Čtvrtek, 6. května, 2021

Poslanci chtějí nižší sazbu daně na pivo

DALŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Poslanci vlivného rozpočtového výboru souhlasili s návrhem skupiny pravicových poslanců v čele s poslanci ODS Petrem Fialou a Zbyňkem Stanjurou, aby se snížila spotřební daň u piva.

Návrh skupiny poslanců upravuje sazby daně z piva tak, aby byl naplněn příslib navrácení sazby daně zpět. Předkladatelé svým návrhem zároveň reflektují proměny spotřebitelského chování a současné trendy moderního pivovarnictví. Návrh zcela navrací sazbu daně u nejmenších nezávislých pivovarů ve snaze podpořit jejich další rozvoj ale i rozvoj měst a regionů v jejich působnosti a vychází z přirozených omezení malých – regionálních trhů.

„Navrhovatelé chtějí podpořit další růst pestrosti českého pivního trhu. Snížení daně je tak odstupňováno dle výstavu a kategorií, které zná již současný zákon a které byly přijaty v prosinci 1994 a platí od roku 1995,“ uvádí se v návrhu novely. Podle Zbyňka Stanjury (ODS) je výpadek v příjmu státního rozpočtu po snížení spotřební daně odhadován na 700-800 milionů korun.

 

 

 

 

 

 

 

„Vzhledem k tomu, že loni bylo ze státního rozpočtu podpořeno dvanáct 72 firem celkovou částkou 12,5 miliardy a na neinvestičních dotacích podnikajícím subjektům bylo poskytnuto 54 miliard, považuji výpadek 800 milionů za naprosto marginální,“ řekl Stanjura. Jeho stranický kolega Jan Skopeček uvedl, že po všech ranách pro malé podnikatele typu EET a kontrolní hlášení je tento návrh slabou náplastí pro podnikatele.

O tom, jak vnímali zavedení EET malí pivovarníci jsme psali v listopadovém textu Pivo z malých pivovarů by mohlo díky EET zdražit cca o tři koruny

 

 

ZAPAMATUJTE SI, JAK SE VAŘÍ DESÍTKA A DVANÁCTKA

10 -> 100 LITRŮ VODY – 10 KG SLADU (14 MÍNUS MLÁTO)

12 -> 100 LITRŮ VODY – 12 KG SLADU (18,5 KG SLADU – MÍNUS MLÁTO (ODPAD)

 

Jiří Reichl

 

 

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

FacebookTwitter