INZERCE

Zájem o hypotéky stoupá. Zdroj: Pixabay.com

Poptávka po hypotékách roste. Průměrná výše úvěru překročila 3 miliony

Hypoteční trh má za sebou rekordní pololetí a hypotékám se daří i na internetu. Například největší tuzemské hypoteční tržiště Zaloto zprostředkovalo od ledna do června letošního roku hypoteční poptávky v hodnotě přes 20 miliard korun, což je o 10 procent více než loni. Nejsilnějším měsícem byl jednoznačně leden, přičemž od března hypoteční poptávka pozvolna zpomaluje. Průměrný výše úvěru překročila 3 miliony korun.

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5 miliardy korun. „V prvním pololetí sjednaly banky hypotéky za rekordních 224 miliard korun. Průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu povyskočila na 2,13 procent p. a.,“ řekl hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select Jiří Sýkora.

A poptávka roste i na internetu, kde hledají žadatelé nejvýhodnější nabídky. Na meziroční nárůst hypoteční poptávky Čechů na internetu mělo vliv hned několik faktorů.

Vedle výhodných podmínek hrál svou roli i všeobecný přesun poptávky do online prostředí vlivem pandemie. Zaznamenali jsme také nárůst investiční poptávky po nemovitostech,” říká spoluzakladatel hypotečního tržiště Zaloto Marek Kříž. Zaloto je finanční marketplace neboli tržiště, které zprostředkovává poptávky zákazníků s nezávislými finančními specialisty.

Extrémní leden a pokles na obzoru

Vůbec nejsilnějším měsícem prvního pololetí byl jednoznačně leden, který byl dle dat Zalota co do objemu zprostředkovaných hypoték vůbec nejúspěšnějším měsícem posledních tří let. Po slabším únoru byl pak ještě velmi výrazně nadprůměrný březen. Od dubna poté začala hypoteční poptávka pozvolna zpomalovat.

„Očekáváme, že během prázdnin bude tento trend pokračovat. Oslabení zájmu nahrává i postupné zdražování ze strany bank, stejně jako růst úrokových sazeb ČNB. Pro banky a finanční poradce to bude znamenat v druhé polovině roku velkou změnu. Zatímco v poslední době nestíhali nové klienty odbavovat, na podzim o ně budou muset začít spíše bojovat. Hodnota nového zákazníka proto poroste,” popisuje Kříž.

Růst táhly byty

Na celkovém objemu hypoteční poptávky se v první polovině roku podílely největší měrou úvěry na financování rodinných domů, a to téměř z 50 procent. Na meziročním růstu se však podílely především hypoteční úvěry na byty, jejichž objem vzrostl meziročně od ledna do června z 6,6 miliard na 8,2 miliard korun.

Výrazný růst byl zaznamenán také u pozemků, kde objem hypoteční poptávky vzrostl v prvním pololetí letošního roku z 566 milionů na 751 milionů korun.

Oproti loňsku vzrostla také online poptávka po refinancování hypotečních úvěrů, a to z 2,1 mld. na 2,7 mld. korun v celkovém úhrnu.

„Lze očekávat, že tento trend bude pokračovat i v dalších měsících a podíl refinancování na celkovém objemu úvěrů dále poroste. Aktuálně přesahuje refinancování 10 % celkového objemu hypotečních poptávek,” dodává Marek Kříž ze Zalota.

Průměrná hypotéka už přes 3 miliony

Růst celkového objemu souvisí také s růstem průměrné výše úvěru, která se meziročně zvýšila o 400 tisíc korun a v červnu se dokonce vyšplhala nad hranici 3 milionů korun.

O nejvyšší úvěry žádají aktuálně dle předpokladů Pražané a mimo Prahu pak obyvatelé Středočeského a Jihomoravského kraje. O průměrně nejnižší úvěry žádají naopak obyvatelé Karlovarského a Ústeckého kraje.

Nejvyšší růst poptávané částky byl zaznamenán v Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Zlínském a Jihomoravském kraji. Ve všech těchto regionech stoupla průměrná výše poptávaného úvěru o téměř půl milionu korun.

Naopak v Ústeckém kraji se tato částka za poslední rok prakticky nezměnila.

Nejvíc zdražily chalupy

Z hlediska typu nemovitosti stoupla průměrná výše úvěru prakticky shodně o zhruba 400 tisíc korun u bytů, domů, pozemků i chalup. Nicméně zatímco u chalup to představuje meziroční nárůst o téměř 30 procent a u pozemků o 21 procent, u bytů už je to „jen” o 14 procent.

Výhodná úroková sazba a předpoklad jejího růstu se nepodepsaly jen pod nárůst celkového objemu a průměrné částky, ale také pod výrazné prodloužení poptávané fixace. Zatímco v první polovině loňského roku byla průměrná délka fixace 3,6 roku, letos je to už 4,7 roku, přičemž hlavně v březnu výrazně atakovala hranici 5 let.

Průměrná úroková sazba hypoték podle ukazatele Fincentrum Hypoindex vzrostla v červnu o dalších 7 bazických bodu. Banky v červnu půjčovaly hypotéky s průměrnou sazbou 2,13 procent p. a.

„Červen opět zamával s čísly na hypotečním trhu. Po dubnu a květnu, kdy to vypadalo, že se trh začíná pomalu ochlazovat, dochází opět k růstu všech sledovaných hodnot. Z nich asi nejsledovanější je průměrná sazba poskytnutých hypoték, která v červnu dosáhla hodnoty 2,13 procent p. a. To znamená, že tuto sazbu obdrželi ti klienti, kteří podali své žádosti v průběhu měsíců dubna, května a snad v některých případech i na začátku června – a hlavně stihli své smlouvy s bankou podepsat do konce června,“ řekl Jiří Sýkora, hypoteční analytik společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Zdražování hypoték navíc v posledních měsících zrychlilo. Během června zvýšily nabídkové sazby téměř všechny banky.

„Lze předpokládat, že růst bude i nadále pokračovat, a to i díky zvýšení sazeb ze strany ČNB. To potvrzují dnes platné nabídkové sazby bank, které jsou v některých případech až o 0,8 procent vyšší než průměrná úroková sazba hypoték podle Fincentrum Hypoindexu,“ uvedl Jiří Sýkora.

„Ani vyšší sazby a rostoucí ceny nemovitostí přesto letos zřejmě hypoteční trh příliš neutlumí. Z uvedených čísel a ze současných prohlášení bank o zahlcenosti jejich hypotečních schvalovacích procesů je jasné, že počty a objemy poskytnutých hypotečních úvěrů i nadále porostou. Poprvé v historii by tak letos mohla padnout hranice 300 miliard korun sjednaných hypoték za rok,“ dodává Jiří Sýkora.

Tomáš Rovný