INZERCE

Výcvik probíhal na výcvikovém tanku Leopard, nikoliv na originálním vozidle (viz prosklená věž, zdvojené řízení atd.) Foto: Ministerstvo obrany

Poprvé pod německým pancířem. Tank Leopard je jednoduchý na ovládání a srovnatelný s českými T-72

Bezmála měsíc strávilo osm řidičů tanků a techniků české armády na úvodním přeškolovacím kurzu na německé tanky Leopard. Výcvik se odehrával ve středisku německé armády v Munsteru poblíž Hamburku a čeští tankisté si při něm vyzkoušeli jízdu v terénu i na kruhovém objezdu. Čtrnáct tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo Bpz3 Büffel získala ČR od Německa darem za vojenskou podporu Ukrajiny.

Na daru německé strany, který souvisí se zásobováním Ukrajiny Českou republikou, se ministryně obrany Jana Černochová (ODS) dohodla se svým německým protějškem Christine Lambrechtovou letos v květnu.

Součástí dodávky je rovněž počáteční balík náhradních dílů, munice a tříletá servisní podpora ze strany dodavatele, jež zahrnuje právě i výcvik českých vojáků.

Jako v autoškole

Kurz v termínu od 17. října do 11. listopadu se sestával z teoretické a praktické části, výukou strávili čeští vojáci denně zhruba osm hodin.

„Hodně se to podobalo kurzům u nás. Během teorie jsme se seznámili například s technikou jízdy či údržbou, v praxi jsme si pak všechno osahali v reálu na skutečných tancích,“ říká rotmistr P. K., příslušník 73. tankového praporu Přáslavice.

Čeští vojáci pro sebe měli vyčleněné čtyři tanky a stejný počet německý instruktorů, výuka probíhala v němčině s pomocí překladatelů.

Obyvateli severoněmeckého Munsteru jsou z většiny vojáci (sídlí zde několik útvarů německé armády), výcvikový prostor se rozkládá hned za hranicemi města. Tankisté jsou proto zvyklí se sem přesouvat po běžných silnicích a totéž si vyzkoušeli i jejich čeští kolegové.

„Základ výuky spočíval právě v jízdě po veřejné komunikaci, což s tanky Leopard lze, protože jsou vybavené gumovými pásy. Jezdili jsme po železničních přejezdech, místy předjížděli cyklisty, pouštěli chodce na přechodech a míjeli se s protijedoucí technikou. Párkrát jsme si vyzkoušeli i jízdu po kruhovém objezdu,“ prozrazuje s úsměvem český voják a dodává, že na značce Stop bylo potřeba dát pozor, aby hlaveň tanku nepřesahovala do křižovatky.

Česká armáda získává starší, ale plně funkční tanky, které původně pocházejí z výzbroje ozbrojených sil Švýcarska a Německa.

Podle rotmistra P. K. jsou srovnatelné s nejnovější, tzv. čtvrtou modernizací tanku T-72M4CZ, kterou má přáslavická posádka spolu s první modernizací ve výzbroji. Přeškolení na nové vozidlo tak podle něj nebude pro české vojáky představovat problém.

Příprava řidičů tanků Leopard. Foto: Ministerstvo obrany

„Oba tanky jsou si v mnohém podobné. Mají například automatickou převodovku a čtyři rychlosti dopředu. Výhodou Leopardu je oproti T-72M4CZ systém protiběžných pásů, které tank otočí na místě. U německého vozidla je také podstatně jednodušší přístrojová deska, u T-72 je naopak řada sdělovačů, budíků a ovladačů, které si musí řidič hlídat,“ doplnil český tankista.

Na tento kurz naváže stejný, opět pro osm příslušníků Armády České republiky. Prioritně jsou do něj vybíráni ti, kteří se podílí na přípravě řidičů a instruktoři z vyškovského Velitelství výcviku – Vojenské akademie. Na tento úvodní výcvik v Německu následně naváže intenzivnější kombinovaný výcvik českých a německých tankistů v ČR.

(hrb)