Členové sněmovního hospodářského výboru se dostávají pod tlak z obou stran. Ziskovost fotovoltaických elektráren musíte srazit na 6,3 procenta ročně, vyzývá je ministerstvo průmyslu a obchodu. Naopak proti omezení rentability vystupují asociace sdružující investory do obnovitelných zdrojů. A získaly vlivného spojence – proti vládnímu záměru se ostře vymezil Svaz průmyslu a dopravy.
Svaz průmyslu a dopravy ČR znovu upozornil na tři slabá místa návrhu zákona z dílny ministerstva průmyslu a obchodu. Ten podle názoru svazu vytváří nerovné prostředí pro rozvoj obnovitelných zdrojů energie a diskriminuje provozovatele již existujících fotovoltaických elektráren. Svaz průmyslu podpořil iniciativu poslanců, kteří navrhli sjednotit hodnotu vnitřního výnosového procenta (IRR) pro investice do všech obnovitelných zdrojů na nejvyšší hranici 10,6 procenta.
Svaz průmyslu také odmítá všechny návrhy, které mají navýšit sazbu odvodu z příjmů fotovoltaických elektráren – tedy takzvanou solární daň. „Navýšení sazby odvodu pro fotovoltaické elektrárny není řešením možné nadměrné podpory tohoto odvětví. Svaz průmyslu s takovými návrhy nesouhlasí,“ říká Lenka Dudková ze Svazu průmyslu a dopravy ČR. Za zmínku stojí fakt, že prvním viceprezidentem Svazu průmyslu je šéf ČEZ Daniel Beneš a právě ČEZ je největším vlastníkem solárních elektráren na českém území. Vazby na fotovoltaiku mají i další členové svazu.
Na posledním zasedání hospodářského výboru ve středu 17. března se krátce zastavil ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček. Vyzval poslance, ať vládní návrh zákona nemění a odsouhlasí navržené limity IRR včetně hranice 6,3 procenta pro fotovoltaické elektrárny. Podle jeho názoru i tak zdánlivě nízký limit, který státu ušetří sedm či osm miliard korun ročně, umožní návratnost investovaných peněz. Členové hospodářského výboru nakonec hlasování o podobě zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) a pozměňujících návrzích odložili o dva týdny.
Mohlo by vás zajímat
Zcela opačný názor na věc mají vlastníci fotovoltaických elektráren. Většina z nich stále ještě nesplatila bankovní úvěr; jeho úročení přitom často převyšuje zmíněných 6,3 procenta. Někteří podnikatelé v oboru fotovoltaiky považují vládní návrh za vysloveně likvidační. Upozorňují na fakt, že výpočet IRR pro solární elektrárny z let 2009 a 2010 vychází okolo osmi procent. Původně navrženým limitem 8,4 procenta by firmy z oboru ještě prošly, zatímco snížená hranice 6,3 procenta již vládě umožní výrazné snížení výkupní ceny elektřiny ze sluneční energie.
Novelu zákona o podporovaných zdrojích energie (POZE) schválila vláda již loni v květnu. Během zasedání vlády se odehrálo cosi magického. Ministerstvo průmyslu a obchodu uvedlo v návrhu novely zákona limit pro solární elektrárny 8,4 procenta, jenže Babišova vláda schválila pozměněný návrh s cifrou 6,3 procenta. Zdroje z prostředí zelené energetiky se shodují, že tajemné snížení IRR vzniklo na přání prezidenta Miloše Zemana, který „solární barony“ často slovně napadá.
Sporná podoba zákona POZE vede k tomu, že se její schvalování v poslanecké sněmovně protahuje. Poslanci stále ještě nestihli uzavřít ani druhé čtení. Zpravodaj novely Pavel Pustějovský (ANO) na jednání hospodářského výboru ve středu 17. března zmínil, že poslanci navrhují celou řadu změn, týkajících se hlavně povolené míry ziskovosti fotovoltaických elektráren. Na webu poslanecké sněmovny však byl u tisku s číslem 870 v tu chvíli uveden pouze jeden pozměňující návrh, jehož předkladatelem je Martin Kolovratník a který se týká úlev při placení poplatku na podporu obnovitelných zdrojů v dopravě.
David Tramba