Praha rozdělí radnicím 12 milionů Kč na projekty smart city

Smart City. vizualizace: Fotka od Tumisu z Pixabay

Pražský magistrát rozdělí mezi městské části 12 milionů korun. Peníze radnice dostanou na projekty v rámci takzvaného smart city. Část nákladů uhradí radnice z peněz od města, zbytek doplatí ze svých rozpočtů. Novinářům to dnes řekl primátor Zdeněk Hřib (Piráti). Celkem má město na spolufinancování smart projektů pro radnice připraveno 186 milionů.

„Projekty určitým způsobem zapadají do toho, co chceme ve městě řešit jako prioritní témata. Oblasti, na které se zaměřujeme, jsou energetické projekty, získávání informací o provozu města, odpadové hospodářství, zadržování vody, ale i záležitosti, které se týkají třeba zdravotnictví,“ řekl Hřib.

Magistrát radnicím zaplatí 70 procent nákladů projektu, zbylou částku dají samy ze svých rozpočtů. Město podpoří například projekt Prahy 3 na vybudování fotovoltaických elektráren s centrálním řízením na administrativních budovách městské části. Praha 7 dostane peníze na systém sledování intenzity pěší a cyklo dopravy na veřejných prostranstvích.

Desátá městská část dostane příspěvek na vyhodnocování budov škol a školek z hlediska energetické náročnosti a jejich řízení a také na interaktivní mapu zeleně. Své budovy chce z hlediska energetické náročnosti monitorovat také Praha 19.

Ze seznamu, který magistrátu radnice zaslaly, naopak nebyly podpořeny projekty například smart toalet v Praze 6 nebo projekt bezpečnosti dětí ve školkách, kdy by nosily vesty se zabudovanými čipy, které by učitelkám umožnily na telefonu sledovat polohu dětí.

Podpora výše zmíněných projektů není jednorázová. Podle Hřiba je město připraveno dát radnicím v budoucnu peníze i na další projekty. Na to má vyhrazenu zmíněnou částku 186 milionů korun, z které dnes vedení města část rozdělilo.

-čtk-