Blíží se přelom července a srpna, tedy doba, kdy nastává výměna jednoho z pěti členů Rady Energetického regulačního úřadu. Tentokrát do hry vstupuje hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury, které chce do rady protlačit svého člověka – Hynka Berana. Na ERÚ i v prostředí energetiky tato informace vyvolala zděšení, Beran se totiž v oboru netěší zrovna dobré pověsti.
Během přestávky v jednání hospodářského výboru se minulý čtvrtek odehrála zvláštní scénka. Předseda výboru Radim Fiala (SPD) odchytil ministra průmyslu a obchodu Karla Havlíčka a asertivně mu sdělil: „V létě budou volby do ERÚ. My bychom tam chtěli jednoho člověka, abychom věděli, co se tam děje. Já vám řeknu, kdo to je. Je to Hynek Beran z ČVUT.“ Havlíček poněkud znechuceně odpověděl: „Já vím, on mi píše pořád.“ Fiala poté začne Berana vychvalovat – až do chvíle, kdy veřejný záznam z jednání utichne.
Může to znít jako nevýznamná epizoda, ale dva zdroje z prostředí energetiky a státní správy potvrdily, že SPD vyvíjí nemalé úsilí, aby Berana do funkce protlačila. Spekuluje se o politickém handlu, kdy vláda vymění křeslo v Radě ERÚ za podporu ze strany Okamurovců v jiných věcech. Otázkou je, zda má tak kontroverzní kandidát šanci uspět.
Loni i předloni ministerstvo průmyslu vybíralo členy Rady ERÚ formou otevřené soutěže. Jak to bude letos? Těžko říct, protože ministerstvo průmyslu ani po připomenutí dotazu na otázky Ekonomického deníku k tématu obsazení místa v Radě ERÚ neodpovědělo.
Co vlastně lze říct o Hynku Beranovi? Mezi lety 2007 a 2012 působil jako tajemník první i druhé Nezávislé energetické komise, která je známá spíš jako Pačesova komise (podle předsedy komise, profesora Václava Pačese). Jinak působí na ČVUT a angažuje se v České společnosti pro energetiku. Vedle toho byl několik let velmistrem českých zednářů a dlouhodobě zajímá se o ezoterické záležitosti „mezi nebem a zemí.“
Mohlo by vás zajímat
Podruhé na sebe Beran upozornil na podzim roku 2018, kdy vedl kandidátku SPD při volbách do zastupitelstva hlavního města Prahy. SPD tehdy získalo jen něco přes 3,5 procenta hlasů, což na získání křesel v pražském zastupitelstvu nestačilo. Osloveným lidem v prostředí energetiky však vadí hlavně Beranovy názory na odborné záležitosti týkající se oboru. Všeobecně převládá názor, že by dosazení Berana do Rady ERÚ skončilo pro úřad špatně. „Byl by to nový rozpad ERÚ, pan Beran by na to bohatě stačil,“ postěžoval si vedoucí pracovník tohoto úřadu.
Ponurá historie Energetického regulačního úřadu
ERÚ má za sebou poměrně divokou minulost, která se spojena s působením předsedkyně Aleny Vitáskové (roky 2011 až 2017) a také s roky 2017 až 2019, kdy v nově vytvořené Radě ERÚ dominoval „Gang tří“ ve složení Vladimír Outrata, Vladimír Vlk a Jan Pokorný. Vláda Andreje Babiše je v červenci 2019 z funkce odvolala kvůli tomu, že přijímali pokyny od jistých energetických skupin. Po jejich výměně se kvalita fungování i pověst regulačního úřadu výrazně změnila k lepšímu.
Divoké spekulace se vyrojily i před rokem, kdy se rozhodovalo o obsazení jednoho místa v Radě ERÚ. Pozici chtěl obhájil bývalý radní Rostislav Krejcar, zatímco Teplárenské sdružení ČR se do na jeho místo snažilo protlačit legislativního experta Jana Kantu; ten dlouhé roky působil jako lobbista společnosti ČEZ a vlivný zákulisní hráč. Nakonec v soutěži zvítězil někdo jiný, a sice právnička Markéta Zemanová.
Pro připomenutí: k 31. červenci končí mandát členky Rady ERÚ Martiny Krčové (ne nutně, může být zvolena na dalších pět let). Zbývající radní – Stanislav Trávníček (předseda rady), Ladislav Havel, Petr Kusý a Markéta Zemanová – ve funkci zůstávají.
David Tramba