Ministr dopravy Martin Kupka a výkonný ředitel Agentury EU pro kosmický program (EUSPA) Rodrigo da Costa podepsali dodatek Hostitelské dohody, která upravuje podmínky působení této organizace v České republice. Česká vláda nyní spolupracuje s EUSPA na výběru vhodné budovy v Praze, která bude potřebám rozrůstající se agentury vyhovovat. Aby mohl dodatek vstoupit v platnost, musí ho ratifikovat prezident republiky na základě souhlasu obou komor parlamentu.

Umístění sídla agentury v České republice přináší pro stát významnou prestiž a také zviditelnění České republiky v oblasti vesmírných aktivit v mezinárodním měřítku. To je i jedním z hlavních cílů Národního kosmického plánu 2020 – 2025.

Martin Kupka a Rodrigo da Costa. Foto: Ministerstvo dopravy

„Podpisem dodatku Hostitelské dohody se posouváme o další krok blíže našemu cíli, kterým je zajištění bezproblémového přesunu EUSPA do nového sídla. To agentuře umožní nadále růst a zvládat všechny své úkoly při provozu družicových systémů Evropské unie,“ říká ministr dopravy Martin Kupka.

Prestiž a ekonomický přínos

Sídlo EUSPA v Praze znamená pro českou ekonomiku přímé finanční přínosy, které podle kalkulací agentury činí stovky milionů korun ročně. Významným benefitem je například snazší možnost přímé spolupráce českých firem s agenturou. Sídlo v tuzemské metropoli také přináší koncentraci špičkových odborníků, možnost setkávání na akcích agentury, přilákání poboček zahraničních firem či kongresovou turistiku.

Sídlo EUSPA v Praze znamená pro českou ekonomiku přímé finanční přínosy. Foto: Ministerstvo dopravy

EUSPA vznikla minulý rok transformací z Agentury pro evropský družicový navigační systém (GSA), jejíž sídlo se v roce 2012 na základě úspěšné kandidatury přesunulo do České republiky.

Zatímco GSA měla na starosti globální družicové navigační systémy (GNSS) Evropské unie, tedy Galileo a EGNOS, působnost EUSPA se vztahuje na celý Kosmický program EU. Do něj nad rámec zvedených navigačních systémů patří také projekt dálkového průzkumu Země Copernicus, systém pro pozorování blízkého okolí Země (SST) či vznikající programy pro vládní družicovou komunikaci.

Jana Bartošová