Pátek, 20. května, 2022

Pospěšte si! Dnes je poslední den pro přihlášení k paušální dani

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Jak už Ekonomický deník informoval, dnes je poslední den, kdy se mohou podnikatelé přihlásit k placení paušální daně. Živnostníkům má ušetřit papírování a podle ministerstva financí odpadne i důvod k většině kontrol. Další možnost bude opět až za rok. Loni bylo k paušální dani přihlášeno zhruba 75.000 podnikatelů.

Podle odborníků je paušální daň nejvýhodnější pro živnostníky s nižším výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Po přihlášení k paušální dani již nemohou podnikatelé uplatňovat žádné odečitatelné položky, slevy na dani, ani daňová zvýhodnění například na hypotéku nebo životní pojištění.

Pro letošní rok paušální daň pro drobné podnikatele vychází na 5994 korun měsíčně. Z toho minimální zdravotní pojistné činí 2627 Kč, minimální sociální pojistné navýšené o 15 procent 3267 Kč a daň z příjmů 100 Kč.

Vláda Petra Fialy má v programovém prohlášení závazek zvýšit limit pro rozšíření paušální daně také o podnikatele s obratem až dva miliony korun.

Paušální daň byla zavedena od ledna letošního roku. Rozhodnutí o tom, že bude paušální daň využívat, musí živnostník oznámit finančnímu úřadu do desátého dne rozhodného zdaňovacího období, tedy zpravidla do 10. ledna.

(ede, čtk)

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter