Ekologické organizace bijí na poplach. Po loňském, dosud neobjasněném zamoření řeky Bečvy kyanidy prý čeká moravskou řeku další pohroma. Jak upozornilo Hnutí Duha, státní podnik Povodí Moravy chce s podporou ministerstva zemědělství prosadit stavbu přehrady u obce Skalička poblíž Hranic na Moravě – navzdory silnému odporu obcí a místních obyvatel.
Jak lze dohledat v plánu povodí řeky Moravy na webu státního podniku, projekt s názvem Vodní dílo Skalička se zde opravdu objevuje. S očekávanými náklady 3,95 miliardy korun se jedná o nejdražší ze všech plánovaných opatření. A jak se ukazuje, vyvolává také největší kontroverze. Vedle ekologických organizací a spolků na ochranu přírody vystupuje proti stavbě nové přehrady také Olomoucký a Zlínský kraj, město Hranice a řada obcí v blízkosti dotčeného úseku Bečvy.
Plánovaná stavba má sloužit primárně jako protipovodňová ochrana pro město Přerov, nyní se objevuje v Aktualizaci Politiky územního rozvoje (PÚR). Podle kritiků by však nové přehrada ohrozila známé Zbrašovské aragonitové jeskyně či lázeňský areál v Teplicích nad Bečvou. Zanikl by také unikání říční ekosystém. Úsek od soutoku Vsetínské a Rožnovské Bečvy je navíc poslední štěrkonosnou řekou v Česku, kterou dosud neznehodnotil zásah člověka.
Podle vyjádření Povodí Moravy je dnešní vyjádření Hnutí Duha zavádějící, až manipulativní. Pokračují sice výkupy pozemků pod budoucím vodním dílem Skalička, ale jeho podoba zatím zůstává otevřena. Čeká se na výsledek odborné analýzy, která vybere nejvhodnější podobu vodního díla Skalička. Vedle přehradní nádrže je ve hře varianta suchého polderu se schopností zadržet případný nadbytek vody v Bečvě.
Řeka Bečva se „mediálně proslavila“ v září loňského roku, kdy z neznámého zdroje uniklo velké množství kyanidů a otrávilo úsek od Valašského Meziříčí po Přerov. Viníka se ani po půl roce od havárie nepodařilo nalézt, a to i vzhledem k liknavému přístupu České inspekce životního prostředí. Neochota státní správy kauzu řádně vyšetřit přiživila spekulace, že je za únik kyanidu odpovědná chemička Deza ze skupiny Agrofert, ovládané svěřenským fondem premiéra Andreje Babiše.
Tomáš Rovný