Kdo ovládne lokální sítě? To je příčinou stále častějších sporů mezi distributory elektřiny a developery bytových domů. Ti se totiž připojují přímo k síti vysokého napětí a budují si k nelibosti distributorů vlastní distribuční sítě. Doplácejí na to obyvatelé nových domů, kteří v některých případech nemohou změnit dodavatele nebo si zafixovat cenu elektřiny. Ne vždy se také dovolají pomoci v případě výpadku v lokální síti.
Podle zjištění Ekonomického deníku našli distributoři zastání u poslanců českého parlamentu; změna legislativy by měla živelný vznik lokálních distribučních sítí pod kontrolou developerů omezit. Sněmovní hospodářský výbor navrhl přidat do aktuální novely energetického zákona, známé jako Lex OZE 2, ustanovení, které posílí pozici distribučních společností. Ty budou mít právo určit, k jaké síti nové budovy připojí.
Distributor bude mít právo „každému, kdo požádá o připojení k distribuční soustavě, stanovit místo, způsob, včetně určení napěťové hladiny, termín a podmínky připojení v souladu se zásadou hospodárnosti rozvoje a provozu distribuční soustavy a umožnit distribuci elektřiny každému, kdo o to požádá, je připojen a splňuje podmínky připojení a podmínky stanovené Pravidly provozování distribuční soustavy,“ uvádí se v doplněném paragrafu 25 energetického zákona.
Problém se týká hlavně Prahy
Navrženou úpravu v energetickém zákonu distributoři elektřiny vítají. „Ano, jsme toho názoru, že by tato změna mohla výrazně pomoci a podporujeme ji,“ uvedl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. Právě na území hlavního města Prahy, kde se staví nejvíc bytových domů, je sporů mezi distributorem a developeru o kontrolu nad sítí nízkého napětí nejvíc. Naopak na jihu republiky působící síť EG.D ze skupiny E.ON potíže tohoto druhu nezaznamenala.
Podle zkušenosti společnosti ČEZ Distribuce podobných případů zatím není mnoho, ale postupně přibývají. „Novinkou je to, že developeři dnes požadují připojení z hladiny vysokého napětí, ačkoliv je stávající síť nízkého napětí dostatečně dimenzovaná pro nová připojení. Domníváme se, že jejich hlavní cíl je se stát současně obchodníkem a vydělávat na rozdílu cen mezi napěťovými hladinami,“ uvedla Soňa Holingerová z tiskového oddělení Skupiny ČEZ.
Nejvíc sporů je připojení je v Praze. „Na území hlavního města se opravdu stále častěji setkáváme s případy zřizování účelových lokálních distribučních soustav (LDS). Tyto LDS vznikají na místech, kde již PREdistribuce investovala v souladu s plánem rozvoje hl. m. Prahy a Plánem rozvoje distribuční soustavy schváleným ERÚ. Z našeho pohledu tak dochází k vytváření nežádoucí paralelní infrastruktury, kde se investor snaží ´vyzobávat´ výhodné lokality bez pozitivního efektu vůči zákazníkovi,“ upozornil mluvčí PRE.
Svůj podíl na tom má struktura regulovaných cen distribuce elektřiny. Zisk se vytváří hlavně v síti nízkého napětí, distributoři mohou díky němu investovat do obnovy a modernizace celé elektrické sítě. Nyní však přicházejí na scénu developeři bytových domů, kteří si v souboru novostaveb zřídí LDS – a zisk z provozování sítě nízkého napětí kasírují oni.
Majitelé či nájemníci v bytech z toho žádný finanční prospěch nemají. Komplikovanější je také řešení výpadku v dodávce elektřiny. „LDS v drtivé většině nemá poruchovou službu nebo dispečink. V případě poruch zaměstnanci PREdistribuce pochopitelně nemohou zasáhnout do cizího zařízení, které není ve vlastnictví společnosti, a proto si lidé často musejí na opravu počkat do doby, než situaci začne řešit majitel LDS,“ doplnil Karel Hanzelka.
Změnu vítá také regulátor
Úpravu zákona, která omezí spory ohledně vzniku a připojování lokálních distribučních soustav vítá také Energetický regulační úřad. „Konkrétně by měl pozměňovací návrh částečně řešit problém připojování na napěťové hladiny, neboť v zásadě říká, že napěťovou hladinu volí s ohledem na ekonomičnost rozvoje soustavy provozovatel distribuční soustavy,“ zmínil mluvčí ERÚ Michal Kebort.
Současně však mluvčí ERÚ upozornil, že volba dodavatele elektřiny je omezena pouze ve chvíli, kdy LDS vystupuje jako jediné odběrné místo. Nebo když má odběrná místa sloučena do jednoho registrovaného místa. „Takové případy se objevují, nicméně to není případ všech LDS,“ doplnil Michal Kebort.
David Tramba