Polská skupina ORLEN zahájila rozšiřování podzemního zásobníku plynu ve Wierzchowicích. Jedná se o největší investici do tamního zásobníku plynu v historii. Po jejím dokončení se kapacita zařízení zvýší o 60 procent na 2,1 miliardy metrů krychlových. Výsledkem je, že Wierzchowice, ležící cca 60 kilometrů nad Wroclaví, budou mít asi polovinu národní skladovací kapacity. Rozšíření skutečně posílí bezpečnost dodávek plynu polským zákazníkům.

„Investujeme, abychom zajistili nepřetržité dodávky plynu pro polské rodiny a podnikatele. Díky rozšíření skladu ve Wierzchowicích se celková kapacita domácích zásobníků plynu zvýší až o 25 procent a přesáhne 4 miliardy metrů krychlových. To je tolik, kolik všechny domácnosti v Polsku spotřebují asi 10 měsíců. S takovou rezervou budeme lépe připraveni v případě možného přerušení dodávek ze zahraničí nebo prudkého nárůstu poptávky při silných mrazech. Rozšiřování skladů je tedy součástí našeho strategického cíle posílit energetickou bezpečnost země. Zvyšujeme nejen možnost akumulace zásob plynu, ale investujeme také do vlastní výroby v Polsku a Norsku, uzavíráme nové kontrakty na nákup surovin a rozšiřujeme flotilu tankerů na LNG,“ říká předseda představenstva společnosti ORLEN Daniel Obajtek.

V důsledku rozšíření se zvýší aktivní kapacita podzemního zásobníku plynu Wierzchowice, největšího podzemního zásobníku plynu v Polsku, o 800 milionů metrů krychlových, ze současných 1,3 miliardy metrů krychlových až na 2,1 miliardy metrů krychlových.

To znamená zvýšení kapacity národního systému skladování až o čtvrtinu. Navíc až o třetinu – o 19,2 milionu metrů krychlových denně – zvýší se kapacita vstřikování plynu do tohoto zařízení a kapacita příjmu se zvýší až o 66 procent – o 24 milionů metrů krychlových denně.

Mohlo by vás zajímat

To se promítne do větší flexibility instalace a schopnosti rychle reagovat na měnící se situaci na trhu. Dokončení investice je plánováno na přelom let 2025 a 2026.

Podzemní zásobník plynu Wierzchowice je největším zařízením tohoto typu v Polsku, které využívá bývalé těžební pole zemního plynu jako skladovací kapacitu. Nachází se v Dolnoslezském vojvodství, v obcích Milicz a Krośnice. Hlavním úkolem skladu je vstřikování a sběr zemního plynu s vysokým obsahem metanu. V procesu těžby v létě je zemní plyn vstřikován do ložiska Wierzchowice a v zimě je shromažďován a směrován pro účely vytápění v domácnostech a průmyslu.

Dokončení investice je plánováno na přelom let 2025 a 2026. Foto: PGNiG

Investice bude spočívat ve vyvrtání tří nových vrtů, které umožní vtláčet a odebírat plyn ze zásobníků, a v instalaci kompresorů. Společnost ORLEN právě zahájila vrtání prvního vrtu. K práci byla použita kráčející vrtná souprava Bentec, která umožňuje vrtání dalších vrtů bez nutnosti demontáže a opětovné montáže, neboť souprava se pohybuje nezávisle na sobě mezi jednotlivými místy.

Třemi klíčovými dodavateli investice jsou společnosti skupiny ORLEN. Hlavním dodavatelem, který na investici dohlíží, je společnost PGNiG Technologie. Společnost Gazoprojekt vypracovala projektový záměr investice a společnost Exalo Drilling provede plánované vrty. Na realizaci tak rozsáhlé investice se podílí také řada subdodavatelů, včetně regionálních firem, což přispěje ke zvýšení aktivity místních podnikatelů.

Rozhodnutí o rozšíření PMG Wierzchowice bylo přijato v dubnu 2022 a bylo reakcí na energetickou krizi související s ruskou agresí proti Ukrajině. Podzemní zásobníky plynu jsou nejen nezbytnou rezervou v krizových situacích a při hrozbě výpadku dodávek, ale působí také na stabilizaci celé plynárenské soustavy. Jejich provoz umožňuje vyrovnávat sezónní výkyvy v poptávce po plynu, které jsou důsledkem nárůstu poptávky po energii v topné sezóně a poklesu poptávky v letním období. Díky tomu je profil dodávek do soustavy v průběhu roku rovnoměrnější.

Skupina ORLEN vlastní sedm podzemních zásobníků plynu s vysokým obsahem metanu o celkové kapacitě přibližně 3,3 miliardy kubíků. Pět podzemních zásobníků plynu – Wierzchowice, Strachocina, Husów, Swarzów a Brzeźnica – jsou umístěny ve vyčerpaných ložiscích zemního plynu a ropy. Dva, v Kosakowě a Mogilnu, jsou jeskynní zásobníky umístěné v solných jeskyních – prázdných prostorách vzniklých v ložiscích soli v důsledku jejího vyluhování.

Stejně jako v předchozích letech je cílem skupiny ORLEN zcela naplnit skladovací kapacity v Polsku ještě před začátkem topné sezóny. V současné době jsou podzemní zásobníky naplněny přibližně z 95 procent.

(nik)