledávač mnohem dál. Umožňuje totiž využití všech dopravních módů osobní dopravy i jejich kombinace v rámci jedné trasy. To je unikátní nejen v Česku, ale i ve světovém měřítku.

Vyhledávač tras nové generace mohl v Praze vzniknout jen díky jedinečné datové základně, ze které čerpá při počítání trasy, vysvětlil pražský radní pro ICT, Smart City, vědu a výzkum Daniel Mazur. Datová základna, kterou Operátor ICT pro tyto účely sdružuje, představuje téměř celou datovou reprezentaci dopravní reality osobní dopravy v Praze a Středočeském kraji. Podle Mazura jde o více než 30 rozdílných datových podkladů od silničních map a cystické infrastruktury přes jízdní řády, reálná data s polohami vozidel, obsazenost parkovišť, zohledňování výluk, intenzity dopravy na silnicích i funkčnosti výtahů a eskalátorů v pražském metru.

Mohlo by vás zajímat

Mobilní aplikaci PID Lítačka aktuálně využívá už více než 1,5 milionu uživatelů a milion z nich ji pak používá jako identifikátor. V loňském roce například prostřednictvím aplikace PID Lítačka bylo vyhledáno více než sto milionů dopravních spojení či bylo aktivováno přes 8,4 milionů jízdenek. 

Autobus na pražském Náměstí Republiky. Ilustrační snímek. Foto: Wikimedia Commons

„Vyhledávač představuje přelomové technické řešení, protože dokáže integrovat data od vícero soukromých poskytovatelů služeb, která běží na naší datové platformě Golemio a jsou využívána pro aplikaci PID Lítačka. Necelý týden po postupném nasazování nové funkcionality vidíme, že už ho použíáv 13 procent uživatelů,“ zdůraznil Benedikt Kotmel, předseda představenstva společnosti OICT, která má provoz a rozvoj mobilní aplikace PID Lítačka na starosti.

Informace i o zpožděných spojích nebo parkování

Náměstkyně primátora pro oblast životního prostředí a klimatického plánu Jana Komrsková uvedla, že oceňuje, že záměrem při vývoji vyhledávače nové generace bylo podpořit zájem obyvatel Prahy a Středočeského kraje o udržitelné a šetrné formy dopravy a snížit časovou náročnost při cestování. „Využíváním veřejné dopravy se snižuje automobilový provoz ve městě, což přispívá k ochraně životního prostředí,“ připomněla.

Vyhledávač kromě odjezdů a příjezdů informuje uživatele PID Lítačky také o zpožděních, o umístění zastávek veřejné hromadné dopravy, o místech, kde parkují sdílená kola či auta, a parkovištích, kde je možné zaparkovat vlastní auto, tedy jeho součástí je i navádění automobilů na P+R parkoviště. „Stačí zadat, jaké dopravní prostředky má vyhledávač zahrnout, a výsledkem je cesta šitá cestujícímu na míru,“ doplnil radní pro veřejnou dopravu Středočeského kraje Petr Borecký. 

(mig)