INZERCE

Ilustrační obrázek, zdroj:Pixabay

Povinné zkoušky a pojištění pro realitní makléře – zákon je v připomínkovém řízení

Zákon, který by přímo upravoval poskytování realitního zprostředkování, v současnosti neexistuje. Změnit to má legislativa, která je od konce dubna v meziresortním připomínkovém řízení. V současnosti není pro získání živnostenského potřeba prokázat žádné odborné znalosti – stačí svéprávnost a bezúhonnost. To podle Ministerstva pro místní rozvoj, který materiál poslalo do připomínkového řízení, nestačí. Stát totiž nezaručuje dostatečnou ochranu spotřebitele a nahrává těm makléřům, kteří se snaží získat provizi bez ohledu na kvalitu poskytovaných služeb. Důvodová zpráva také upozorňuje na nízkou prestiž povolání.

Popsat nejčastější vady budov, prokázat znalost daňového minima a na konkrétní příklad použít odpovídající část oborového etického kodexu. To jsou jen některé části zkoušky, kterou by podle návrhu novely měli složit všichni, kdo chtějí prodávat reality. Uchazeči musí projít písemnou i ústní částí. Kvalifikační standard připravila Sektorová rada pro obchod a marketing, kterou ustavily Hospodářská komora a Svaz průmyslu a dopravy. Spolupracovali na ní i zástupci realitních kanceláří. Konkrétní znění požadavků najdou zájemci zde. Odbornou způsobilost půjde také částečně prokázat doloženou praxí nebo vysokoškolským diplomem v oboru. „Účelem zákona není omezovat ve výkonu realitního zprostředkování osoby, které do doby jeho účinnosti poskytovaly služby v oblasti realitní činnosti, oceňování majetku pro věci nemovité nebo provádění veřejných dražeb dobrovolných, nedobrovolných (ať už podnikatelsky či v pracovněprávním vztahu) a nabyly tak dostatek zkušeností i znalostí pro výkon realitního zprostředkování,“ uvádí důvodová zpráva.

Všechny, kdo v povinném termínu náležitosti splní, pak Ministerstvo pro místní rozvoj zapíše do speciálního seznamu, který zveřejní na svých stránkách. Na prokázání svých znalostí budou mít realitní makléři dva roky od chvíle, kdy zákon vstoupí v platnost.

Realitní makléři budou muset být povinně pojištěni proti způsobeným škodám. Předkladatelé zákona očekávají, že půjde například o ztrátu nebo zničení dokladů nebo poškození nemovitosti. Nebude pokrývat úschovu peněžních prostředků. Limit tří milionů korun byl stanoven po jednání s profesními sdruženími. Řada realitních zprostředkovatelů má pojištění už teď. Například členové Asociace realitních kanceláří jsou všichni pojištěni na půl milionu korun. Podle důvodové zprávy, která novelu doprovází, přitom plnění pojišťovny nikdy nepřesáhlo 100 tisíc korun. Pojištění si budou realitní zprostředkovatelé muset dohodnout nejpozději do 3 měsíců od začátku platnosti zákona.

Zákon také určí, jaké náležitosti má mít realitní smlouva. Mimo jiné v ní budou muset být uvedeny všechny závady i omezení nemovitosti.

Zvýšení ochrany spotřebitele má přinést i paragraf, který stanovuje, že pokud provize makléře nebyla sjednaná předem, považuje se služba za bezúplatnou. Zákon také výslovně zakazuje uložit zájemci povinnost uzavřít realitní smlouvu nebo smlouvu o uzavření budoucí realitní smlouvy.

 

Pokud makléř povinnosti, které mu stanoví zákon, nesplní, myslí nová legislativa i na pokuty. Uložit je může živnostenský úřad a podle druhu pochybení může být až milion korun.

 

Vanda Kofroňová