INZERCE

I přes bezpečnostní školení více než polovina zaměstnanců firem otevře podvodný mail. Foto: Pixabay

Pozor na falešné maily. Konec roku je rájem pro kybernetické útoky

Podle specialistů na kybernetickou bezpečnost znamenají poslední dny v roce největší nebezpečí z hlediska útoků na osobní či firemní počítače. Riziko představují i elektronická vánoční blahopřání.

Kybernetický armageddon. Tak odborníci označují poslední dny v roce z hlediska rizika útoků na počítače, jejichž cílem je zcizit osobní data či údaje k platebním kartám.

 „Pro období okolo Vánoc je typický nárůst útoků, které cílí na mailové schránky. Navzdory bezpečnostním školením se stále setkáváme s nadpolovičním úspěchem takových útoků, kdy zaměstnanec ochotně otevře nastraženou past,“ varuje David Pícha, manažer pro rozvoj obchodu v oblasti kybernetické bezpečnosti.

Pozor i na elektronická vánoční přání

Nejčastějšími lákadly jsou slibované dárky a výhry, nabídky atraktivních slev, výzvy k vyzvednutí zásilky nebo varování před vypršením nějaké online služby. Riziko představují i elektronická vánoční blahopřání od zdánlivě známých odesílatelů.

„Někteří lidé jsou zkrátka nepoučitelní a podvrhy jsou stále sofistikovanější a vypadají tak důvěryhodně, že se téměř nedají odhalit. V další fázi útoku záleží už jen na bezpečnostních mechanismech na koncové stanici nebo síti společnosti,“ dodává David Pícha.

Jediné kliknutí a osobní data jsou pryč

Každé kliknutí na podvržený odkaz může otevřít cestu do počítače nebo do firemní sítě. Vyplnění přihlašovacích údajů nebo údajů o kreditní kartě na šikovně napodobené stránce banky může skončit vyprázdněním osobního konta.

„Přitom jde o známý trik, který útočníci používají už dlouhá léta. Letos jsme zaznamenali útok, kdy se hackeři vydávali za zaměstnance pošty,“ dodává.

Útočníci často využívají časový nátlak na uživatele, aby danou akci provedl bezmyšlenkovitě a ihned.

„Pokud se jedná o malou částku, jako v již zmíněném fingovaném sdělení pošty o zásilce čekající na doručení, útočníci zvyšují šanci na vložení údajů o kartě.

„Vždy bychom měli kontrolovat, na jakou URL adresu směruje výzva, která nám přišla mailem“, doporučuje odborník na kybernetickou bezpečnost a dodává, že zlatým pravidlem prevence je na neznámý odkaz neklikat vůbec.

Tomáš Rovný