Podle zprávy Fóra zemí vyvážejících plyn (GECF) se poptávka po plynu v zemích Evropské unie v první polovině letošního roku snížila o 10,6 procent. To představuje pokles o 21 miliard metrů krychlových. Teplá zima v prvním čtvrtletí roku 2023 spolu s dobrovolnými opatřeními Evropské unie na snížení poptávky o 15 procent sehrála dle zprávy GEFC klíčovou roli při potlačení spotřeby plynu jak v sektoru domácností, tak v průmyslu.
„Navzdory úplnému ukončení jaderné energetiky v Německu, nízké dostupnosti jaderné výroby ve Francii a zvýšenému přechodu z uhlí na plyn, protože ceny zemního plynu zaznamenaly v roce 2023 brzký pokles, spotřeba zemního plynu v rámci sektoru výroby elektřiny meziročně klesla o 15 procent,“ lze se dočíst ve zprávě.
Zpráva rovněž konstatuje, že nárůst výroby energie z obnovitelných zdrojů, zejména solární energie, přispěl ke snížení závislosti na plynu ve výrobním mixu bloku.
Pravděpodobnost, že tyto trendy budou pokračovat i ve druhé polovině roku 2023, je pozoruhodně vysoká, uvedla GECF.
Další teplá zima (podle nejnovějších předpovědí počasí) a pokračování opatření bloku na snížení spotřeby plynu budou podle odhadů organizace i nadále dvěma hlavními faktory snižujícího se zájmu Evropy o toto fosilní palivo.
Podle GECF je také nepravděpodobné, že by pokles poptávky po plynu v průmyslovém sektoru od roku 2021 zaznamenal v roce 2023 výrazné oživení.
„To se potvrdilo v první polovině roku, kdy se průmyslový sektor, přestože těžil z poklesu cen plynu v Evropě, nedokázal plně zotavit do stavu před poklesem,“ stojí dále ve zprávě.
Pro rok 2023 předpokládá GECF další pokles poptávky po plynu v průmyslovém sektoru v rozmezí 8 až 10 procent ve srovnání s rokem 2022.
V červnu zaznamenala domácí produkce plynu v Evropě pokles o 19 procent (těžba 12,7 miliard kubíků) v důsledku snížení těžby v Norsku a Velké Británii, uvádí zpráva GECF.
Co se týče vnějších dodávek plynu, dovoz plynu z plynovodů do EU zaznamenal obrat v klesajícím trendu pozorovaném v posledních několika měsících a v červenci meziměsíčně vzrostl o 16 procent.
Naopak Evropa zaznamenala první meziroční pokles dovozu LNG od září 2021, což lze podle GECF přičíst snížené poptávce po plynu, zvýšené úrovni zásobníků plynu a rozšiřujícímu se cenovému rozdílu mezi spotovým LNG v Asii a Tichomoří a Evropou.
(nik)