Polský Nejvyšší správní soud zrušil rozhodnutí varšavského soudu, podle kterého měly být práce na dole Turów pozastaveny z ekologických důvodů. Nejvyšší správní soud po přezkoumání stížností generálního ředitele pro ochranu životního prostředí PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna S.A. se sídlem v Bełchatowě a státního zástupce rozhodnutím ze dne 18. července 2023 zrušil rozhodnutí správního soudu vojvodství ve Varšavě ze dne 31. května 2023 o pozastavení výkonu rozhodnutí generálního ředitele pro ochranu životního prostředí ze dne 30. září 2022,“ stojí na webu soudu.

Turów je jedním ze čtyř velkých hnědouhelných dolů působících v Polsku, které vlastní a provozuje státní společnost Polska Grupa Energetyczna (PGE). 

Začátkem roku 2021 podala Česká republika žalobu k Soudnímu dvoru EU, v níž obvinila Polsko, že nedodrželo legislativu EU tím, že prodloužilo koncesi na důl. V roce 2022 pak polský premiér Mateusz Morawiecki a jeho český protějšek Petr Fiala podepsali dohodu, která ukončila spor o důl. Následně se Polsko zavázalo zaplatit 35 milionů eur na financování stávajících a funkčních opatření k identifikaci, zmírnění a prevenci vedlejších účinků těžby.

Letos v červnu pak varšavský soud rozhodl, že ekologické povolení pro důl by mělo být pozastaveno kvůli značnému poškození životního prostředí. Vláda podporuje případ dolu Turów po celá léta a tvrdí, že poskytuje zemi energetickou bezpečnost a zaručuje její suverenitu.

Mohlo by vás zajímat

Také ministryně pro klima Anna Moskwa uvítala rozhodnutí na Twitteru a uvedla: Boj za Turow a energetickou bezpečnost pokračuje!“.

Tweet ministryně Anny Moskwové. Foto: Jan Hrbáček

Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu je velmi dobrou zprávou, zejména pro Poláky, kteří mají právo očekávat stabilitu v energetickém sektoru a udržení energetické bezpečnosti založené mimo jiné na činnosti energetického komplexu v Turowě,“ komentoval Wojciech Dąbrowski, předseda představenstva PGE. Pro obyvatele regionu je to záruka energetické bezpečnosti a ekonomiky celého regionu,“ dodal.

České nevládní organizace, jako je iniciativa Společně pro vodu, se mezitím obávají, že znečištění české pitné vody bude pokračovat. Data shromážděná za období od června 2022 do června 2023 podle dohody podepsané mezi Českem a Polskem totiž podle nich nemusí být přesvědčivá. Požadují proto větší transparentnost údajů a také posouzení dopadu na podzemní vody.

(nik)