Polský těžařský koncern KGHM Polska Miedź chce dále posílit svou pozici na trhu s mědí. Investuje minimálně 9 miliard zlotých (52 miliard korun) do tří nových důlních šachet. Díky nim může dlouhodobě udržet či dokonce navýšit produkci v dolech Rudna a Polkowice-Sieroszowice.

Jak oznámila společnost KGHM, geologický a hydrogeologický průzkum začne ještě během prázdnin. Práce na něm budou pokračovat nejpozději do roku 2027, až poté začne samotná realizace projektu. „Jedná se o zásadní investice, které mají strategický význam pro budoucnost KGHM. Zajistí náš bezpečný a stabilní provoz v nadcházejících desetiletích,“ uvedl Andrzej Szydło, předseda představenstva společnosti KGHM Polska Miedź.

Čekali na snížení daňové zátěže

Pozoruhodné je, že vedení KGHM o této investici rozhodla až poté, co došlo ke snížení těžebních poplatků z mědi odváděných do státní kasy. Přiznal to ve svém vyjádření i šéf společnosti. Zpravodajský web Biznesalert napsal, že polská vláda o snížení poplatku rozhodla na konci května. Platit má od začátku příštího roku.

Těžební šachta GG-1 v Kwielicích v Dolním Slezsku. Foto: KGHM

Celý proces spojený s výstavbou nové důlní šachty zabere více než deset let. KGHM v současné době provozuje v Polsku 28 důlních šachet – sedm v dole Lubin, 11 v dole Rudna a 10 v dole Polkowice-Sieroszowice. Doly se nacházejí v regionu Dolní Slezsko a navazují na ně zpracovatelské závody v Legnici a Glogówě.

Měď, stříbro i další kovy

Skupina KGHM Polska Miedź dosáhla v roce 2024 čistého zisku ve výši 2,87 miliardy zlotých (16,6 miliardy korun). Tržby oproti roku 2023 vzrostly o 6 procent na 35,3 miliardy zlotých. Produkce mědi dosáhla 730 tisíc tun a stříbra 1341 tun. V těchto číslech je vedle polských lokalit zahrnuta také produkce dolů v USA, Kanadě a v Chile, které KGHM vlastní. Společnost jako „vedlejší produkty“ prodává také nikl, molybden, zlato a další kovy.

S akciemi KGHM se od roku 1997 obchoduje na varšavské burze. Největším akcionářem, i když už bez majority, zůstává polský stát. Ten drží 31,8 procenta akcií. V minulých letech na sebe KGHM upozornila třeba zájmem o pořízení modulárních jaderných reaktorů. S jejich pomocí chce snížit emise z těžby a zpracování kovů.