Ještě před pár měsíci se spekulovalo o přežití podniku, teď je vše naopak. Ostravské hutě vykazují miliardové zisky. Hrubý provozní zisk společnosti Liberty Ostrava za druhé čtvrtletí dosáhl 2,6 miliardy korun a o 35 procent tak překonal výsledek za první kvartál. Jedná se o nejlepší čtvrtletní výsledek zaznamenaný od roku 2011.
Tržby podniku Liberty Ostrava za druhé čtvrtletí dosáhly 13 miliard korun, což představuje 26procentní navýšení oproti předchozímu čtvrtletí a téměř dvojnásobek v meziročním porovnání. Podniku pomáhá jak rostoucí poptávka, tak i zvyšující se ceny oceli a dalších hutních produktů. Příznivý vývoj vedení hutí očekává i v druhém pololetí, což má vést ke zvýšení roční výroby z loňských 1,7 na 2,5 milionu tun.
K lepším výsledkům přispěla pružnost huti, která spočívá v možnosti přizpůsobit poměr výroby dlouhých a plochých výrobků vývoji trhu. To jí umožnilo naplno využít potenciálu, který nabízel trh plochých výrobků – plechů a pásů. „Nyní pracujeme na dalším zvyšování výroby a urychlení realizace našich ambiciózních modernizačních plánů s cílem dosáhnout do roku 2030 uhlíkové neutrality,” dodal výkonný ředitel Liberty Ostrava Aleksandr Ivanov.
Příznivý vývoj oboru potvrzují také statistiky Světové ocelářské asociace (WSA). Podle jejích údajů vzrostla v zemích Evropské unie výroba oceli v červenci meziročně o 30 procent na 13 milionů tun. Za celé období od ledna do července byl meziroční přírůstek výroby 20procentní. Produkce oceli v červenci rostla podobným tempem také ve Spojených státech a Japonsku, výjimku představuje Čína s meziročním poklesem o 8,4 procenta.
Liberty Ostrava tvoří spolu s Třineckými železárnami dvojici největších hutí v České republice. Podnik od roku 1992 již čtyřikrát změnil své jméno. Začínal jako Nová Huť, později nesl název Ispat Nová Huť, Mittal Steel Ostrava, ArcelorMittal Ostrava a od července 2019 působí pod současným jménem Liberty Ostrava. Poslední přejmenování souviselo se změnou vlastníka, tím se před dvěma lety stala skupina Liberty Steel britsko-indického byznysmena Sandžíva Gupty.
David Tramba