Do České republiky před Vánocemi dorazil poslední z osmi 3D radiolokátorů MADR, které ministerstvo obrany zakoupilo v režimu vláda-vláda od Izraele. Smlouva byla uzavřena za předchozího vedení resortu v čele s tehdejším ministrem Lubomírem Metnarem (za ANO) v prosinci 2019. Vojáci, kterým byl poslední kus radaru určen, se ho dočkali minulý týden. V příštích měsících budou postupně jednotlivá zařízení zaváděna a integrována do užívání armády, celý systém bude plně funkční nejpozději v druhé polovině příštího roku. Hodnota zakázky činí 3,5 miliardy korun s DPH.
Projekt 3D radiolokátorů doprovází bohužel zpoždění, které bylo způsobeno především technickými problémy na straně dodavatele. Dodávky ovlivnila také pandemie Covid-19.
Přetrvávající technické komplikace byly mezi českou a izraelskou stranou opakovaně projednávány, naposledy byl na problémy s dodávkou minulý týden upozorněn dopisem izraelský přidělenec obrany.
Řešit situaci bude i ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Při nejbližší možné příležitosti bude chtít na potíže s dodržováním časového plánu upozornit izraelského ministra obrany.
„Věřím, že se společně podaří zpoždění vyřešit a radiolokátory budou do výzbroje armády zavedeny co nejdříve. Podaří se nám tak nahradit další zastaralou techniku ruské výroby,“ uvedla Černochová.
Vláda musela kvůli zpoždění projektu prodloužit do konce roku 2024 související program reprodukce majetku s názvem „Udržení a rozvoj schopností Vzdušných sil AČR“. Ten stanovoval dokončení projektu MADR do konce letošního roku.
Program reprodukce majetku zahrnoval kromě nákupu 3D radiolokátorů i více než sedm desítek dalších projektů, ty budou do konce letošního roku podle plánu dokončeny.
Česká republika si objednala od izraelské vlády celkem osm souprav mobilního 3D radiolokátoru protivzdušné obrany ELM-2084 MMR vyráběných společností ELTA Systems. Ve výzbroji armády nahradí zastaralou radiolokační techniku ruské výroby, která již několikanásobně překročila svou životnost.
MADR zajistí Armádě ČR přehled o vzdušné situaci v malých a středních výškách do 3000 m, tedy v prostoru, který je v národní odpovědnosti České republiky. Jedná se o jeden z nejmodernějších existujících systémů, jež je součástí například proslulého systému protivzdušné obrany Iron Dome.
Radiolokátory budou zavedeny ve výzbroji 26. pluku velení, řízení a průzkumu.
Pět radarů bude umístěných na stacionárních vojenských stanovištích ve prospěch integrovaného systému protivzdušné a protiraketové obrany NATO (NATINAMDS).
Zbylé tři budou k dispozici pro ochranu strategických cílů a objektů důležitých pro obranu státu v rámci národního pohotovostního systému protivzdušné obrany České republiky (NaPoSy PVO ČR) a dále k dosažení závazků České republiky vůči spojencům NATO (Capability Targets).
Součástí nákupu radiolokátorů MADR je také záruka zapojení českého průmyslu do plnění veřejné zakázky v minimální míře 30 procent. Po oficiálním uzavření mezivládní smlouvy proto následovaly verifikace a výměna smluv mezi výrobcem radarů, společností Elta, a podniky Retia, a.s. a VTÚ, s.p., které budou hlavními partnery na české straně. Na projektu MADR se podílí i další česká společnost Ray Service ze Starého Města na Uherskohradišťsku.
Nákup mezi vládami
Vzhledem ke strategické povaze zakázky se ministerstvo obrany rozhodlo pořídit mobilní 3D radiolokátory MADR v režimu vláda – vláda. V květnu roku 2016 vyzvalo vlády Francie, Izraele, Švédska a Velké Británie, jejichž výrobci odpovídající radary nabízejí, k podání nabídek. V srpnu pak obdrželo nabídky od vlád Francie, Izraele a Švédska. Velká Británie ze zakázky odstoupila, protože produkt s poptávanými parametry neměla.
Následně zahájila činnost hodnotící komise složená z 33 odborníků napříč resortem obrany, včetně Univerzity obrany. Odborníci zkoumali 105 základních kritérií a více než 406 technickoekonomických parametrů. Kromě technických parametrů a ceny ministerstvo požadovalo uzavření smlouvy v souladu s legislativou EU v tzv. režimu vláda-vláda, zkušenosti s operačním nasazením a spolupráci s českými podniky za účelem zajištění bezpečnosti dodávek.
Komise doporučila vybrat nabídku Izraele na radiolokátor ELM 2084 MMR ze systému Iron Dome, jehož výrobcem je státní společnost IAI Elta, která nabídla dodávku 8 radarů za původních 2,9 miliard korun bez DPH. Součástí zakázky je i zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetiletého životního cyklu.
Kromě již zmíněných 8 kusů 3D radiolokátorů EL/M-2084 pro 26. pluk velení, řízení a průzkumu by armáda, respektive její 25. protiletadlový raketový pluk, měl v rámci pořízení moderního izraelského raketového systému SPYDER obdržet další radiolokátory MADR, které jsou součástí tohoto systému.
Úkolem těchto radiolokátorů bude mimo jiné zabezpečit podporu činnosti prostředků pozemní protivzdušné obrany v rámci brigádního úkolového uskupení či budou plnit ochranu objektů důležitých pro obranu státu. Každopádně u obou zmíněných útvarů platí, že získané informace z radiolokátorů mohou být sdíleny do jednotného systému velení, řízení, případně mohou být předávány dál.
Radiolokátory určené pro 26. pluk velení, řízení a průzkumu a 25. protiletadlový raketový pluk by měly být zastupitelné, ale liší se konfigurací.
Systémy určené pro 26. pluk jsou uloženy na platformě vozidla Tatra 8×8, kde je kromě samotného radiolokátoru umístěn také napájecí zdroj (RPU). Součástí systému jsou také mobilní boxy místní ovládací konzole (RLCC), které se vynáší do stanu či do budovy.
V rámci rychlejšího rozvinutí systému nyní armáda řeší navazující projekt, který zabezpečí doprovodné vozidlo k systému MADR s již zabudovanou místní ovládací konzolí. U systému SPYDER (určených pro 25. pluk) je pak na podvozku vozidla Tatra 8×8 umístěn radiolokátor a na druhém vozidle je umístěn kontejner se zabudovanou místností pro obsluhu, včetně napájecího systému ve formě elektrocentrály. Rozvinutí a svinutí a mobilita tohoto systému je tak v tuto chvíli vyšší než u radiolokátorů určených pro 26. pluk.
EL/M-2084 Multi Mission Radar (MMR) je izraelský 3D radar s aktivním elektronickým snímáním, který představuje senzorovou jednotku protiletadlového systému SPYDER-MR. Radar EL/M-2084 operuje v pásmu S, v režimu sledování vzdušného prostoru vyhodnocuje až 1 100 cílů a dokáže zachytit cíle ve vzdálenosti až 250 kilometrů.
Ze stacionární pozice v režimu obrany před raketami a střelami radar pokrývá azimut 120 stupňů, zatímco při sledování letadel rotuje kolem své osy (360 stupňů) rychlostí 30 otáček za minutu.
Radar EL/M-2084 využívají protivzdušné systémy SPYDER, Iron Dome (Železná kopule) nebo David’s Sling (Davidův prak).
Verzi WRL (Weapon Locating Radar) radaru EL/M-2084 zakoupila kanadská armáda.
Osm radarů EL/M-2084 nahrazuje zastaralé sovětské systémy, provozované 26. plukem velení, řízení a průzkumu Armády ČR.
(hrb)