Pátek, 20. května, 2022

Pozdě, ale přece. O dvanáct let opožděná jaderná elektrárna ve Finsku bude konečně spuštěna

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Finská společnost Teollisuuden Voima Oyj (TVO) požádala Úřad pro radiační a jadernou bezpečnost (STUK), aby povolil první spuštění jaderné reakce v novém bloku jaderné elektrárny Olkiluoto. Problémový finský reaktor, který se prodražil trojnásobně a opozdil se o dvanáct let oproti plánu, se koneční blíží svému dokončení.

Nejedná se však o normální komerční provoz. Zatím se jedná o testy na nízkém výkonu reaktoru, kdy blok elektrárny ještě není připojen k rozvodné síti. Jakmile STUK o žádosti rozhodne, TVO se vyjádří k možným dopadům na harmonogram dalšího spouštění bloku – včetně data zahájení výroby elektřiny.

Dlužno dodat, že nový reaktor by se Finsku hodil už dnes. V úterý 7. prosince dosáhla cena elektrické energie v průměru 499 eur za megawatthodinu, mezi sedmou a osmou hodinou ráno se vyšplhala až na 1000 eur/MWh. Dnes je cena jen o málo nižší (v průměru 440 eur/MWh). Způsobily to extrémně nízké venkovní teploty na severu Evropy a s nimi související výpadek výroby větrných a vodních elektráren.

Třetí blok finské elektrárny Olkiluoto s reaktorem o výkonu 1600 megawattů staví konsorcium společností Areva (nyní Framatome) a Siemens. Podle původních plánů měl být hotový už na konci roku 2009, zpoždění je tudíž nejméně 12leté. Letos v březnu začalo navážení paliva, TVO následně odhadlo zahájení komerčního provozu elektrárny na červen roku 2022.

Areva se zavázala k dodržení nákladů ve výši tři miliardy eur a k úhradě každého eura navíc. Avšak celkové náklady se vyšplhaly až na 8,1 miliardy eur (včetně finančních nákladů se jedná o 11,4 miliardy eur). To byl jeden z hlavních důvodů, proč se Areva v roce 2016 zhroutila. Její hlavní aktivity převzal pod obnovenou značkou Framatome státem kontrolovaný elektrárenský koncern EDF. Ten se nyní uchází o zakázku na stavbu nového bloku Jaderné elektrárny Dukovany.

(dtr)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter