Do ukázkového střetu zájmů se před časem dostala dnes už bývalá pražská úřednice pražské Technické správy komunikací a Úřadu městské části Praha 5 Eva Jakubcová, která měla na starost městskou zeleň. V době, kdy pracovala v Technické správě komunikací hlavního města Prahy, získávala zakázky firma Zahradní architektura Tábor, v níž je už nějakou dobu působí její syn Kryštof Jakubec. S jejím majitelem Jiřím Slepičkou měla Jakubcová od roku 2011 jinou firmu Greenery, z níž Jakubcová vystoupila až letos a místo ní nastoupil syn, jak zjistil Ekonomický deník.
Eva Jakubcová není v péči o zeleň v Praze neznámou postavou. V letech 1998 až 2004 působila na Magistrátu hlavního města Prahy na pozici referenta odboru životního prostředí, její náplní práce byla správa a údržba parků a stromořadí a povolování staveb z hlediska životního prostředí. V letech 2004 až 2008 byla referentem odboru životního prostředí Úřadu městské části Praha 9. Náplň práce byla opět totožná.
Od července roku 2019 do června roku 2021 pracovala na obdobném úseku v Technické správě komunikací (TSK). Po odchodu z TSK se Eva Jakubcová pohybovala mimo městské firmy, až letos v lednu se přihlásila do výběrového řízení na radnici páté městské části. Tam ale dlouho nepobyla.
„Mgr. Eva Jakubcová se přihlásila do výběrového řízení na pozici vedoucí Odboru správy veřejného prostranství a zeleně, které bylo vyhlášeno 02.01.2023. Její přihláška byla doručena 20.01.2023 a obsahovala všechny přílohy, které byly v oznámení o vypsání výběrového řízení požadovány. Na základě osobního pohovoru s touto uchazečkou, který se konal 23.02.2023, doporučila výběrová komise v písemné závěrečné zprávě její jmenování do výše uvedené pracovní pozice. JUDr. Kateřina Černá, tajemnice ÚMČ Praha 5 návrh výběrové komise akceptovala,“ uvedla na žádost podle zákona o poskytování informací radnice Prahy 5.
Mohlo by vás zajímat
„Mgr. Eva Jakubcová byla jmenovaná do funkce vedoucí Odboru správy veřejného prostranství a zeleně od 01.04.2023. Její pracovní poměr skončil 15.05.2023, a to zrušením ve zkušební době bez udání důvodu,“ doplnila radnice.
Když se Ekonomický deník pídil, proč Eva Jakubcová tak náhle skončila, někteří informovaní zastupitelé pod slibem dodržení anonymity uvedli, že se tak stalo, když „měla doložit příjmy a majetek“.
Posléze vyšlo najevo, že společnost Zahradní architektura Tábor, v níž je jednatelem její syn, Kryštof Jakubec, získala v předchozím roce na Praze 5 tři zakázky v hodnotě přesahující 4 miliony korun bez DPH.
„Přízeň zákazníků jsme získali rekonstrukcemi historických, zámeckých a městských parků. Zájem o naší práci však rostl a tak jsme rostli i my. Dnes se staráme o veřejnou zeleň v různých městech,“ tvrdí o sobě firma na webu.
Syn Evy Jakubcové je jednatelem společnosti od 23. listopadu 2020, je ale zjevné, že vztah s touto společností vznikal delší dobu. Společnost má 13 zaměstnanců, z toho dva řídící pracovníky. Z poslední účetní závěrky z loňského roku, z dat Hlídače státu, ale i z referencí na jejích webových stránkách, vyplývá, že zakázky v hlavním městě pro ni představují velmi důležité kontrakty.
Jenže to není jediná vazba, zavánějící střetem zájmů. Evu Jakubcovou a majitele Zahradní architektury Tábor Jiřího Slepičku pojí dohromady už od roku 2011 angažmá v pražské společnosti Greenery. Kryštof Jakubec se stal jednatelem této společnosti letos 24. března poté, co v ní toto angažmá ukončila jeho matka Eva Jakubcová.
„Uvedené veřejné zakázky byly zadány v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek mimo režim tohoto zákona při dodržení zásad uvedených v § 6 ZZVZ. Zadávaní veřejných zakázek se tak řídilo interními předpisy pro zadávání veřejných zakázek – realizováno oslovením několika vhodných dodavatelů, jejichž nabídky byly následně transparentně hodnoceny hodnotící komisí, která nabídky hodnotila v souladu se zadávací dokumentací a na základě svého jednání následně doporučila výběr dodavatele RMČ Praha 5, která o výběru rozhodla. Střet zájmů je ve vztahu k veřejným zakázkám zkoumán u osob, které se na zadávání veřejných zakázek podílejí. Výše uvedené veřejné zakázky, které byly zadány společnosti Zahradní architektura Tábor s.r.o., byly MČ Praha 5, jakožto zadavatelem, zadány 5 až 10 měsíců před vznikem zaměstnaneckého poměru mezi MČ Praha 5 a Mgr. Evou Jakubcovou,“ tvrdí dále radnice.
Jenže náhlý odchod Evy Jakubcové ještě ve zkušební lhůtě a zjištění o zakázkách zadaných, dříve zadaných společnosti mimo režim zákona o veřejných zakázkách, v níž působí její syn, vyvolalo u některých zástupců radnice řadu otázek a začali se o toto spojení hlouběji zajímat.
Smlouvy za miliony
A vyšlo najevo, že firma Zahradní architektura Tábor získala v minulosti několik zakázek u Technické správy komunikací (TSK) a Lesů hlavního města Prahy. Mimo jiné v době, kdy měla v TSK na starost zeleň právě Eva Jakubcová.
Navíc se ukázalo, že u TSK získala v roce 2018 (tedy před nástupem do zaměstnání u TSK) firma Evy Jakubcové Greenery Plus zakázku malého rozsahu s názvem Revitalizace zeleně na Pankrácké pláni, kdy byl vyzván k předložení nabídky jeden dodavatel. „Smluvní cena byla 375 270 Kč bez DPH,“ uvedla TSK.
Zaměstnanci TSK jsou dle etického kodexu městské firmy vydaného v roce 2022 povinni předcházet jakémukoli střetu zájmů při navazování obchodních vztahů, a to bez ohledu na jeho případnou formu.
„Tím se rozumí zejména propojení zaměstnanců TSK a dodavatelů, ať už na úrovni rodinné, bez ohledu na stupeň příbuzenství, přátelské, pracovní či jiné. Kromě prokazatelného střetu zájmů se zaměstnanci TSK rovněž zavazují v maximální možné míře předcházet i podezření, že střet zájmů nastal,“ uvedla v rámci žádosti podle zákona o poskytování informací Technická správa komunikací.
„Mgr. Eva Jakubcová byla na postu vedoucí oddělení v období 7/2019 – 6/2021. Vzhledem k tomu, že se
v daném případě jedná o bývalou zaměstnankyni, TSK požadovanou informaci neposkytuje, neboť ji již dle
platné právní úpravy nezpracovává. Zaměstnanci jsou v těchto případech dle Etického kodexu povinni oznámit možný střet zájmů prostřednictvím svého přímého nadřízeného vedoucímu oddělení Interního auditu a compliance – následný postup je přesně stanoven v příslušném vnitřním předpisu společnosti. TSK by v případě takových oznámení postupovala v souladu s interními předpisy a platnou právní úpravou,“ uvedla dále TSK.
Dokončení výstavby parku za 11 milionů
Společnost Zahradní architektura Tábor získala řadu zakázek i u Lesů hlavního města Prahy. Je nutno podotknout, že k této městské firmě Eva Jakubcová žádný pracovní vztah neměla.
„Ale znáte to, v této branži se skoro všichni znají, většinou studovali biologii nebo zemědělskou univerzitu,“ uvádí oslovené zdroje ze zahradnické komunity.
U „Greenery Plus s.r.o. – evidujeme pouze jednu objednávku za odborný seminář v hodnotě 1.200,- Kč, s datem plnění 4. 10. 2021,“ uvedly Lesy hlavního města Prahy. To už Eva Jakubcová nepůsobila ani v TSK.
„Proces zadávání veřejných zakázek prošel za posledních 5 let některými změnami, nicméně lze říci, že
administraci jednotlivých zakázek zajišťuje oddělení veřejných zakázek. O přidělování zakázek nelze jednat, neboť jediným užívaným hodnotícím kritériem nabídek je nejnižší nabídková cena. Jedinou osobou oprávněnou jednat a podepisovat za organizaci Lesy hl. m. Prahy je ředitel organizace, Ing. Ondřej Palička. Všechny zakázky byly vysoutěženy v souladu se zákonem o zadávání veřejných zakázek a s vnitřními předpisy organizace Lesy hl. m. Prahy. Mgr. Eva Jakubcová nebyla nikdy zaměstnancem organizace Lesy hl. m. Prahy. Nejsme si vědomi, že by zaměstnancem organizace Lesy hl. m. Prahy byl jakýkoliv její příbuzný,“ uvedly Lesy hlavního města Prahy. Ondřej Palička je, mimochodem, absolventem pražské zemědělské univerzity, na níž působí Eva Jakubcová jako vysokoškolská pedagožka.
Účetní závěrky chybí
Společnost Zahradní architektura Tábor od roku 2016 nezveřejňuje účetní závěrky. Až ta za loňský rok byl zveřejněna v obchodním rejstříku prostřednictvím správce daně z příjmů k 07. května.
Ekonomický deník v souvislosti se zjištěnými informace položil táborské firmě několik otázek.
„Společnost ZAHRADNÍ ARCHITEKTURA TÁBOR s.r.o. při své činnosti postupuje vždy v souladu s platnými právními předpisy a Vaše nařčení z nepoctivého jednání v rámci obchodní činnosti odmítá. Na Vaše dotazy nehodláme odpovídat a nepřejeme si abyste nás dále jakkoliv kontaktoval,“ zareagovala ředitelka společnosti Kateřina Křemenová na otázky Ekonomického deníku, které mají od nařčení na hony daleko.
Ekonomický deník kontaktoval také Evu Jakubcovou. Ta v telefonu přislíbila reakci po zaslání otázek e-mailem. Ani po urgencích však žádné odpovědi nedorazily.
Jan Hrbáček