Pátek, 20. května, 2022

Praha 9 plánuje novou čtvrť u O2 Arény, inspirovala se v Hamburku

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Novou centrální čtvrtí Vysočan by mělo být okolí pražské O2 Arény. Městská část Praha 9 se přitom inspirovala postupem, který pro vybudování nových centrálních čtvrtí zvolil před lety Hamburk. Starosta městské části Tomáš Portlík o tom bude zítra informovat veřejnost.

Hamburk vykoupil pozemky bývalého přístavu, vytvořil na nich urbanistické řešení, vybudoval infrastrukturu, a pozemky na jednotlivé stavby pak zpět prodával. Díky tomu se povedlo vybudovat velmi pestrou podobu tzv. centrálních čtvrtí v bývalém přístavišti, přitáhnout do města špičkové světové architekty a vytvořit také hodnotný veřejný prostor.

Tímto postupem chce radnice Prahy 9 zajistit větší možnost ovlivňování podoby svého území. V současné době mají totiž městské části i magistrát při jednání s developery, kteří jsou vlastníky pozemku, pouze omezené možnosti z pozice účastníka řízení.

Urbanistický vývoj lokality na Praze 9 v průběhu století. Foto: Tomáš Rovný

Podle informací Ekonomického deníku, chce vedení Městské části Praha 9 koupit pozemky na Praze 9 v hodnotě několika stovek milionů korun a vytvořit na nich nové centrum.

„Stanice metra Českomoravská je přirozeným středem naší městské části, která v tuto chvíli nemá kvalitní veřejný prostor, jež by tvořil to skutečné centrum,“ řekl bez podrobností starosta Městské části Praha 9 Tomáš Portlík (ODS).

Svůj záměr má Portlík podle informací Ekonomického deníku představit veřejnosti na zítřejší tiskové konferenci.

(hrb)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter