Skupina Portiva brněnské investorky Ivy Šťastné se historicky zaměřovala na větrné a fotovoltaické elektrárny. Později přidala do svého portfolia komerční reality a technologické firmy. Nyní se opět vrací k energetice. Kupuje teplárenské firmy AHP3T a AHP Beta, které vlastní kotelny a kogenerační jednotky ve čtyřech městech – Šternberku, Uničově, Moravské Třebové a Břidličné.
Součástí transakce jsou teplárenské zdroje o souhrnném výkonu 37 MWt. Ty ročně vyrobí a dodají zákazníkům přes 14 milionů kilowatthodin elektřiny a 120 tisíc GJ tepla. Jak dále Portiva uvedla v tiskové zprávě, teplárny kupuje v konsorciu s firemní skupinou Micronix podnikatele Miloslava Mareše v poměru 50:50. Spolupráci si tato dvojice společností vyzkoušela již loni při akvizici obchodního domu Central Kladno.
Podle informací v obchodním rejstříku bylo vlastnictví dvou teplárenských firem přepsáno k datu 4. května. Původním vlastníkem firem AHP3T a AHP Beta byla firemní skupina Active Development Investments (ADI), kterou vlastní čtyři české fyzické osoby. Hodnotu transakce účastníci nezveřejnili, s ohledem na ziskovost kupovaných firem by se mělo jednat o nižší stovky milionů korun.
Z pohledu investiční skupiny Portiva se jedná o první akvizici v oboru energetiky po šesti letech. „Energetika od začátku patří mezi základní pilíře skupiny Portiva a její rozvoj v příhodný čas jsme vždy proklamovali. V minulých letech jsme se sice zaměřovali především na diverzifikaci v oblastech nemovitostí a private equity, ale současná akvizice je pro nás prvním krokem k opětovnému rozvoji na poli energetiky,” uvedl výkonný ředitel investiční skupiny Portiva Pavel Svoreň.
Mohlo by vás zajímat
Po zbytek letošního roku má Portiva v plánu další expanzi. Pokračovat má například v rozšiřování portfolia komerčních nemovitostí. Rozšiřovat chce i podnikání v oblasti poskytování technologií a softwaru pro automobilový sektor. Akvizicí společnosti Cebia, oznámené na počátku března, se však podle Svoreně vyčerpaly možnosti dalšího růstu v tomto segmentu v Česku. Příští kroky proto budou směřovat do zahraničí, kde holding ještě letos plánuje další akvizice i organický růst.
Investiční skupina Portiva se zaměřuje na obnovitelnou energetiku, komerční nemovitosti, digitální a IT služby v automobilovém sektoru. Část aktiv má ve fondu kvalifikovaných investorů Watt & Yield. Nekonsolidovaný objem aktiv pod správou skupiny přesáhl 6,4 miliardy korun, tržby v loňském roce dosáhly 2,8 miliardy korun a EBITDA 290 milionů korun.
David Tramba