Útok dronů na nákladní loď v Hormuzském průlivu považuje americký prezident Donald Trump „za hloupé porušení příměří“. Za viníka označil Írán. V příspěvku na síti Truth Social ale šéf Bílého domu neuvedl, kdy k útoku došlo. Jeho popis se nicméně podobá informacím o čtvrtečním incidentu. Obnovení plavby v Hormuzském průlivu se stal jedním z bodů memoranda mezi Spojenými státy a Íránem.
Trump napsal, že Írán zaútočil na loď čtyřmi drony. Tři z nich sestřelily americké jednotky, jeden stroj ale plavidlo zasáhl. Americký prezident napsal, že šlo o „velkou a velmi drahou přepravní loď,“ dodal nicméně, že dokázala pokračovat v plavbě. „Samozřejmě se jedná o hloupé porušení dohody o příměří,“ zakončil svůj post.
Írán se nehlásí, ale varuje
Írán se k útoku přímo nepřihlásil. Jeho úřad pro plavbu Hormuzským průlivem po incidentu ale uvedl, že nemůže zaručit bezpečnost lodí plujících mimo dohodnuté časy a mimo vytyčené koridory.
Podle britské agentury UKMTO, která o zasažení lodi neznámým projektilem ve čtvrtek informovala, se incident stal nedaleko ománských břehů.
Incident vyvolal obavy o bezpečnost plavby po této námořní trase. To vedlo Mezinárodní námořní organizaci k pozastavení jejího programu, který usnadňuje odplutí lodí uvázlých v oblasti kvůli válce mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem.
Podle údajů platformy Kpler, kterou cituje agentura AFP, provoz nákladních lodí v Hormuzském průlivu ve čtvrtek ve srovnání se středou klesl. Středeční údaj byl nejvyšší od začátku války. Většina lodí k plavbě využila takzvaného ománského koridoru.
Dohoda mezi USA a Íránem počítá s obnovením plavby skrze Hormuzský průliv, který je klíčový pro světovou přepravu ropy a plynu. Faktické zastavení provozu na začátku března kvůli válce mezi Íránem, Spojenými státy a Izraelem mělo silný dopad na ceny komodit na světových trzích. To se nyní, po oznámení příměří a faktickém omezení bojů, začalo měnit a ceny ropy i zemního plynu začaly klesat.
