Ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) připustil, že Česká republika aktuálně nemá politickou sílu k tomu, aby v Evropské unii prosadila odklad zavedení emisních povolenek pro vytápění domácností a dopravu – tedy systému známého jako ETS 2. V nedělní Partii Plus na CNN Prima News uvedl, že většina států již systém implementovala a podporuje jeho spuštění.
Hladík se v debatě střetl s poslancem opozičního hnutí ANO Radkem Vondráčkem, který označil systém ETS 2 za hrozbu pro občany i samotnou Evropskou unii.
Vondráček: Lidé zchudnou, Unie se může rozpadnout
„Systém ETS 2 má obrovský potenciál rozložit celou Evropskou unii. Tohle lidi nesnesou, aby se ožebračovali,“ prohlásil Vondráček. Podle něj má být výnos z povolenek přesunut do klimatického sociálního fondu, odkud se má přerozdělovat. „Je to touha eurokratů, přerozděluj a panuj,“ dodal poslanec z hnutí, které aspiruje na vítězství v příštích parlamentních volbách.

Vondráček se ostře ohradil proti Hladíkovu tvrzení, že za schválením systému ETS 2 stojí i předchozí vláda Andreje Babiše. „Lžete a manipulujete. Andrej Babiš neschválil Fit for 55. To jde kompletně za vaší vládou,“ prohlásil. Tvrdí, že bývalý premiér pouze podpořil obecné rámce klimatické politiky, nikoliv konkrétní plán.
„Je to jeden z největších zločinů, co jste udělali,“ obvinil kabinet současné koalice.
Ministerstvo: Povolenky nebudou pro každého
Ministr Hladík se snažil uklidnit obavy veřejnosti s tím, že ETS 2 se nebude týkat všech domácností. „Výjimku budou mít ti, kteří jsou napojeni na centrální zásobování teplem, topí dřevem nebo využívají tepelná čerpadla,“ upřesnil. Podle něj má systém přispět ke snižování závislosti Evropy na dovozu plynu a ropy.
Zároveň upozornil, že Česko alespoň vyjednalo cenový strop povolenky – maximálně 45 eur, tedy zhruba 1100 korun. Česká republika a dalších 17 států Evropské unie už dříve žádalo o změnu obchodování s povolenkami ETS 2.
Mohlo by vás zajímat
SPD hrozí rebelií, STAN volá po rozumu
Opozice reaguje ostře. Poslankyně SPD Karla Maříková uvedla, že emisní povolenky ekonomicky zničí až 50 milionů obyvatel Evropské unie. „SPD bude klidně rebelovat, i kdyby to znamenalo konflikt s Evropskou unií. My tohle dodržovat nebudeme,“ prohlásila.
Mírnější přístup hájí vládní STAN. Podle poslankyně Michaely Šebelové je ochrana klimatu důležitá, ale tempo musí být realistické. „Žádná vláda v Evropě nechce spáchat ekonomickou sebevraždu na tom, že dojde ke zdražení tepla pro obyčejné lidi,“ uvedla.
ETS už funguje. Novinka se dotkne domácností a dopravy
V Evropské unii již nyní běží systém emisních povolenek ETS, který se vztahuje na průmysl a energetiku. Firmy produkující skleníkové plyny musí nakupovat povolenky, jejichž výnosy mají členské státy využívat na klimatická opatření.
ETS 2 rozšiřuje tento princip i na domácnosti a dopravu – a právě to vyvolává největší politické spory. Zda systém skutečně vstoupí v platnost bez úprav, bude záležet na výsledku dalších evropských jednání.