Národní rozvojová banka (NRB) se zapojí do projektů energetických úspor ve zdravotnictví. Mezi nemocnice, které se ve spolupráci s NRB chystají redukci spotřeby energií formou EPC kontraktu využít, patří například Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Ta již podala žádost a do úsporných opatření plánuje investovat 593 milionů korun.
„Národní rozvojová banka je v kontaktu i s dalšími nemocnicemi, které mají zájem o poradenství k jejich EPC projektům. Aktuálně jednáme s Všeobecnou fakultní nemocnicí v Praze a s pěti nemocnicemi Pardubického kraje. Zájem projevily i nemocnice z jiných krajů. Potenciální investice se tedy pohybují ve stovkách milionů korun,“ říká Čestmír Hrdinka, koordinátor programu ELENA Národní rozvojové banky.
NRB je partnerem Evropské investiční banky pro implementaci programu European Local ENergy Assistance (ELENA) v České republice. „Zájemcům o zvyšování energetické účinnosti budov nebo investic do obnovitelných energií je NRB připravena díky tomuto programu poskytnout nejen potřebné poradenství při přípravě projektu, ale také uhradit až 90 procent nákladů spojených s projektovou dokumentací,“ říká předseda představenstva NRB Tomáš Nidetzký.
Meziresortní skupina pod vedením Ministerstva zdravotnictví před dvěma týdny představila podrobnou metodiku k projektům energetických úspor se zaručeným výsledkem (EPC), které mohou českému zdravotnickému systému ušetřit miliardy korun na účet za energie. Dokument vytvořil tým složený ze zástupců ministerstev zdravotnictví, financí a životního prostředí, Státního fondu životního prostředí ČR a Asociace poskytovatelů energetických služeb (APES).
„Ze zkušeností velkých i menších nemocnic víme, že EPC skutečně fungují a chceme dát i ostatním nemocnicím přehledný návod, jak při jejich přípravě a realizaci postupovat. Nemocnice jsou energeticky velmi náročné provozy a ušetřené prostředky můžeme využít na zkvalitňování péče, nákup nových přístrojů nebo na lepší finanční ohodnocení zdravotníků. Naše pracovní skupina chce postupně přicházet i s dalšími doporučeními s tím, co můžeme pro rychlé rozšíření EPC udělat,“ uvedl k tomu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.
Zájem o energetické úspory formou EPC projektů ze strany nemocnic v posledních letech rychle roste. Podle dat asociace APES dokázaly EPC projekty v českém zdravotnictví uspořit od roku 2012 zhruba jednu miliardu korun, a výrazně tak pomoci nejen samotným nemocnicím, ale také státnímu rozpočtu. Do snížení energetické náročnosti již investovali například v pražské Thomayerově nemocnici, Fakultní nemocnici v Motole, Nemocnici Na Homolce, Psychiatrické nemocnici Bohnice nebo v nemocnicích v České Lípě a Mladé Boleslavi.
Energetické úspory metodou EPC fungují tak, že nemocnice splácejí investice až z realizovaných úspor, což minimalizuje dopady na jejich cash flow. Nemocnice mohou navíc využívat řadu dotačních programů nebo fondů z národních i evropských zdrojů. Ty slouží hlavně k financování nákladných stavebních prací, jako je zateplení stěn a střech budov.
Energetické služby se zárukou úspor (z angl. Energy Performance Contracting, zkráceně EPC) zahrnují návrh úsporných opatření, přípravu, realizaci projektu vedoucího k úsporám energie budov. Zákazník nepotřebuje žádné vlastní finanční zdroje, protože náklady postupně poskytovateli splácí z dosažených a smluvně garantovaných úspor. Veškerá rizika projektu nese poskytovatel a v případě, že úspor není dosaženo, tak musí uhradit rozdíl.
(rov)