Hlavní město Praha začalo řešit rizika a zabezpečení vybraných městských objektů. Analýzu pro metropoli vytvoří Mezinárodní bezpečnostní institut, zapsaný ústav, za téměř dva milion korun. Ústav zakládal známý právník Robert Pergl, aktuálním předsedou správní rady je bývalý náměstek pražského primátora Pavla Béma a později také ministra obrany Rudolf Blažek. Členem správní rady je brigádní generál Jiří Čuma. Ač nebyl institut osloven, sám se do veřejné soutěže přihlásil.

Takzvané „měkké cíle“ jsou nejsnadnějším cílem teroristů. Už nějaký čas se proto řeší bezpečnost v lokalitách, kde je silná koncentrace lidí. Například na nádražích nebo v nemocnicích. Tam obzvláště poté, co v prosinci v roce 2019 dvaačtyřicetiletý Ctirad Vitásek ve Fakultní nemocnici v Ostravě z nelegálně držené zbraně zastřelil sedm lidí, další dvě osoby zranil.

Nyní se rozhodlo hlavní město Praha, že si nechá provést analýzu rizik a zabezpečeni vybraných městských objektů. Zakázku za 1 924 384 korun získal Mezinárodní bezpečnostní institut, zapsaný ústav, který vznikl v roce 2018.

Předmětem veřejné zakázky konkrétně je zpracování analýzy rizik a zabezpečení vybraných objektů v majetku metropole jako místa potenciálního napadení měkkého cíle. Projekt je realizován v rámci dotačního „Programu pro ochranu měkkých cílů v oblasti kultury na rok 2021″ ministerstva kultury.

Analýza rizik objektů, respektive stanovení bezpečnostních priorit a posouzení úrovně ochrany potenciálního měkkého cíle, má obsahovat: Stanovení vnitřního a vnějšího kontextu, posouzení stávající úrovně ochrany, identifikaci hrozeb a potenciálního způsobu napadení měkkého cíle, analýzu rizik a definování bezpečnostních priorit.

Mohlo by vás zajímat

Praha dále požaduje návrhy opatření ke zvýšení úrovně ochrany objektů. Specifikace zní následovně: Návrh zvýšení úrovně bezpečnostního dohledu na vnitřní prostory i bezprostřední okolí objektu; návrh zvýšení úrovně technické ochrany (parametrické definování druhu prostředku technické ochrany s důrazem na jejich uplatnitelnost v podmínkách památkově chráněného objektu; návrh etapizace výstavby s důrazem na možnosti integrace a růst bezpečnostních synergií; kalkulace předpokládaných nákladů na nákup technologií a instalačních prací) a návrh úpravy organizačních a režimových opatření.

Analýzy nemocnic a památek

Mezinárodní bezpečnostní institut zakládali brigádní generál ve výslužbě Jiří Čuma z Brna (někdejší zástupce velitele Sil územní obrany Armády České republiky a zástupce velitele vzdušných sil), Jan Skalický a Karel Tichý (oba z Prahy).

V roce 2019 se pak mezi zakladateli objevil i známý pražský právník Robert Pergl a bývalý náměstek primátora Pavla Béma a později ministra obrany Rudolf Blažek.

Předseda správní rady Mezinárodního bezpečnostního institutu Rudolf Blažek. Zdroj: LinkedIn

Skalický s Tichým opustili řady zakladatelů v roce 2019, Pergl rok na to. V roce 2020 se pak mezi zakladateli objevuje právník Jan Vidrna.

Předsedou správní rady aktuálně je Rudolf Blažek, členy rady pak generál v. v. Čuma a plukovník v. v. Jaroslav Řeha.

„Během své vojenské služby v letech 1980 až 2011 postupně získával praktické zkušenosti od základních až po nejvyšší pozice v oblasti logistiky a informačních technologií – od programátora, analytika, manažera projektů až po špičkové pozice v oblasti řízeni IT MO a AČR,“ stojí o absolventu Vojenské akademie Antonína Zápotockého v Brně Řehovi na webu institutu.

„Mezinárodní bezpečnostní institut, z. ú. se zabývá problematikou bezpečnosti a obrany na domácí i zahraniční úrovni. Náš tým se skládá z odborníků s různorodými dovednostmi a zkušenostmi, tudíž získáváme ucelený pohled na problematiku. Soustředíme se zejména na: mezinárodní spolupráci v oblasti bezpečnosti a obrany, shromažďování a analýzu novinek a dostupných informací a testování a implementaci nových bezpečnostních a obraných technologií,“ píše o sobě institut na webu.

Podle zjištění Ekonomického deníku se institut soustřeďuje právě na měkké cíle. Letos pak získal podle Hlídače smluv vyjma kontraktu na magistrátu ještě zakázku od Národního památkového ústavu na zpracování obdobných analýz pro 7 památkových objektů za 702 768 korun.

V referencích pak má institut uvedeny tyto partnery: Správa železnic, Pražská vodohospodářská společnost, Fakultní nemocnice Královské Vinohrady, Fakultní nemocnice Brno, Fakultní nemocnice Praha, Hudební divadlo v Karlíně, Zámek Zbiroh, Národní památkový ústav, Hrad Karlštejn, Hrad a zámek Český Krumlov, Zámek Bečov nad Teplou, Zámek Litomyšl, Zámek Hluboká, Ministerstvo vnitra České republiky, Generální ředitelství HZS České republiky.

Institut podle Hlídače smluv dosud získal zakázky za 9 milionů korun.

Zakázky institutu podle Hlídače smluv

Zakázky Mezinárodního bezpečnostního institutu z Hlídače smluv. Foto: Jan Hrbáček

Smlouva mezi pražským magistrátem a Mezinárodním bezpečnostním institutem byly podepsána 26. července, zveřejněna 11. srpna.

Veřejnou kopii smlouvy si můžete přečíst zde.

Přihlásili se neoslovení

Veřejná zakázka byla podle Tadeáše Provazníka z pražského magistrátu „vypsána v režimu veřejné zakázky malého rozsahu v souladu se zákonem č. 134/2016 Sb., o zadávání veřejných zakázek, a interními Pravidly pro zadávání veřejných zakázek v podmínkách hlavního města Prahy neveřejnou výzvou pěti dodavatelům“.

Předpokládaná hodnota veřejné zakázky malého rozsahu byla byla podle Provazníka stanovena v souladu s rozpočtem uvedeným v projektu, který byl schválen ministerstvem kultury.

„I přesto, že Mezinárodní bezpečnostní institut, z.ú., nebyl mezi oslovenými dodavateli, podal na tuto veřejnou zakázku nabídku, přičemž platí, že při splnění všech požadavků výzvy na podanou obálku s nabídkou je zadavatel povinen tuto nabídku akceptovat a následně provést otevření i posouzení a hodnocení všech doručených nabídek. Zadavatel není schopen ovlivnit podané nabídky, a to i přesto, že se jedná o neveřejnou výzvu zaslanou určitému počtu dodavatelů, a při splnění všech požadovaných kritérií zadavatele musí tuto nabídku akceptovat. Předseda správní rady není ze zákona z pohledu veřejných zakázek důvodem pro vyloučení účastníka. Žádná další zakázka podobného rozsahu nebyla výše zmíněnému institutu ze strany hlavního města Prahy zadána. Veškeré detaily k samotné zakázce pak naleznete v registru smluv nebo na profilu zadavatele v Tender areně,“ doplnil zástupce města.

Jan Hrbáček