INZERCE

Poslanecké lavice brzy na chvíli osiří. A s tím spadnou pod stůl i doposud neprojednané normy, bez ohledu na jejich důležitost. Foto: Poslanecká sněmovna ČR

Poslanci považují tři zákony k energetice za prioritu. Přesto mohou spadnout pod stůl

Schválí to do voleb, nebo ne? To je otázka, kterou žije celý obor energetiky. Na schválení ve sněmovně totiž čekají tři důležité zákony – novela energetického zákona, zákona o podporovaných zdrojích energie i takzvaný Lex Dukovany. Politici napříč spektrem se shodují, že tyto zákony musí přijít na řadu přednostně, ale stále je tu riziko, že několik let práce bude zmařeno.

Všechny tři zákony vrátil senát s úpravami. Zdroje Ekonomického deníku se shodují, že riziko není jen v dlouhé frontě legislativních norem k projednání a schválení či v obstrukcích opozice u sporných zákonů – třeba ze sociální oblasti. Problém je i v tom, že řada poslanců bude dělat „v terénu“ předvolební kampaň a bude tak skoro nemožné poskládat 101 hlasů potřebných pro zamítnutí senátní verze.

Senátní úpravy jsou pro poslance přijatelné

Co s tím? Oslovení poslanci se shodují, že bude zapotřebí jíž cestou „menšího zla“ a schválit zákony v podobě navržené senátem. „Senátoři ohrozili dva a půl roku práce na novele týkající se takzvaných energetických šmejdů. Riskují tím, že neprojde ani jedna verze zákona,“ říká poslanec Patrik Nacher (ANO), který se zaměřuje na ochranu práv spotřebitelů. Současně uznal, že senátní úpravy nejsou úplně špatné a že lze novelu schválit i v této podobě.

Novelu energetického zákona považuje za velmi zásadní také koalice Pirátů a Starostů, podpořit chce senátní verzi. Stejně tak chce postupovat v případě zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE). Poslanci za Piráty a STAN zůstávají kritičtí k Lex Dukovany. Chybí jim tam ekonomická a finanční kritéria, aby se z nového jaderného bloku nestala finanční pohroma pro stát a spotřebitele energie. V tomto případě se nejspíš zdrží hlasování.

Předseda KDU-ČSL Marian Jurečka uvedl, že pro koalici SPOLU se jedná se o jednu z hlavních priorit příští schůze Sněmovny. „Podpoříme senátní vratky ve všech třech zákonech,“ říká Jurečka. Schválení všech tří energetických zákonů do voleb považuje za „nezbytně nutné.“

Za ČSSD odpověděl na dotazy poslanec Petr Dolínek. „Všechny tři zákony považujeme za prioritní a velmi důležité pro budoucnost České republiky, naší energetiky i ochrany spotřebitelů. Budeme proto prosazovat, aby byly na zářijové schůzi schváleny. Věříme tomu, že se je schválit podaří, byť se u všech zákonů dá očekávat ještě bouřlivá diskuse,“ řekl Dolínek a dodal, že u všech tří zákonů je senátní verze akceptovatelná.

Poslanec Leo Luzar z KSČM je kritický hlavně k zákonu o přechodu k nízkouhlíkovým zdrojům energie – tedy k Lex Dukovany. „Jen úsměvně působí doprovodné usnesení o výzvě vládě k vypsání mezinárodního výběrového řízení. Jakoby výstavbu jaderného zdroje byl schopen realizovat skoro kdokoliv a kdykoliv. Také je ale třeba dodat, že technologicky nejvyspělejší, reálně provozně ověřené a termínově reálné dodavatele vyloučíme dopředu na politickou objednávku. S tím KSČM nemůže souhlasit,“ odpověděl Luzar.

Dlouhá cesta ke schválení

Všechny tři uvedené zákony k energetice mají za sebou dlouhou a náročnou cestu parlamentem. Zákon o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice dlouho blokovala opozice, které vadila účast ruského Rosatomu v chystané soutěži na nový blok Dukovan. Až po kauze Vrbětice byli Rusové vyřazeni a pravostředová opozice zákon podpořila. Poměrně hladce zákon prošel i senátem, avšak s několika úpravami, které posilují roli bezpečnostních složek a parlamentu při výběru dodavatele nových jaderných bloků.

Novela energetického zákona měla původně řešit jen otázku energetických šmejdů a rozpory s legislativou Evropské unie, poslanci se však do zákona pokusili procpat celou řadu dalších návrhů – vesměs neúspěšně. Senátoři na konci srpna zpřísnili opatření proti podvodníkům na trhu s elektřinou a plynem, ale způsobem, který nemusí být ku prospěchu spotřebitelů energie.

Největší kontroverze vyvolává novela zákona o podporovaných zdrojích energie. Tedy hlavně nastavení povolené míry ziskovosti pro obnovitelné zdroje z let 2006 až 2013 a také umožnění aukcí pro zájemce o stavbu nových solárních elektráren. Sněmovna v polovině července schválila zmatečnou až šílenou verzi zákona, kterou následně senát opravil do přijatelnější podoby.

David Tramba