Loňský odchod ředitele státní zbrojovky VOP CZ Marka Špoka se řeší podle informací Ekonomického deníku dodnes. Po přetahované o neodevzdaný mobilní telefon a nezaplacenou pokutu kvůli absentující dálniční známce se nyní objevují pochybnosti o dodržování konkurenční doložky pokusem privátní firmy o obchod s protiletadlovými systémy s Ukrajinou. Jde o byznys za půl miliardy korun. Marek Špok porušení konkurenční doložky odmítá a dušuje se, že s firmou, již spoluvlastnil, už nemá nic společného.

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) odvolala začátkem loňského prosince ředitele státního podniku VOP CZ Marka Špoka, který byl dlouhodobě kritizován zaměstnanci podniku. Důvodem byly podle ministryně dlouhodobé neutěšené výsledky podniku i problémy v komunikaci. Státní podnik je klíčovou zbrojovkou pro modernizace armádní techniky, vývoje, ale i přezbrojení na bojová vozidla pěchoty CV90 ze Švédska. Podnik je zaměřený na opravy vojenské techniky a strojírenskou výrobu pro armádu i civilní sektor. Zaměstnává zhruba 600 lidí.

Odchod ředitele státní zbrojovky Špoka se řeší podle informací Ekonomického deníku dodnes. Jádrem sporu je služební mobilní telefon a pokuta za jízdu bez dálniční známky. Spor se dokonce dostal před soud, jak zní informace Ekonomického deníku zevnitř státní zbrojovky.

Nyní se ale objevily jiné pochybnosti. A to o dodržování konkurenční doložky. Česká společnost Skyline, před nástupem do VOP CZ Špokem spoluvlastněná, se totiž podle zdrojů Ekonomického deníku pokusila obchodovat s protiletadlovými systémy za půl miliardy korun s Ukrajinou. Pokud by Špok ve firmě držel skrytý podíl, mohlo by to pro něj představovat velký problém.

Mohlo by vás zajímat

V souvislosti s válkou na Ukrajině se objevuje řada do dnes neznámých obchodních společností, které dávají Ukrajině nabídky na dodávky zbraní či munice. Skyline je jednou z nich.

Oč jde?

Česká společnost Skyline s.r.o. dala v létě Ukrajině nabídku na 60 raket pro systém PVO 9K33OSA za půl miliardy korun. Tuto společnost založil a až do konce roku 2022 vlastnil Marek Špok, bývalý ředitel VOP CZ. Dnes patří Richardu Dlabačovi.

Špok si v roce 2020 založil společnost NRG Advisory, později přejmenovanou na Skyline s.r.o. Přitom až do roku září 2022 byl jejím jednatelem a majitelem, tedy souběžně s výkonem funkce ve VOP CZ, odkud byl oddvolán až na konci roku 2023. Až v září 2022 převedl společnost na Richarda Dlabače.

Později byla tato společnost včleněna do jiného eseróčka 2MJ. Letos šestnáctého srpna pak byla zveřejněna informace o transformaci společnosti Skyline do společnosti 2MJ. Špok dříve převedl podíl na Dlabače, přičemž Dlabač vystupuje v notářských zápisech v roli zástupce soukromého svěřeneckého fondu MMJ.

V armádních kruzích se podle několika zdrojů objevila spekulace, že Marek Špok může mít na činnost společnosti nadále vliv a podílet se tak na obchodování s vojenským materiálem. V tom mu přitom bránila lukrativní konkurenční doložka, kterou měl podepsat po odchodu z VOP CZ.

„Společnost Skyline má povolení na obchodování do zahraničí s vojenským materiálem. Nemá ale koncese ani na zbraně a střelivo, bezpečnostní materiál a především nemá koncese na munici, která je předmětnou komoditou (rakety pro systém OSA). Tím pádem nemá ani zbrojní licenci a předpokládám ani muniční sklad,“ doplnil jeden ze zdrojů Ekonomického deníku.

Spoluvlastníci nemovitosti

Co ošetřuje výše zmiňovaná konkurenční doložka? Marek Špok měl po vynuceném odchodu z funkce generálního ředitele VOP CZ podepsánu konkurenční doložku a dohodu o mlčenlivosti. Konkurenční doložka mu po určitou dobu zakazuje podnikání v oboru, ve kterém působil ve VOP CZ, tedy zejména obchodovat se zbraněmi.

„Bývalý ředitel VOP CZ měl uzavřenou konkurenční doložku, stejně tak jako ji mají ostatní ředitelé našich státních podniků. Tento instrument je běžně využíván i na dalších ministerstvech, která zřizují své státní podniky. Na dodržování konkurenční doložky dohlíží daný státní podnik a v případě jejího porušení může být vymáhána sankce a zároveň zvažovány ze strany podniku kroky v rovině trestně právní,“ uvedl mluvčí ministerstva obrany David Polák.

„Co se týká činnosti společnosti Skyline, tak není ministerstvo obrany k odpovědi kompetentní,“ doplnil David Polák.

Ekonomický deník položil několik otázek Markovi Špokovi.

Otázky Ekonomického deníku na Marka Špoka. Foto: Jan Hrbáček

Marek Špok se dušuje, že s firmou Skyline nemá už nic společného.

„Na činnosti firmy Skyline se nijak nepodílím. Konkurenční doložku mám a v září mi končí. Nesmím podnikat ani jinak se účastnit jednání totožným s činnosti VOP CZ,“ sdělil Ekonomickému deníku.

Jenže například se společníkem firmy Skyline Richardem Dlabačem, se kterým společnost NRG Advisory, později přejmenovanou na Skyline, zakládali, vyjma výše uvedených informací spojuje i nemovitost. Napůl spoluvlastní dům v Janovicích u Frýdku-Místku.

Nemovitost, kterou spoluvlastní společník firmy Skyline Rochard Dlabač a bývalý šéf VOP CZ Marek Špok v Janovicích u Frýdku-Místku. Foto: Jan Hrbáček

V době, kdy Špok stál v čele VOP CZ, působila jako externí finanční a daňová poradkyně VOP CZ Ing. Marcela Hradecká. Špok jí do podniku přivedl a její působení vzbudilo kontroverze. Špok musel její práci vysvětlovat dokonce i na výboru pro obranu.

Na téma Marcely Hradecké ředitel Špok na jednom ze sněmovních výborů pro obranu uvedl, že je interním auditorem a pomáhá podniku „zavést digitalizaci“, a že součástí probíhající kontroly bude kontrola všech jejích výstupů, že ví, jakou práci odvádí a že je potřeba. Ohledně výběrových řízení na pozice v managementu odpověděl, že je přirozené, že si každý ředitel přivede do podniku svůj tým lidí: „Já jsem to udělal, a teď z toho mám evidentně problém.“

Marcela Hradecká se přitom angažovala i ve společnosti Skyline s.r.o. V notářském zápise, jednom z dokumentů v obchodním rejstříku u společnosti Skyline s.r.o., je Hradecká uvedená jako její zplnomocněná zástupkyně.

Ekonomický deník proto položil několik takřka identických otázek i společnosti Skyline. Autor textu musel použít svou osobní datovou schránku, protože společnost nikde neuvádí kontakty na sebe.

„Děkuji Vám za zaslané otázky. Abych vám mohl poskytnout adekvátní odpovědi, dovolte mi prosím zeptat se, na jakém základě se domníváte, že společnost Skyline v létě předložila Ukrajině nabídku na 60 raket pro systém PVO 9K330SA v hodnotě půl miliardy korun? V naši interní korespondenci a ve vydaných registrovaných nabídkách toto neeviduji. Pokud jste schopen tuto informaci doložit, budu rád za její poskytnutí. Děkuji Vám za odpověď a případnou spolupráci,“ zareagoval na otázky Ekonomického deníku jednatel společnosti Skyline Jiří Svoboda.

Že nabídka Ukrajině skutečně padla, dokládá Ekonomický deník zde.

Faksimile potvrzující nabídku společnosti Skyline Ukrajině. Foto: Jan Hrbáček
Faksimile potvrzující nabídku společnosti Skyline Ukrajině. Foto: Jan Hrbáček

Společnost Skyline tedy letos v srpnu prokazatelně podala nabídku na dodávku protiletadlových systémů 9M33 Osa na Ukrajinu. Jednalo se o 60 jednotek za celkovou cenu 20,4 miliony eur. Obchod se ale pravděpodobně nezrealizoval.

Pokud by Marek Špok společnost skrytě ovládal, jak naznačují zdroje a zjištění Ekonomického deníku, porušil by konkurenční doložku a hrozila by mu tučná pokuta a zároveň i kroky v trestně-právní rovině.

Jan Hrbáček