INZERCE

Jedna z možností ukládání energie. Do baterií. Na snímku Sonen Baterie v níž má podíl i ČEZ. Foto: archiv redakce

Poslanci Evropského parlamentu drtivou většinou hlasů podpořili větší využití akumulace energie

Evropský parlament schválil významnou převahou hlasů rezoluci, která vyzývá Evropskou komisi k ještě větší podpoře akumulace energie při transformaci evropské energetiky v nízkouhlíkovou. EU počítá se všemi formami ukládání energie včetně bateriových systémů, výroby zeleného vodíku, přečerpávacích vodních elektráren či ukládání energie do tepla. Postoj ČR je přesně opačný. Na úmyslné bránění rozvoje akumulace v Česku ze strany MPO již tři roky upozorňuje mj. Asociace pro akumulaci energie AKU-BAT.

Evropská unie dlouhodobě podporuje akumulaci jako důležitý nástroj dekarbonizace unijní energetiky, průmyslu a dopravy. Nepostradatelnou roli ukládání energie Evropská komise deklarovala zejména tzv. Zimním energetickým balíčkem, který jsou členské státy povinny transponovat nejpozději příští rok, ad hoc nařízeními a před pár měsíci rozsáhlou studií, jež definuje bariéry rozvoje a doporučuje členským státům náležitou úpravu národních legislativ.

Už tak progresivní postoj Evropské komise k moderní energetice nedávno jednoznačně podpořili i poslanci Evropského parlamentu, když schválili rezoluci, která má podpořit Komisi k ještě větší podpoře akumulace energie. Pro hlasovalo 556, proti bylo pouze 22 poslanců (110 absentovalo).

Dokument vyzdvihuje klíčovou roli ukládání energie vzhledem ke stále rostoucímu objemu výroby z obnovitelných zdrojů v EU. Žádá odstranění legislativních bariér napříč členskými zeměmi i na úrovni EU, či zákaz dvojího zpoplatnění (tzv. „double-charging“). Rezoluce je sice nezávazná a neplyne z ní žádný přímý legislativní efekt, avšak jedná se o další významnou podporu ze strany EU.

„Evropský parlament ve své zprávě výslovně vyzývá členské státy, aby přestaly obstruovat využívání akumulace a oddalovat příslušné legislativní změny na národní úrovni. Naopak je nabádá k aktivní podpoře akumulace,“ říká Jan Fousek, výkonný ředitel Asociace pro akumulaci energie a člen představenstva Svazu moderní energetiky. „Podporou přitom rozhodně nikdo nemyslí provozní dotace, ale příslušnou úpravu právních předpisů tak, aby baterie a další formy akumulace, jako třeba Power 2 Gas, mohly nalézt uplatnění na energetickém trhu bez zásadních legislativních bariér, které dnes svobodnému využití akumulace kriticky brání a se kterými odmítá již tři roky MPO cokoliv udělat,“ dodává Fousek.

Deklarace vidí klíčovou roli při transformaci evropské energetiky ve výrobě a využívání tzv. zeleného vodíku. Zároveň doporučuje mnohem více podporovat výrobu baterií na území EU, aby Evropa snížila svou závislost především na asijských trzích. To by nejen zvýšilo konkurenceschopnost evropské ekonomiky a průmyslu, ale také zajistilo výraznou redukci uhlíkové stopy, která je v případě asijských baterií sporná.

-red-23