Středa, 25. května, 2022

Praha 1 spustí projekt podpory lokální ekonomiky Corrency. Lidé budou moci platit u vybraných obchodníků correnty

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Radnice první pražské části se zapojí do projektu Corrency, který má za úkol podpořit místní ekonomiku s pomocí tzv. correntů, kterými budou lidé moci platit u vybraných obchodníků. Včera o tom rozhodli zastupitelé městské části. Asi 2 000 obyvatel Prahy 1 by mělo při zkušebním provozu dostat od radnice po 1 000 correntech, z nichž každý bude mít u obchodníků hodnotu jedné koruny.

Při nákupu je budou lidé moci použít na polovinu útraty, zbytek uhradí ze svého.

Princip Corrency spočívá v tom, že lidé dostanou cílenou dotaci a sami se rozhodnou, u kterých ze zapojených obchodníků ji uplatní. Kromě podpory lokálních podnikatelů má být tento model podle zástupců radnice pro městskou část užitečný také v tom, že získá data o tom, o které obchody či služby je mezi místními obyvateli skutečný zájem. Ta pak může využít například při výběru nájemců komerčních prostor.

Radní městské části Karel Grabein Procházka (ANO) uvedl, že lidé se budou moci do projektu hlásit on-line i fyzicky, aby vybraných 2000 lidí co nejlépe odpovídalo demografii Prahy 1. „Budeme se snažit, aby vzorek lidí byl co nejvíce reprezentativní,“ řekl. Dodal, že nyní ve spolupráci s poskytovatelem řešení Corrency připraví v následujících týdnech přesnou podobu zkušebního projektu. Podle předpokladů by mohl fungovat v květnu a červnu.

Poplatek provozovateli systému Corrency bude sedm procent z celkem alokovaných dvou milionů korun. CEO systému a bývalý pražský zastupitel za ANO Petr Stuchlík uvedl, že o využití projektu jedná i s řadou dalších institucí včetně ministerstev. „Jsem přesvědčen, že do konce tohoto roku ten systém poběží na mnoha úrovních včetně těch centrálních,“ řekl.

První dvouměsíční zkušební projekt systému Corrency pro samosprávu se uskutečnil loni v Kyjově. Pro tamní radnici byl zdarma, na jeho fungování se dotací podílelo ministerstvo průmyslu a obchodu a 800 000 korun pro obyvatele uhradila firma I, Foundation, která projekt vymyslela. Podle tvůrců se zapojilo více než 1 500 obyvatel, kteří spolu s vlastními prostředky podpořili místní obchodníky bezmála dvěma miliony korun. V Praze již kromě Prahy 1 zapojení do projektu schválila také Praha 18.

(čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter