„Není žádný důvod se domnívat, že by Spojené státy nedodržovaly nasmlouvané ale i případné budoucí kontrakty uzavřené s blízkými spojenci. Ostatně byly by tak sami proti sobě,“ říká ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Považujete prosím v souvislosti s kroky nově zvoleného amerického prezidenta Donalda Trumpa USA nadále jako důvěryhodného partnera v NATO a pro EU? Pokud ano, proč, pokud ne, proč?
Spojené státy americké zůstávají jedním z našich hlavních partnerů a garantů naší bezpečnosti. V rámci NATO představují i nadále nejsilnějšího lídra Aliance a považuji za legitimní, že vytváří tlak na ostatní spojence, aby plnili své závazky a převzali větší díl zodpovědnosti za vlastní obranu. Přitom takový postoj není žádnou novinkou, výzev směrem k členským státům Severoatlantické smlouvy proběhlo v minulosti hned několik. Evropa musí vystupovat jako klíčový a spolehlivý partner a musí prokázat, že je připravena své problémy řešit sama. Stále platí, že USA představují pro Evropu klíčového strategického partnera. A jsem přesvědčena, že Spojené státy to vidí stejně.
Nehrozí po výše zmíněných krocích problém s realizací nasmlouvaných či budoucích plánovaných zbrojních kontraktů?
Mohlo by vás zajímat
Není žádný důvod se domnívat, že by Spojené státy nedodržovaly nasmlouvané ale i případné budoucí kontrakty uzavřené s blízkými spojenci. Ostatně byly by tak sami proti sobě. Jak proti své vlastní bezpečnosti, tak i proti zájmům svého vlastního obranného průmyslu.
Lze podle vás například, při přetrvávání problémů či případném oznámení USA o vystoupení z NATO, za možné vypovědět smlouvu na nákup stíhaček F-35, popřípadě další nasmlouvané akvizice? Šlo by to případně vůbec?
Debatu kolem letounů F-35 samozřejmě sledujeme a ke znepokojení nevidíme důvod. Vše běží podle harmonogramu a náš tým je prakticky denně ve spojení s americkou stranou, takže nejsou ve hře ani žádné úvahy o případném pozastavení programu nebo dokonce jeho zrušení.
Takže vše běží jak má?
Vše dohodnuté ve smlouvě mezi Českou republikou a USA platí a je v procesu plnění. Vypovídání smlouvy by tak nemělo žádný smysl. F-35 si objednalo již celkem 20 států a stane se nejrozšířenější platformou v rámci NATO.
Kolik dosud Česká republika za stíhačky zaplatila a co platby konkrétně obnášejí?
Po loňském uzavření smlouvy ministerstvo obrany zaplatilo za projekt víceúčelový nadzvukový letoun 26,2 miliardy korun. Jde o zálohové platby, včetně zvýšené druhé platby, díky níž dostaneme dva letouny o rok dříve, než bylo původně plánováno. Bude tak možné, aby se naši piloti mohli cvičit dřív, než první letoun dosedne v České republice v roce 2031.
Nebude Česká republika s ohledem na kroky Ruska potřebovat více stíhaček, dříve, a budou podle vás USA schopny dodat nasmlouvaný počet kusů v predikovaném čase? Nemohou nastat problémy při výrobě, s dodávkami v nasmlouvaném časovém harmonogramu?
Počet pořizovaných letounů F-35 vychází z detailní vojenské analýzy. Nemáme důvod se domnívat, že by Spojené státy nedodaly nasmlouvaný počet kusů v domluvených termínech. Jak již bylo zmíněno, loni nám naopak USA nabídly dřívější dodání dvou kusů letadel, a to místo v roce 2031 o rok dříve.
Nebylo by za stávající situace obezřetnější, či výhodnější, poohlédnout se po stíhačkách jinde? Kdo, který výrobce, jaký typ letounu, by podle vás připadal v úvahu?
Protože vojenská analýza jednoznačně doporučila pořídit stroje páté generace a jiné než F-35 na trhu nejsou, není jakákoli změna v projektu na pořadu dne.